• İstanbul25 °C
  • Erzincan25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergan’ın Zirvesinde Tarihi Buluşma
18 Şubat 2011 Cuma 00:00

Ergan’ın Zirvesinde Tarihi Buluşma

Türkiye nin en önemli kayak merkezlerinden biri olacak olan Ergan Dağı Kayak Merkezinde yapılan çalışmalar düzenlenen program ile yerinde incelendi. Ergan da ki kamp ateşini yakan Vali Demir;
Türkiye nin en önemli kayak merkezlerinden biri olacak olan Ergan Dağı Kayak Merkezinde yapılan çalışmalar düzenlenen program ile yerinde incelendi. Ergan da ki kamp ateşini yakan Vali Demir; Bu proje Erzincan halkının projesidir dedi.Yakup Bakar

Ergan Dağı Kayak Merkezinde yapılan çalışmaları incelemek için düzenlenen ziyarete başta Vali Abdülkadir Demir olmak üzere, Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, İl Emniyet Müdürü Mehmet Tüzel, İl Genel Meclis Başkanı Ünal Tuygun, Ticaret Odası Başkanı Aydın Yalçın, Esnaf Odaları Başkanı Necmettin Ünal, Ak Parti İl Başkanı Salih Eğinlioğlu, İlçe kaymakamları, resmi kurum müdürleri, iş adamları, yatırımcılar, sivil toplum örgüt temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Ergan Dağı Kayak Merkezi’ne giden karlı yola dizilen onlarca araç konvoy halinde giderken birçok vatandaşın ilgisini çekti. Sabah saatlerinde Projenin başlangıç noktasına gelen davetliler burada yapılan çalışmaları yerinde görme imkanı buldular. Merkezde hazırlanan kamp ateşini meşaleyle yakan Vali Abdülkadir Demir, ‘inşallah önümüzdeki kış mevsiminde Erzincan ve Türkiye burada kayak yapacak” dedi ve katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından açıklama yapan Vali Demir, Erzincan’ın en önemli projelerinin başında olan Ergan Dağı projesinin çalışmalarına son hızla devam edildiğini belirterek “Erzincan ilinin hayal projelerinden birisi olan Ergan Dağı Kayak Merkezinin başlangıç noktasındayız. Ergan Dağı Projesi bildiğiniz gibi Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olmaya aday bir merkez. Bu merkezde çok önemli çalışmalar yapıldı. 2009 yılından önce burası turizm alanı ilan edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlı tarafından imar planı onaylanmış ve 2009 yılından itibaren de çalışmalar, yatırımlar yapılmaya başlandı. Ergan Dağı projesinin diğer yerlerdeki projelerden en önemli farkı Türkiye’nin en önemli en uzun pistlerinden birine sahip olması. Şu anda yapılan mekanik sistem 5 Km olarak yine Türkiye’nin en uzun mekanik sistemlerinden biri olmasıdır. Şu ana kadar bu projeyle ilgili temel çalışmalar aşağı yukarı tamamlanmış durumda. Bir kayak merkezi için en temel yapı mekanik sistemdir. Mekanik sistemde 2010 yılının başında çalışmalar başladı ve şu anda makaralarda dahil her şeyi hazır. Sadece halatları takılacak. Elektrik sistemi tamamlanmak üzere durakların hepsinin montesi yapıldı. Şu anda merkez tamamen karlarla kaplı. Hava şartlarının düzelmesiyle bir ay içerisinde mekanik sistemle ilgili bütün çalışmalar, durak sistemiyle ilgili bütün çalışmalar tamamlanacak. Onun dışında da birçok kayak pistinde olmayan, hem buraya güzellik katan, hemde diğer hizmetlerde de ihtiyacı karşılayan bir göl var. Bu gölde çok kısa süre içerisin de izolasyon çalışmaları yapılarak, taban temizliği yapılarak faaliyete geçecek.” dedi.

MODERN TESİS 2011 SONUNDA TAMAMLANACAK

Kayak merkezine yapılacak olan modern günü birlik tesisin 2011 yılı sonuna kadar tamamlanacağı müjdesini veren Vali Demir; “Ayrıca kayak merkezinin başladığı günü birlik tesislerinde yapımına 10 gün içerisinde başlayacağız. Şu anda bütün ihale çalışmaları yapıldı burada yine Türkiye’nin en modern günü birlik tesislerinden bir tanesini bin kişinin aynı anda konaklayabileceği son derece modern bir binayı da 2011 yılının sonuna kadar tamamlayacağız. Ayrıca yolu sıcak asfalt olarak 6 Km’lik, şehir merkezinden buraya kadar olan kısmıda tamamlanacak. Ergan Dağı Projesinin diğer projelerden en önemli avantajlarından bir taneside havaalanına ve şehir merkezine çok yakın olması. Burayı havaalanından yollar tamamlandığında yaklaşık 12-13 dakikada kayak merkezine gelebileceksiniz.” dedi.

TURİZİM YATIRIMCILARINI ERZİNCAN’A DAVET EDİYORUZ

Ergan Dağı’na yapılacak olan oteller için yer tahsisi yapabilecek duruma geldiklerini belirten Vali Demir; “Şu anda biz bu tesislerin otel kısmına ait yerlerinde bütün formaliteleri tamamlandı ve artık yer tahsisi yapabiliyoruz. Biz turizm yatırımı yapan bütün yatırımcılarımızı Erzincan’a davet ediyoruz. Şu anda onlara otel yeri tahsis edebilecek konumdayız. İnanıyorum ki ilk başlayanlar gelecekte şanslı ve avantajlı durumuna gelecekler.” açıklamasını yaptı.

ERGAN DAĞI PROJESİ ERZİNCAN HALKININ PROJESİDİR

Yapılan tesislerin Erzincan halkı için yapıldığının altını çizen Vali Demir; “Bugün burada bütün Erzincan, iş adamlarımız, yatırımcılar, sivil toplum örgütleri, dağcılarımız, kayakçılarımız ve Erzincan’ın bütün insanı burada. Bizim Türkiye’de yaptığımız yanlışlardan bir tanesi genelde tesisleri yaparız. Tesisler bir yerde durur ama insanlarda bir yerde durur. Erzincan’ın farkı burada, bu tesisler hizmete başlayana kadar Erzincan’da burayı görmeyen bilmeyen kimse kalmayacak. Çünkü insanların sahip çıktığı projeler çok daha başarılı oluyor. Avrupa’da ki dolaştığımız bu sistemlerde başarılı olan ülkelerde gördüğümüz insanlar zaten bu işi kendileri de yapıyorlar. Dolayısıyla kendileri sahip çıktığı için daha başarılı oluyor. Bugün biz bir kamp ateşi yaktık inşallah bu kamp ateşi ile bütün Erzincanlılar burada olacak. Çünkü bu tesisler onlar için yapılıyor, onlarsız bu tesisler eksik olur. Bugün bütün toplum kesimleri ile onun paylaşımını yaptık, ilk tanıtımını yaptık. Çünkü şu anda burada inanılmaz güzel bir kar var ve kayak yapmak için bütün şartlar müsait. Erzincan’ın merkezine 2 gün önce 30cm kar yağdı. Şu anda bütün her tarafıyla bembeyaz bir Erzincan la karşı karşıyayız. Bizim en büyük desteğimiz bu insanların kendi işlerine kendi yatırımlarına sahip çıkmasıdır. Biz yöneticiler olarak onlara teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Ergan Dağı zirvesinde yapılan program çevrenin gezilmesi ile sona erdi.
Kaynak:www.erzincan24.com


 
Erzincan Ergan’ın Zirvesinde Tarihi Buluşma

Bu haber toplam 1043 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA