• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ CAMİİ İBADETE AÇILDI
18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:22

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ CAMİİ İBADETE AÇILDI

Fersan Tekstil tarafından, Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkılarıyla Erzincan Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesine yaptırılan Erzincan Üniversitesi Camii, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı törenle ibadete açıldı.

Fersan Tekstil tarafından, Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkılarıyla Erzincan Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesine yaptırılan Erzincan Üniversitesi Camii, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı törenle ibadete açıldı.

Üniversite yerleşkesine, Fersan Tekstil ortakları Sadık Ağca ve Ulvi Halim Kadıoğlu tarafından, Yusuf-Hadice Ağca ve Ali-Meziyet Kadıoğlu hayrına, Türkiye Diyanet Vakfı'nın da katkılarıyla yaptırılan 4 bin kişilik camii ibadete açıldı.

Havanın yağmurlu olması nedeniyle, dualar eşliğinde açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından konuşmalar cami içerisine kurulan kürsüde yapıldı.

Açılış töreninde konuşan Fersan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Ağca, doğduğu topraklara vefa borcu olduğunu ifade ederek, "Bu düşünceyle çeşitli sivil toplum kuruşlarında görev aldım. EKEV'in de başkanlığını yürütmekteyim. Erzincan’a ve hemşehrilerime hizmet etmeye çalışıyorum. Bunun yanında memleketime kalıcı bir eser bırakmak istedim ve rabbim nasip etti bu camiyi yaptık. Bu cami ile Erzincan üniversitesinin farklı bir zenginliğe kavuştuğuna inanıyorum. Medeniyetimizin en büyük unsurlarından biri camilerimizdir. Tarihimizde tüm medeniyetlerde, üniversitelerimizin içerisinde ibadethaneler hep yer almıştır. Gençlerimiz eğitimlerini alırken diğer taraftan da ibadetlerini yerine getirmişlerdir. Beyinlerini geliştirirken, kalplerini de huzura kavuşturmuşlar ve beyinleri ile kalplerini zenginleştirmişlerdir" dedi.

Erzincan Üniversitesi Rektörü İlyas Çapoğlu ve ERSİAD Başkanı Yavuz Caniklide konuşmalarında, camiyi yaptıran Fersan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Ağca ve ailesine teşekkür ederek, hayırlı olması temennisinde bulundular.

Açılışa, aynı zamanda EKEV Başkanı Sadık Ağca'nın da kızı olan eşi Hatun Yılmaz ile birlikte katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yaptığı konuşmada, caminin hem Erzincan’a hem de üniversiteye yakışır bir cami olduğunu belirterek, "Camiler cemaatsiz kalırsa garip kalır. Camilerin en çok yakıştığı yerlerden biri de üniversitelerdir. Camileri yapmak için sadece para sahibi olmak yetmez, gönül sahibi olmak lazım. İşte bu gönül sahibi, hamiyet sahibi insanlarımıza teşekkür ediyorum. Camiye gelmek Allahın misafiri olmaktır. Camiye gelen Allah’ın misafiri olunca Allah’ta misafirine elbette ikramda bulunur. Camiler bulunduğu bölgeye huzur verir. Camiye gelen insanlar birbirleri ile tanışırlar. Aralarında sevgi ve kardeşlik bağı oluşur" dedi.

Konuşmaların ardından, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Fersan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Ağca’ya üzerinde Muhammedyazan bir tablo hediye etti. Başkan Sadık Ağca tabloyu camiye bağışladı.

Açılış programı, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kılınan cuma namazı ile son buldu.


Açılış törenine; Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Müftüsü Yavuz Karabayır, Kemah Kaymakamı Cuma Çotu, Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan, Tercan Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, ERSİAD Başkanı Yavuz Canikli, KEMAV Başkanı İsmail Yücel, ERSİAD eski Başkanı Gülbey Sezgin ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak : Erzincanlilarinsesi.com

 

Bu haber toplam 1957 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA