• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Kitabı, Naci Terzi
27 Aralık 2014 Cumartesi 12:17

Erzincan Kitabı, Naci Terzi

Eski Erzincan Milletvekili Naci Terzi’nin hazırlayarak yayın hayatına tekrar kazandırdığı üç değerli çalışmanın yer aldığı eser; muhtasar Erzincan tarihi, Erzincan depremi ile ilgili Kızılay doktoru Abdullah Ahi Tuncer’in anıları ve Malatyalı Abbas Soylu’

Erzincan

75 Sayfa

Erzincan Basımı

Yayına Hazırlayan: Naci Terzi ( Eski Erzincan Vekili )

 

Eski Erzincan Milletvekili Naci Terzi’nin hazırlayarak yayın hayatına tekrar kazandırdığı üç değerli çalışmanın yer aldığı eser; muhtasar Erzincan tarihi, Erzincan depremi ile ilgili Kızılay doktoru Abdullah Ahi Tuncer’in anıları ve Malatyalı Abbas Soylu’nun Erzincan Faciası Hamit - Mahmut Ağıtı adlı şiirlerinden oluşmaktadır.

Kütüphanemize kazandırdığımız eserin önsözündeki açıklamalar ile yayına hazırlayan Naci Terzi kitap ile ilgili özeti şöyle aktarmaktadır.

 

Canlıların içinde, insanoğlunu diğer varlıklardan ayıran bazı özellikler vardır.Onlardan biri,insanın etrafını kuşatan nesnelerin mahiyetini kavrama isteği,diğeri de onun tarih bilincine sahip olmasıdır.Bunların dışında insana ait daha bir çok özelliklerin olduğu malumdur.Bir kişinin doğup büyüdüğü sosyal ve fiziki çevreyi tanımaya çalışması,mensup olduğu şehrin tarihi ve kültürel yapısını öğrenmek için çaba sarf etmesi gayet doğal bir iştir.

kutuphanemiz20141.jpg

Bir çok insan gibi ben de boş zamanlarımda kütüphaneleri ve kitapçıları gezmeyi zevk edindim. Oralarda baskısı tükenmiş kitapları incelemek, dergilerin sayfalarına terk edilmiş makale ve yazıları okumak bana keyif veriyordu.

kutuphanemiz20142.jpg

Yine kitapçıları gezdiğim günlerden birinde iki yazılı metin dikkatimi çekti. Birisi doğup büyüdüğüm ve havasını soluduğum, kendisine çok şeylerimi borçlu olduğum Erzincan’ın tarihiyle ilgili küçük bir kitapçık idi. Erzincan’ın tarihiyle ilgili birçok şey yazılmıştır. Fakat bu kitapçıkta diğerlerinden farklı olarak, eski çağlardan başlayıp, Cumhuriyet dönemine kadar Erzincan’ın tarihi, derli toplu ve çok veciz bir şekilde kaydedilmişti. Ne yazık ki yazarına ait hiçbir not düşülmemişti. Bu kitapçığın yayınlanarak, yeni nesillerin istifadesine sunulması gerekli idi.Ancak dili gençler tarafından anlaşılması zor olduğu için bazı sadeleştirilmelere gidilmesi de zaruri idi.Bunu yaparken metnin üslubunu bozmamaya özen gösterdim.

Diğer kitapçık ise bizim babalarımız ve annelerimiz tarafından bir milat olarak algılanan,1939 da meydana gelen Erzincan depremi ile ilgiliydi. Erzincanlılar bu depreme “büyük felaket”adını koymuşlardır. Çünkü bu depremde 39.962 kişi hayatını kaybetmiştir.100.000 kişiye yakın insan yaralanmıştır ve aynı zamanda 116.720 bina da yıkılmıştır. Aynı yılda Türkiye’nin nüfusunun 17.429.000 kişi olduğu göz önünde bulundurulursa, felaketin büyüklüğünü tahmin etmek çok zor olmasa gerek.Sözü edilen deprem sırasında,Erzincan’a gelip hasta ve yaralıları tedavi etme görevini üstlenmiş olan Doktor Albay Abdullah Ahi Tuncer,görev sırasında gördüklerini kaleme almış ve yayınlamıştır.Bu kitapçığın da Erzincanlılar tarafından bilinip okunmasını arzu ettim.

kutuphanemiz20143.jpg

Yazarların üslubuna dokunmadan neşredilmesini uygun buldum.

Katkılarından dolayı Yrd.Do.Dr.Orhan Aktepe’ye ve kitabın basılma talimatını veren Fırat Plastik A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı değerli insan Dr.Nevzat Demir’e minnet ve şükranlarımı arz ederim.

Yüce Yaratıcı’dan dileğim, böyle büyük bir felaketi milletimize yeniden yaşatmamasıdır.

Naci Terzi

20.Dönem Erzincan Milletvekili

* Erzincan adlı eseri kütüphanemize kazandıran araştırmacı yazar Nidayi Sevim'e teşekkür ederiz.

 

Bu haber toplam 3351 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA