• İstanbul19 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ersiaddan Kriz Döneminde İnsan Kaynakları Konferansı
02 Aralık 2008 Salı 00:00

Ersiad'dan Kriz Döneminde İnsan Kaynakları Konferansı

ERSİAD’DAN KRİZ DÖNEMİNDE İNSAN KAYNAKLARIKONFERANSI Kısa adı ERSİAD olan Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği, üyelerini dünya da ve Türkiye’de meydana gelen ekonomik gelişmelerle

ERSİAD’DAN

KRİZ DÖNEMİNDE İNSAN KAYNAKLARI

KONFERANSI

 

Kısa adı ERSİAD olan Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği, üyelerini dünya da ve Türkiye’de meydana gelen ekonomik gelişmelerle ilgili bilgilendirmek amacıyla Mehmet Suha Uçar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kriz dönemlerinde insan kaynakları ve beşeri kaynak yönetimi” konulu bir konferans düzenledi.

ERSİAD Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Başkanı Mustafa Kaçmaz’ın organize ettiği ve Erzincan Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen konferansa, Üzümlü Belediye Başkanı Ensari Sürücü, Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca, Genel Sekreter Latif Yetişkin, 24 Erzincanlılar dernek Başkanı Ahmet Turan Akkaya, Kemaliye Dernek Başkanı H.Hüseyin Duru, ERSİAD Üyeleri ve işadamları katıldı.

Konferans, rahatsızlığı dolayısıyla evde istirahat eden ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin’in gönderdiği mesajın okunmasıyla başladı.

ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin’in mesajını ERSİAD Genel Sekreteri İbrahim Güner okudu, Başkan Sezgin mesajında, konferansa katılamadığı için üzgün olduğunu belirterek, konferansın amacına ulaşacağına inandığını söyledi ve katılımcılara teşekkür etti.

ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, rahatsızlığı sırasında kendisini yalnız bırakmayan, manevi destek veren Erzincan Üniversitesi Vakfı Başkanı Hacı Ali Akın, EKEV Başkanı Sadık Ağca ve ERSİAD Yöneticileri başta olmak üzere tüm hemşehrilerine teşekkür etti.

ERSİAD Başkan Vekili Mehmet Koçyiğit ve ERSİAD Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Başkanı Mustafa Kaçmaz da yaptıkları konuşmalarda, ERSİAD’ın her ay ülke gündemiyle ilgili konferanslar düzenleyerek üyelerini bilgilendirdiklerini belirterek, katılımcılara teşekkür ettiler.

EKEV Başkanı Sadık Ağca da konuşmasında, ERSİAD’ın böylesine faydalı konferanslar düzenlemesinden memnun olduklarını belirterek, ERSİAD Yöneticilerini tebrik etti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan ve konuşmasına kendi hayatından kesitler vererek başlayan Mehmet Suha Uçar, Türkiye’de iki tane kriz bulunduğunu bunlardan birinin dış kaynaklı kriz, diğerinin ise iç kaynaklı kriz  olduğunu söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre kredi kartları, tüketici, taşıt ve konut kredilerinden alacaklarının toplam miktarının 135 milyar YTL olduğunu belirten Mehmet Suha Uçar, bu paranın bankalar tarafından tahsil edilmesinin bir sene süreceğini, öte yandan Türk toplumunun bankalara her ay 10 milyar YTL ödemesi gerektiğini, bu kriz döneminde bunun tamamının ödenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Mehmet Suha Uçar, “hiç kimse çıkıp da Türkiye’de ki kriz bizim ekonomik kaynaklarımızdan meydana gelen kriz demiyor. Çünkü vatandaşımız kredi kartları ve tüketici kredileri ile insanları olabildiğince borçlandırdılar. İnsanlar bu kriz ortamında borçlarını mı ödeyecek yoksa geçimlerini mi sağlayacak. Hükümetin bu duruma acil tedbir alması gerekmektedir” dedi.

Krizleri önceden tahmin ederek gerekli önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çeken  Uçar, “Dünyayı sarsan krizin henüz Türkiye’ye gelmediğini, şu an yaşanan krizin iç kaynaklı olduğunu ve dış kaynaklı krizin etkilerinin ise daha gelmediğinin altını çizdi.

İşletmelerde insan kaynağı ile ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgilerde veren Uçar, “işletmelerde iş akışlarını ve iş dizaynını doğru yapmadığımız için çalışanlarında iş yüklerini iyi hesap edemiyoruz, bu da verimliliği ortadan kaldıran temel faktörlerden birisi. Ayrıca işverenlerde kendilerini eğitmeli ve geliştirmelidirler” şeklinde konuştu.

Öte yandan Mehmet Suha Uçar, Erzincan Üniversitesi Vakfı Başkanı Hacı Ali Akın teşviki ile Erzincan Üniversitesi İktisadi ve İşletmeler Bölümü’nün kurulması için çalışmalar başlattıklarını ve Bilkent Üniversitesi modelini uygulayacaklarını söyledi.

 

Konferans sonunda ERSİAD Başkan Vekili Mehmet Koçyiğit, EKEV Başkanı Sadık Ağca ve ERSİAD Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Başkanı Mustafa Kaçmaz, Mehmet Suha Uçar’a bir teşekkür plaketi verdiler. 

 

Haber: Hasan Fikri Bilgiç

www.sedatsevim.com

Bu haber toplam 1157 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA