• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Türk Telekom İl Md.Timur Sevim ile Röportajımız
20 Ekim 2008 Pazartesi 00:00

Erzincan Türk Telekom İl Md.Timur Sevim ile Röportajımız

Sn.Timur Sevim öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kemah, Bozoğlak köyü doğumluyum. Babamız 1965 lerde buralara gelmiş 15 yıldır Telekom’dayım. 3 yıldır da Erzincan Telekom il müdürüyüm.

Sn.Timur Sevim öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

Kemah, Bozoğlak köyü doğumluyum. Babamız 1965 lerde buralara gelmiş 15 yıldır Telekom’dayım. 3 yıldır da Erzincan Telekom il müdürüyüm. Biz özelleştikçe tabi statümüz değişti devlet memurluğunu bıraktık tamamen büyük şirketin yöneticisi konumunda olduk.

 

Erzincan ve ilçeleri ile başarılı çalışmalarınızdan haberdarız. Öncelikle size doğal olarak kendi ilçemiz Kemah ile ilgili Telekom çalışmalarından sormak isteriz. Kemah ile ilgili Telekom yatırımlarından bahsedermisiniz ?

 

Erzincan'ın tüm ilçelerinde olduğu gibi Kemah’la ilgili tabi pek çok yatırımlarımız var. Geçmiş dönemde Türk Telekom aracılığıyla Kemah ta spor sahası, soyunma tesisleri yaptırdık. Mermerli okulunun bakımını yaptırdık. Şuan da Kemah ta da çalışan bütün santrallerimiz son sistem santrallerle değişti. Yani en son sistem kullanım kolaylığı olan, müşterilere her türlü kullanım kolaylığı sağlayan santrallerle değişti. Tüm santrallerde adsl var geçen sene 500 milyarlık bir yatırımımız oldu. Kemah ta köylerin şebekelerini yeniledik. Kemah merkezin tüm kablolarını yeraltına aldık. Bu sene de yaklaşık 300 milyarlık bir yatırım daha yapacağız Kemah’a.

 

Yaz döneminde bir şey dikkatimizi çekti. Kemah’ta her yer kazılmış ve hummalı bir çalışma vardı. Telekom çalışmaları yapıldığı söylendi. Kemah’ta ne gibi çalışmalar uygulandı.

 

Tabi şimdi belli bir kapasitenin altını yeraltına alabiliyorsunuz. Yani ekonomik yönden karlı olmayan bir yatırım yapamıyorsunuz. Belli bir kablo kapasitesinin üzerini yeraltına alıyoruz. Kemah merkezde yaklaşık yüzde 90'ı yeraltında tek katlı binalarda çok yapamıyorsunuz. Yani yeraltına giriş bile sorun oluyor. Kemah’ta bide yaklaşık bir 8-9 köy kablosuz iletişime sahip Karadağ, Çiğdemli, Atma, Muratboynu gibi köylerde kablosuz iletişime sahip Kemah’ta alt yapı oldukça güçlü..Kemah’ta sorun olan yer üstü kabloları yer altına alınmak sureti ile muhtemel aksaklıkların da önüne geçilmiş oldu. Dolayısı ile yazın Kemah’ta ciddi bir çalışma gerçekleştirmek zorunda kaldık. Belki vatandaş nedir bu, her taraf delik deşik edildi diyebilir fakat gelecek açısından önemli bir çalışma idi bu.

 

Kemah’ta Adsl kurulumu ve internet hizmetlerinde de ciddi atılımlar gözlemledik. Neler yapıldı bu konuda?

 

Kemah’ta tüm santrallerde adsl hizmeti var. Santrale 4 km. mesafe'deki yerler internet hizmeti alabiliyor, bunlarda 43 tane. Bu sene 4 ay falan oldu Bozoğlak’tan 4 mb hızla Türkiye'ye açılabileceksiniz. İşte bir Koçkar’dan bir Alp’ten, Cebesoy’dan.....

 

Kemah’ta özel dairelerde olmak üzere kaç tane adsl kullanıcısı var?

 

Şuanda Kemah ta 230 civarında adsl kullanıcısı var. Köylerde dâhil ama köylerde şuanda tam yaygınlaşmadı. İnsanlar tabi köylerde yani mesela Bozoğlak’taki insanların bilgisi yok. Sizlerin aracılığıyla bunları duyurursak daha da yaygınlaşır sanırım. Bütün köyleri tek tek gezdik hangi köy hangi hızla bağlanabiliyor onları tespit ettirdik. Ona göre çalışma yaparsanız bir dahaki sene gelirken oralara hazırlıklı gelir hemşerilerimiz. İnternet kullanabileceğini düşünerek laptop’unu getirir bilgisayarını getirir hali ile.

 

Şenlikler de canlı yayınlanabilir yani

 

Şimdi bu sene ilk kez Kemaliye’de denedik. İkinci kez de Kemah’ta denedik. Orada 4 mg internet hizmeti verdik. Basın çok rahatlıkla onu kullandı. Şimdi bu iki sahada şenliklerin olduğu yerde internet vip hizmeti de verilebilir. Vip hizmeti ücretli biliyorsunuz ama biz ücretsiz hizmet verdik. Yani hem şenlik döneminde hem Erzincan’daki sahada hem de Kemah’taki sahada 4 mb lik internet hizmeti verdik. Bu hususta sponsor olduğumuz bu sene oldu. İşte sedatsevim.com, haber–24.com ve kemahlim com sitesi canlı olarak verebildiniz görüntülü olarak ta.  Biz şimdi zaten vip hizmeti içerisinde Kemah’taki şenliklerin yapıldığı yeri de yani 365 gün orda hizmet verebilecek bir sistemi kuracağız Erzincan’daki stadyuma da kuracağız. Şenlikler olduğu zaman da bunu ücretsiz yaparız ve orda her türlü canlı yayınınızı verirsiniz. Kemah sahasında da yapabiliriz. Yani öyle bir talep gelmedi bizde düşünemedik ama gelseydik orayı da değerlendirirdik. Aynı şekilde yani alt yapı olarak bir sorunumuz yok

 

Kemahlı Hemşerilerimiz adsl hizmeti almak için neler yapması gerekir?

 

Telekom’a veya Telekom çözüm merkezlerine gelmesi ve müracat etmeleri yeterlidir. Hatta biz gelemiyoruz derseler bile biz zamanla kullanıcıya bir şekilde ulaşabiliriz bile.

Büyükşehirlerde bile böyle bir hizmeti bulamazsınız.

 

Gördüğümüz kadarı ile her köy bu hizmetten faydalanamıyor nedenini öğrenebilir miyiz?

 

Şimdi mesafeyle alakalı yani 4 km. Santrale mesafesi olan yer alabiliyor 4 km.den uzak yerler içinde bundan sonraki dönemde çalışma olacak. Misal Seringöze köyü alamıyor. Bozoğlak’ta bulunan santrale 4 km den uzak dolayısı ile araya ek santral yapmamız gerekiyor ve bunun içinde tarih veremiyoruz. Ama mutlaka o köylerimiz de bu hizmetten yararlanacaklar.

 


 

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası ve Şenlikler hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

Şimdi özellikle bu şenliklerin organizasyonu çok önemli yani bu organizasyon sizleri bizlerle görüştürmeye buluşturmaya bir vesile oluyor. Bizler Kemah’tan 40 yıl önce ayrılmış kişilerin çocuklarıyız. İşte sizler İstanbul’dan, bizler Erzincan’dan bir tarafta Kemah grubu var Kemah’ta yaşayanlar var. kemahlılar Derneği ve Turnuva yönetimi bizleri araya getirebilmek için bu en güzel en iyi bir şekilde yapılabilecek bu organizasyonu yapıyorlar. Gerçekten ben de başta Kemahlılar Dernek Başkanı İhsan Payalan'a ve yönetimine, tüm emeği geçenlere bu vesileyleyse teşekkür ediyorum. Gözden ırak olan gönüldende ırak oluyor. Yani çoğu görmediğimiz akraba olduğumuz insanlarla bir araya geliyoruz. Bu şenliklerin tabi diğer bir faydası Kemah’ı güncel tutuyor. Yatırımların gelmesini sağlıyor işte belki bu şenliklerin gayretiyle desteğiyle belki bir okul açılacak, şenliklerin gayretiyle bizim yapmış olduğumuz bir takım yatırımlar var ama sonuç olarak insanları kaynaştırması bir araya getirmesi bir takım yatırımlara vesile olması yönüyle şenlikler çok hoş çok başarılı. Ben emeği geçenlere sizlerin aracılığı ile çok teşekkür ediyorum. Biz her zaman Kemah’a yatırım yapacağız, Erzincan’a en iyisini yapma gayretindeyiz. Bundan sonra da mutlaka yapacağız. Kemah’ın da ayrı bir yeri var bizde Kemah’ta en iyi payı bu yatırımlardan Telekom açısından alacak.

 

Bir de Erzincan’da Kemahlılar Derneğimiz var. Siz de bu derneğe hizmet edenlerdensiniz,, Dernek hakkında bizlere neler aktarırsınız?

 

Derneğin burada ortaya çıkması yaklaşık on yıl oldu. İşte insanlar bir araya geldi bizde o sistemin içerisinde vardık bir dernek statüsü kuruldu bir tüzel kişilik kuruldu bunu geliştirmek daha faydalı hale getirmek için bayağı bir çalışma yaptık. Ama şu anda dernek ne yapıyor işte insanların bir mekanı var orada bir araya getiriyor köyden gelmiş Kemah’tan gelmiş insanların ihtiyaçlarını burada gidermeye çalışıyor. Burada bir takım burslar organize ediyor ama derneğin şuanda en büyük ihtiyacı kendine ait bir bina. Bununla ilgili on yıllık çalışma neticesinde bir noktaya gelindi bu çalışma neticesinde bir yer alındı ama bu yerin parasını ödeyemiyoruz belki de yer bizim elimizden çıkacak. Erzincanlı iş adamı Kenan Ünsal buna vesile oldu aldı tamir ettiriyor, yaklaşık 200 bin ytl civarında bir maliyet var. Bunu temin edemedik bu sebepten dernek daha başarılı olabileceği halde bu yer hususundan dolayı başarılı olamıyor. Ama yinede bu kısıtlı şartlarda yaklaşık on onbeş kişinin mali desteği ve gayretiyle burada bir tüzel kişiliğe sahip. Bu tüzel kişilik her türlü kamu kurumunda hem idari hem siyasi olarak varlığını korumaktadır.

Biz daha önce hep kiralık yerlerde olduk yatırım yaptık oralara ama yer bizim olmayınca yapmış olduğumuz yatırımlarda devre dışı kaldı. Bu yeni alınan yer çok iyi bir bölgede Ssk il müdürlüğünün arkası, yaklaşık 600 m2 bahçesiyle güzel bir mekân. Bunun yatakhaneleri olacak Kemah’la ilgili otobüslerin minibüslerin kalkabileceği bir mekân dinlenme ve toplantı salonlarıyla güzel bir mekân olacak. İleride dernek mülkiyetine geçirebilirsek çok iyi bir getirim merkezi olabilir. Daha güzel yerler yapılabilir ama asıl önemli olan buranın bir an evvel alınıp dernek üzerine kaydedilebilmesi

 

Mülkiyeti satın alınmadı mı?

 

Satın alındı ancak parasını temin edemediğimiz için sanırım elimizden gidecek. Bu hususta İstanbul derneğinden çok beklentilerimiz vardı ama alamadık oradan desteği. Kendi imkânlarımızla da 200 ytl yi karşılama şansımız yok. Buradan İstanbullu iş adamlarımıza İstanbul Kemahlılar derneğine daha fazla görev düşüyor. Fakat onların yüklerinin fazla olduğunu biliyoruz ama böyle bir yer İstanbul derneğini Erzincan’daki mekânı olur diye de düşünüyoruz.

 

Erzincan’da Kemahlılar Derneğine neden ihtiyaç duyuldu?

 

Çok hassas bir konuya değindiniz. Şimdi niye böyle bir derneğe ihtiyaç vardı? Erzincan’da Çayırlı ilçesinin bir köyü çok büyük bir derneği var, Erzurumluların bir derneği var, Kelkitlilerin bir derneği var, şimdi Erzincan’da Erzincan’ın ekonomik yönden esnaf yönüyle en güçlü grubu Kemah grubu Erzincan’da münferit olarak hareket ediyordu. Yani

orada Kemah’ın bir sorununu çözmede dernekle şahıs mücadelesi çok farklı biliyorsunuz. İstanbul’da bu yönüyle çok önemli. Ben şunu iyi biliyorum ki farklı yönden sıkıntısı olan gerçekten çok başarılı çocuklar okuyamadı bunu biliyorum şunu biliyorum ki işte bizim 8–9 tane köyümüzün minibüsleri bölük pörçük farklı yerlerden kalkıyor. İşte soruyoruz ya bugün nerelerin minibüsü var ya işte ali abinin kahvesinden kalkıyor... Böyle merkezi bir yer Kemah’ın Erzincan’daki ayağını kurumsallaştırır.

Şunu da ben açıkça söyleyim ...ben derneğin içinde gibi çalışıyorum gerçekten bu alınmadığı takdirde bundan sonra Erzincan’da sadece bir tabela derneği olur faydalı olamaz. İşin doruk noktasına çıktı bu derneğin su andaki konumu. Sayın bakanım bir kaç gün önce ziyarete geldi ben Erzincan’da bu kadar Kemahlı potansiyeli olduğunu bilmiyordum dedi. Yani çok teşekkür etti, bizi iyi tanıdı. Özellikle seçim döneminde de Kemah’ın potansiyeli ortaya çıktı. Mesela İstanbul  pek çok iş adamı burs veriyor bunu biliyorum ama bu bursların Erzincan ayağında böyle dernek gibi kurumsal çalışmalar ile hızlandırılabilir. Gerçekten ihtiyaçlı Kemah’lı bulunması o insanlara aracı olmak insanların okumasında faydalı olması bakımdan derneğin faydası vardır.

 

Son olarak sitemiz hakkında neler eklemek istersiniz?

 

Sitenizi yakinen takip ediyorum. Başarılı çalışmalar ile Kemahlıların sesi oldunuz. Emeği geçenlere de ayrıca teşekkür ediyorum. Kemahlı hemşerilerimizin de internete uzak olmadığını sitenize yapılan yoğun yorumlar ile gözlemliyorum. Tüm hemşerilerime de sizin aracılığınız ile selam ve sevgilerimi iletmek isterim.

 

Biz de size değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz..

 

Röportaj: Ercan Babacan

Yayına Hazırlayan: Tuba Hanım

Fotoğraflar: Mehmet Aydoğmuş

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA