• İstanbul25 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Uluslararası İş Birliğiyle Tanıtılacak
29 Eylül 2016 Perşembe 09:40

Erzincan Uluslararası İş Birliğiyle Tanıtılacak

Erzincan Uluslararası İş Birliğiyle Tanıtılacak

Erzincan Uluslararası İş Birliğiyle Tanıtılacak

HABER: Eren VARLI

Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi amfilerinde startı verilen sempozyuma Erzincan Vali Vekili Dede Musa Baştürk, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Konuşmacı Prof. Dr Sami Şener, il kamu kurum kuruluş temsilcileri, yurt dışı ve yurt içinden çok sayıda bilim adamı katıldı.

Erzincan, Doğu Anadolu’nun Batıya Açılan Kapısı Durumunda !

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan sempozyumda açılış konuşmasını Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Başıbüyük yaptı. Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Başıbüyük yaptığı konuşmasında; “Doğu Anadolu’nun batıya açılan kapısı durumunda ki Erzincan, çağlar boyu farklı çevresel siyasi ve sosyal gelişmelere sahne olmuştur. Böylelikle kendine has kültürü ve ekonomisi şekillenmiş bunun yanında doğal afetler ilin sosyoekonomik yapısında derin izler bırakmıştır.  Günümüzde harekete geçirilmeye çalışılan potansiyeliyle yerel Türkiye’ye uluslararası açılım yapma adına Erzincan eğitim bilim kültür ekonomi ve turizm kurumlarıyla adından sıkça söz edilen iller arasında ki yerini alma yolunda hızla ilerlemektedir “ dedi

Erzincan Büyük Bir Kazanıma Sahip Olacaktır

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu ise sempozyumla ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “   Erzincan Üniversitesi etrafı dağlık ortası bağlık yerüstü ve yeraltı zenginlikleriyle derin tarihi kültürüyle de önemli bir şehrimizde 2006 yılında kurulan Erzincan Üniversitesi Anadolu da bir dünya üniversitesi olma yolunda çok önemli adımlar atmıştır ve bu adımları kararlılıkla sürdürmektedir. Bu çerçevede her kişi her topluluk gibi Erzincan’da nereden geldiğini ve nereye gitmesi gerektiğini belirlemiş ve bu konuda planlamalar yapılmıştır. Fakat biz bunu daha bilimsel olmak ortaya koymak adına bilimsel temeller üzerine oturtmak adına her yönde 19 temel alanda şehrin dinamiklerini ortaya koyarak bu dinamiklerin üzerine bu gelişmeyi nasıl sağlayacağımız bu sempozyum da biz başarmaya çalışacağız. İnanıyorum ki sempozyum süresince değişik şehirlerden il dışından gelen bilim insanlarının birikimleri önerileri problemleri ortaya koymaları ve çözüm üretmeleriyle Erzincan büyük bir kazanıma sahip olacaktır” dedi.

Bilginin Önemi Muhakkak Tartışılmazdır

Erzincan Vali Vekili Dede Musa Baştürk ise; “İlimizin potansiyelinin mevcut sorunlarını ortaya koyabilmek adına ilerleyen dönemler de büyük bir rehber kitap olarak elimizde olacak bu sempozyuma katkı sunmak üzere ilimize gelen bilim insanlarına teşekkür etmek istiyorum. Muhakkak ki hayatın kaynağında önce düşünce sonra bilgi sonra da insanların ortaya koyduğu ürünler vardır. Bu zincir içerisinde bilginin önemi muhakkak tartışılmazdır” şeklinde konuştu.

Erzincan Kültürlerin Etkisiyle Özel Bir Fırsat Bahşetmektedir

Sempozyumun ilk sunusunu yapan konuşmacı Prof. Dr. Sami Şener, Erzincan’ın uzun bir tarihi tecrübesinin olduğuna dikkat çekerek sunumunda;  “Bir şehrin geleceği o şehirde bulunan ilin fikir siyaset ticaret erbabının iş adamlarının çalışmalarıyla ortaya çıkmakta ve şehre yeni bir vizyon yeni bir anlayış ve yeni bir hareket kazandırmaktadır. Erzincan Urartular dan Romalılara oradan Moğollara, Mengüceklere ve Selçuklulara kadar  uzun bir tarihi tecrübenin sahibi olmuştur. Bu tarihi tecrübeyi küçümsememek gerekiyor. Çünkü farklı kültürlerden farklı hayat tecrübeleri ve farklı bakış açılarıyla bir toplumun geleceğe ait maidesi geleceğe ait düşünceleri ve kendinde gerçekleştirmek istediği yeni gelişimler bu tür farklı düşünceler, kültürlerin etkisiyle özel bir fırsat bahşetmektedir” açıklamasını yaptı.  

Kaynak: Haber-24.com

Bu haber toplam 827 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA