• İstanbul28 °C
  • Erzincan24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergan Dağı Kayak Projesinde Sona Gelindi
09 Aralık 2011 Cuma 00:00

Ergan Dağı Kayak Projesinde Sona Gelindi

2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Kış Turizm Merkezi ilan edilen Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olması planlanan Ergan Dağı Kayak Merkezi'nde çalışmalar tamamlanıyor Bakanlar

2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Kış Turizm Merkezi ilan edilen Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olması planlanan Ergan Dağı Kayak Merkezi'nde çalışmalar tamamlanıyor

 

Bakanlar Kurulu kararı ile 2006'da kış turizm merkezi ilan edilen Ergan Dağı Kayak Tesisleri'ndeki çalışmalarda sona gelindi. Son 2 yılda yapım çalışmaları büyük bir hızla devam eden Ergan Dağı Projesi, turizme yeni bir kapı aralayacak. Vali Selman Yenigün beraberinde Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, İl Emniyet Müdürü Mehmet Tüzel, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile birlikte Ergan Dağı'ndaki çalışmaları yerinde inceledi.

İlimizin güneyinde 3 bin 258 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları'nın, eteklerinde bulunan, 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağının, Türkiye'nin en büyük kayak merkezlerinden biri olması için çalışmalar aralıksız sürüyor. Yol çalışmasının tamamlanmasının ardından, 2010 yılı Haziran ayında telesiyej ihalesinin bitirilmesi ile birlikte telesiyej direkleri hızla yerleştirildi. Telesiyejlerin kurulma çalışmalarının tamamlandığı Ergan Dağında, Vali Selman Yenigün ve beraberindekiler Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olacak olan Ergan Dağında, telesiyej testi yaptı. Yaklaşık 6 kilometrelik mesafeyi telesiyejle giderek kayak alanında incelemelerde bulundu.

Yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Selman Yenigün, telesiyej çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Ergan Dağı kayak tesislerinde son aşamaya gelmiş olmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. 5 kilometreden oluşan ve iki etaptan ibaret olan telesiyej sisteminin tamamlandığını, 8 Aralık itibariyle bağımsız kuruluşlar tarafından en son denetimi yapılacağını ve işletmeye açılır hale geleceğini ifade eden Vali Yenigün, "Şu ana kadar 21,5 milyon TL harcama yapıldı. Bunların içerisinde Yaylabaşı beldemizden telesiyej sisteminin başına kadar olan yolun açılması ve stabilize kaplanması, ayrıca yine telesiyejin başlama noktasından 2,5 ve 2,4 kilometre uzunluğundaki iki etap sistemindeki telesiyej sistemi, yine telesiyejin başlangıç noktasındaki günü birlik tesisin toplamı bu miktarı oluşturuyor. Bundan sonra programımızda teleferik sistemi var. Gondol Teleferik Sistemi dediğimiz bu sistem için proje ve ihale hazırlıkları sürüyor. Yaylabaşı beldemizden telesiyejin başlangıç noktasına kadar olan 1,8 kilometrelik 8’er kişilik gondol tesisinin yapılmasını da planımıza almış durumdayız. Projemiz tamamlandığında, ihale edip Ergan Dağı'nda yapılması gerekli ilk etap tesisler tamamlanmış olacaktır. Telesiyejin başlangıcına kadar olan noktada göl dediğimiz bölgeye kadar yolumuzu da asfalt yapacağız. Aydınlatmalı olacak, bunun da ihale ve proje hazırlıkları sürüyor. Mevsim şartları uygun noktaya geldiğinde yapımına başlanacak. Şu an stabilize olan yol ulaşıma çok rahat imkan veriyor. Teleferik Gondol Sistemi'ni önümüzdeki aylar içerisinde ihale edebildiğimiz takdirde önümüzdeki kış o da kullanıma girmiş olacak. Vatandaşlarımız, spor severlerimiz, kayak severlerimiz, arzu ettikleri takdirde Yaylabaşı beldesinden telesiyejin başına kadar teleferik gondol ile gelmiş olabilecek. Teleferik gondol ve asfalt yolun yapımı ve aydınlatmalarının yapılması, kayak güzergâhlarının korunaklı bir hale gelmesinin yaklaşık 45 milyon TL'yi bulacağını tahmin ediyoruz. Ergan Dağı artık kayak severlerin, spor severlerin, turizmcilerimizin, dağ yürüyüşü yapmak isteyenlerin, doğa severlerin hizmetine sunulacak hale adım adım ilerlemektedir.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: www.haber-24.com

 

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA