• İstanbul20 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Kabuğunu Kırdı
11 Ocak 2011 Salı 00:00

Erzincan Kabuğunu Kırdı

Erzincan ın kısa zamanda geldiği noktayı ve uzun vadede Erzincan için yapılabilecekleri anlatan Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan ı güzel günler beklediğini söyledi.  Erzincan’da

Erzincan ın kısa zamanda geldiği noktayı ve uzun vadede Erzincan için yapılabilecekleri anlatan Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan ı güzel günler beklediğini söyledi.

 

Erzincan’da son zamanlarda yapılan yatırımları ve Erzincan’ın geleceği konusunda sorularımızı yanıtlayan Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan adına önemli bilgiler verdi. Erzincan’ın kabuğunu kırdığını ve gelecekte büyük projelerin Erzincan’da hayat bulacağını hatırlatarak; Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUDAKA) sunulan projeler arasında Erzincan pastanın büyük payını elde ettiğini söyledi.

 

“SANAYİ OLMAZ DİYE BİRŞEY YOK”

 

Sanayi yatırımına yönelik konuşan Vali Demir; “Bizim burada sanayi olmaz deniyordu. Bizde şunu söylüyoruz, sanayi her bölgenin kendi şartlarına göre olabilir. Sektörü çok iyi oluşturmamız lazım. Biz hala sahip olduğumuz madenlerin yüzde 5’ini bile kullanamıyoruz. Çok büyük krom yatakları kömür yatakları altın yatakları var. Burada yatırım yapanların en büyük sıkıntısı şu oluyor hammaddeyi dışarıdan getiriyor burada üretim yapmaya kalkıyor. Bu da piyasada rekabette zorlanıyor. Burada çıkan bir ürünün burada var olması çok önemli. Burada perlit çıkıyor eskiden bu yalnızca kiremitte kullanılıyordu. Şimdi yapı kimyasalları yapılacak bütün cephe kaplamaları imalatı Erzincan’da üretilecek. Niye hammadde buradan çıkıyor, perlitin kaynağı burada dolayısıyla doğru yatırım olduktan sonra sanayileşmemek mümkün değil” dedi

 

ERZİNCAN’DA OLMAYAN HİÇ BİRYERDE OLMAZ

 

Erzincan’ın fiziki özelliğini de ele alan Vali Demir, Erzincan’da her şeyin mümkün olabileceğine vurgu yaparak; “Erzincan’da ulaşım kolaylaştı Türkiye’nin en modern yolları bizim burada mevcut. Burada rahatlıkla sanayi olabilir. İnsanlar artık Erzincan’da sanayinin olabileceğini gördü. Bunu biz projelerde gördük beklediğimizin üzerinde bir proje geldi. Organize sanayimizde en az 8 adet çok önemli yatırım için müracaat var. Bakanlarımıza ilettik biran önce bedelsiz arsa konusunun hallolması gerekmektedir. Mecliste konuyla ilgili bir tasarı var Erzincan’da bu tasarının içinde yer alırsa bedelsiz arsa konusu da hallolursa hiçbir sorun kalmaz. Daha hala işin başındayız bunu kabul ediyoruz bunun meyvelerinin en az bir yıl sonra alabiliriz.

 

Şehirlerin başarılı olabilmesi için büyüklerinin önderlerinin olması gerekmektedir. Erzincan’da Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım, şehrin önderi olarak sorun olduğunda anında müdahale edebiliyor” diye konuştu.

 

KUDAKA’DAN ERZİNCAN’A ASLAN PAYI

 

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUDAKA) sunulan projeler arasında Erzincan’ın büyük başarı elde ettiğine değinen Vali Demir; “Tarım-Turizm-Sanayi Mali destek Programı kapsamında Erzincan’dan toplam 11 proje asil listede yer aldı. Bu projeler kapsamında talep edilen destek tutarı 1.608.469,25 TL.

 

KOBİ Mali Destek Programı kapsamında ise toplam 17 proje asil listede yer aldı. Bu projeler kapsamında talep edilen destek tutarı 4.025.144,80 TL. İl Toplamı sunulan proje sayısı KOBİ Programı, 65 adet proje Tutarı: 11.441.734 TL, TTS Programı, 38 proje Tutarı: 5.543.252 TL. Genel Toplamda 103 proje olurken tutarı :16.985.086 TL.

KOBİ Programına 17, TTS Programına 11 proje olmak üzere 28 proje için 5.633.614 TL mali destek sağlanacak” diye konuştu.

 

PROJESİ KABUL EDİLEN FİRMA VE KURULUŞLAR ŞÖYLE

 

Tarım-Turizm-Sanayi Mali Destek Programı Kapsamında Projesi Kabul Edilen 11 Adet Kurum Ve Kuruluşlar Şöyle; Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği- Güvenilir Sütle Güvenli Kazanç, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası- Ticaret ve Sanayi Odası Bilgi Yönetim sistemi, Yalnızbağ Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi- Topraktan Sofraya Kuru Fasulye Eleme Boylama Ve Ambalajlama Tesisi Kurulumu Projesi, Erzincan Tarım İl Müdürlüğü- Gezici Tarım analiz ve Kayıt Aracı. Kemaliye Kadınlar Derneği- Geleneksel Kemaliye Gazenne Dokumasını Koruma ve Yaşatma Projesi. Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü- Rafting Başkenti Erzincan. Erzincan Tarım İl Müdürlüğü- Hayvan Pazarı Çiftçinin Okulu. Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi- Ekşisu Sazlığı ile Ergan Dağı Florasının ve Faunasının Ekonomik Açıdan İncelenmesi. Refahiye 2052 Sayılı Tarım Kredi Kooperatifi- Kayı Balı Teknoloji ile Buluşuyor. Yalınca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi- Organik Çilekçilik Projesi. Üzümlü Ziraat Odası- Kadınlar Üretiyor İlçemiz Güçleniyor.

 

Kobi Mali Destek Programı Kapsamında Projesi Kabul Edilen 17 Firmanın isimleri ise şöyle; Foto Moda, Akasya Orman Ürünleri, Baş Un, Özcam, Erbaysu Yem Sanayi, Netlon Mutfak Araçları, Ömer Yapar ve Ortağı Ferdem Demir, Tunay Gıda, Hasan Çavuş Un Gıda, Ermersan Mermer, Çuhadar Plastik, Ere Yapı PVC Doğrama, Demirci Oğulları Alüminyum Gıda, Persan Yapı Elamanları, NYC Tekstil, Konan Plastik, Melan Yayla Tulum Peynirleri.

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA