• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ersiadtan Risk Yönetimi Konferansı
02 Mart 2009 Pazartesi 00:00

Ersiad'tan Risk Yönetimi Konferansı

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında her ay düzenlediği konferanslar ile üyelerini bilgilendirmeye

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında her ay düzenlediği konferanslar ile üyelerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 

ERSİAD’ın Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Komisyonu tarafından organize edilen konferanslar serisi, Mutlusan Elektrik A.Ş.Yönetim Danışmanı Haluk Ziya Türkmen’in konuşmacı olarak katıldığı “Durgunluk Ortamında Kurumsal Risk Yönetimi” konulu konferansla devam etti.

 

Fatih’te bulunan Erzincan Kültür Merkezi (EKM) Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen konferansa; Tercan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Başkanı Sadık Ağca, Kemaliye Dernek Başkanı H.Hüseyin Duru, ERSİAD üyeleri ve işadamları katıldı.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin ve bu ortamda yaşanan durgunluğun Türkiye’ye yi de etkisi altına aldığını söyledi.

 

Başkan Sezgin, kriz ortamında yapılması gereken çalışmalarla ilgili üyelerini bilgilendirmek için bu tür konferanslar organize ettiklerini belirtti.

 

EKEV Başkanı Sadık Ağca da konuşmasında, ERSİAD’ın işadamlarına yönelik düzenlediği konferansları çok olumlu bulduğunu belirterek, işadamlarına bu konferanslara katılma çağrısında bulundu.

 

Konferansı organize eden ERSİAD’ın Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Başkanı Mustafa Kaçmaz da yaptığı konuşmada, ERSİAD üyelerini ekonomik konular ve bugün yaşanan kriz hakkında bilgilendirmek için ekonomik konferanslar düzenlediklerini söyledi.

 

Sanayiciler olarak bu dönemde yaşadıkları ekonomik sıkıntının hiç bir dönemde yaşamadıklarına dikkat çeken Kaçmaz, bu durumu atlatmak için tüm önlemleri almaya çalıştıklarını belirtti.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan, Haluk Ziya Türkmen, kriz ortamında işletmelerin izlemesi gereken yollar ve alınması gereken önlemlerle ilgili çeşitli bilgiler verdi.

 

Türkiye’de faaliyet gösteren çoğu şirketin kurumsallaşmasını gerçekleştiremediğine dikkat çeken, Türkmen, şirketlerin sadece muhasebe kayıtlarını tutmaları ve diğer kayıtları göz ardı etmeleri nedeniyle kriz ortamında alınması gereken önlemlerle ilgili sağlıklı çalışmalar yapılamadığını ifade etti.

 

Krizin başlangıcı, gelinen nokta ve alınması gereken tedbirleri grafikler eşliğinde katılımcılara anlatan Haluk Ziya Türkmen, “bu gün gelinen ortamda ‘denflasyon yaşanılıyor. Denflasyon, fiyatların düşmesi ve kar marjının azalması demek. Kar marjının azalmasıyla işletmeler çeşitli tedbirler almak zorunda kalıyor. Tüketicilerin düşük fiyat beklentisinin artması ve tüketim yapmaması üreticileri zor duruma sokuyor. Bu dönemde aracılar ortadan kalkacak. Üreticiler kendi mallarını direk tüketiciye ulaştırma yolunu seçerek, iyi alıcıların peşine düşecek” dedi.

 

Kriz ortamında patronlara büyük rol düştüğünü de dile getiren Türkmen, “patronların kendilerini geliştirmesi ve kurumsal çalışmalar içerisine girmesi gerekiyor, yoksa önümüzdeki dönemde çoğu patronlar kendilerine ortak bulmak zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.

 

Haluk Ziya Türkmen, “2009 yılında özel sektör borçlanma konusunda zorlanacak. Ayrıca yine bu dönemde kötü durumda olan şirketler değil, iyi durumda olan şirketler batacak. Kısıtlı kredi imkânlarından dolayı iç piyasa küçülecek ve iç piyasaya iş yapan firmalar zorlanacak. İstihdam maliyetleri zor karşılanacak. Ham madde fiyatlarında büyük oynamalar yaşanacak” dedi.

 

Kriz ortamında alınması gereken önlemler hakkında çeşitli bilgiler de veren Türkmen, “Uzman kişilerle çalışmak zorundayız, personelimizin verimini artırmak için ödül sistemi uygulamalı ve başarılı personeli ödüllendirmeliyiz. Projesiz ve plansız işlere girmemeliyiz. İşletmelerimizin mali departmanlarını düzene sokmalı ve gereksiz harcamalar yapmaktan kaçınmalıyız. Şirketler kriz ortamından bu ve bunlara benzer önlemler alarak daha az zararla çıkabilirler” diye konuştu.

 

Konferansın sonunda, ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, EKEV Başkanı Sadık Ağca, ERSİAD’ın Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Başkanı Mustafa Kaçmaz ve ERSİAD Genel Sekreteri İbrahim Güner, Haluk Ziya Türkmen’e bir teşekkür plaket sundular.

 

Haber Kaynak: www.erzincanlilarinsesi.com

Bu haber toplam 1417 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA