• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları EKMde buluştu..
02 Şubat 2009 Pazartesi 00:00

Erzincan Sivil Toplum Kuruluşları EKM'de buluştu..

ERZİNCAN STK’LARI EKM’DE BULUŞTU Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) ile Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) İstanbul’da faaliyet gösteren Erzincanlı Sivil Toplum

ERZİNCAN STK’LARI EKM’DE BULUŞTU

 

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) ile Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) İstanbul’da faaliyet gösteren Erzincanlı Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’nı Fatih’te bulunan Erzincan Kültür Merkezi (EKM)’nde buluşturdu.

 

ERSİAD’ın Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Komisyonunun organize ettiği İstişare Toplantısına; Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve KEMAV Başkanı Hasan Basri Aktan, İç Ticaret Genel Müdürü ve KEMAV Başkan Yardımcısı İsmail Yücel, Antalya Erzincanlılar Dernek Başkanı Mustafa İlhan, 24 Erzincanlılar Dernek Başkanı Ahmet Turan Akaya, Ak Parti Kemah Belediye Başkan Adayı Hüsamettin Şanal, İlçe ve Köy Dernek Başkanları katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) Başkanı Gülbey Sezgin, Dernekçiliğin önemine değinerek, “Dernekler, büyük şehirlerde aynı köye mensup insanların bir araya gelmesini sağlamak ve aynı zamanda köylerin sorunlarını çözebilmek amacıyla kurulmuştur. Büyük şehirlerde faaliyet gösteren Derneklerimiz hem gurbetteki köylüleri bir arada tutmuş hem de köylerinin sorunlarını devlet-vatandaş iş birliği ile çözmüşlerdir” dedi.

 

İlçe Derneklerinin kurulmasında da Köy Derneklerinin önemli rol oynadığını belirten Başkan Sezgin, “Köy Dernekleri önce İlçe derneklerinin kurulmasını sağlamış daha sonrada, İstanbul’da bir üst Dernek olarak ERSİAD’ı ve Erzincanlı öğrencilerin eğitimine katkı sunmak amacıyla da EKEV’i kurmuşlardır. İstanbul da Sivil Toplum Kuruluşları içerisinde ilçeler bazında, Kemah, Refahiye, İliç ve Kemaliyeliler daha aktif rol oynamaktalar” dedi.

 

ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, toplantının amacının İstanbul’da ki Erzincan STK’larının sorunlarını dinlemek, ERSİAD ve EKEV’den beklentilerini öğrenmek ve birlik içerisinde hareket etmek olduğunu sözlerine ekledi.

 

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Başkanı Sadık Ağca da konuşmasında, toplantıya katılanlara EKEV’in kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler verdi.

 

EKEV’in 15 yıl içinde bin öğrenciye burs verdiğini, son 5 yıl içinde ise iş adamlarının katkısı ile 5730 öğrenciye burs sağladığını ve çıtayı yükselttiğini belirten EKEV Başkanı Sadık Ağca, “Bizler en büyük yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğu inancındayız. Bu gelişmede Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın, işadamlarımızın ve Derneklerimizin büyük katkısı var. Bu dayanışmamız EKEV’e “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” verilmesinde de etkin olmuştur. Burs veren herkese teşekkür ediyorum. Burs talebinde bulunan öğrencilerimizden kriterleri tutanların tamamına burs vermeye gayret ediyoruz” dedi.

 

EKEV Başkanı Sadık Ağca, “derneklerimizin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Derneklerin ayakta kalması için üye aidatlarının büyük önemi vardır. Bizler tüm derneklerimizin arkasındayız. Sorunlarının çözümü için elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Toplantıyı organize eden ERSİAD’ın Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Komisyon Başkanı İhsan Payalan da yaptığı konuşmada, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Türkiye’de, Erzincan’da, İlçelerinde ve Köylerinde, toplumların gelişmesinde ve sosyalleşmesinde vazgeçilmez unsurlar olarak önem kazandığını söyledi.

 

Komisyon Başkanı İhsan Payalan, Dernekler, insanlarımızın geleceklerini belirleyecek konuları, toplumların bir olma dayanışmasında ve kaynaşmasında var olma yeridir. 1948 yılında kurulmaya başlayan Derneklerimiz bugün çok büyük başarılara imza atmıştır. ERSİAD ve EKEV olarak Sivil toplum Kuruluşlarımızı daha da ileriye taşımak için çok büyük çabalar sarf etmekte ve başarı ile sürdürmekteyiz” dedi.

 

Toplantıya katılan Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve KEMAV Başkanı Hasan Basri Aktan da konuşmasında, Sivil Toplum Kuruluşlarının önemine değinerek, “Gurbette faaliyet gösteren Derneklerimiz ve Vakıflarımız gerek burada yaşayan hemşerilerimiz arasında ki birlik beraberliği sağlamada gerekse köylerimize taptıkları hizmetlerle çok önemli bir görev üstlenmektedirler.

 

Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Derneklerimizle çok iyi ilişkiler içerisinde olmasıyla, yöremizde büyük hizmetler yapılmaktadır. Özellikle ulaşım ve iletişimde büyük gelişmeler olmaktadır. Sayın Binali Yıldırım gibi bir hemşerimizin olması bizim için büyük şanstır, buradan kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Daha sonra konuşan İlçe ve Köy Dernek Başkanları, ERSİAD ve EKEV’e böylesine bir toplantı düzenledikleri için teşekkür ederek, ERSİAD ve EKEV’den beklentilerini dile getirdiler.

 

Kaynak: www.erzincanlilarinsesi.com

 

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA