• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Ünv.Yeni Akademik Yıla Başladı
13 Ekim 2011 Perşembe 00:00

Erzincan Ünv.Yeni Akademik Yıla Başladı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Erzincan Üniversitesi’ de 2011 – 2012 Akademik yıl açılışında yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin bu dönemde her yönüyle cazibe merkezi olmaya

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Erzincan Üniversitesi’ de 2011 – 2012 Akademik yıl açılışında yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin bu dönemde her yönüyle cazibe merkezi olmaya başladığını belirterek, ''O sebeple Türk üniversitelerinin bundan sonraki hedefi bir yandan kendi fiziki ve insan kaynaklarının kapasitesini artırırken, bir yandan da dünyadaki bu büyük öğrenci hareketinden gerekli payı almak olmalıdır.'' dedi.

Erzincan Üniversitesi'nin 2011-2012 Akademik Yılı Açılışı'na katılmak üzere ilmimize gelen  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı hava alanında Erzincan Valisi Selman Yenigün, Belediye Başkanı Yüksel Çakır ile çok sayıda protokol yetkilisi ile vatandaşlar karşıladı.
Buradan Erzincan Üniversitesi'ne geçen Bakan Yıldırım, Eğitim Fakültesi Başöğretmen Salonunda gerçekleştirilen 2011-2012 Akademik Yılı Açılış programına katıldı.

Törende Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, kentin trafik plaka numarasına denk gelen 24 sayılı senato kararıyla fahri doktora unvanını Bakan Yıldırım'a verdikten sonra cübbesini giymesine yardım etti.

 Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, üniversitelerin artık devlet kurumlarına eleman yetiştiren bir durumdan çıktığını belirterek, ''Artık bu anlayış da değişmeye başlamıştır. Üniversitelerden mezun olanların çok değil belki daha azı devlette, kamuda görev alıyor. Büyük bir kısmı da kendi işini kurmakta veya ülkemizin kalkınması için, üretimi için özel sektörün çeşitli dallarında görev almaktadır. Önemli olan üniversitede belirli formasyonları kazanmaktır'' dedi.


Türk ekonomisinin 10 basamak birden yükselerek dünyanın 16. büyük ekonomisi durumuna ulaştığına işaret eden Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

''Milli gelirimiz 3 kat arttı. Önümüzdeki hedef bilindiği gibi 2023. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü. O yıl için hedefimiz dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisinde Türkiye'yi görmektir. Bunu birlikte başaracağız. Üniversitelerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, yerel yönetimlerimizle ve hepsinden önemlisi 74 milyon vatandaşımızın birliği, beraberliği ve kardeşliğiyle. Evelallah 100. yılda da Büyük Atatürk'ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesini yakalamayı başarmış olacağız.''

Erzincan Üniversitesi'nin Türk Cumhuriyetleriyle yaptığı bölgesel işbirliği anlaşmalarının kendisini heyecanlandırdığını belirten Bakan Yıldırım, dünya genelinde 3.5 milyon öğrencinin başka ülkelerde öğrenim gördüğünü, bu iş için yıllık 100 milyar dolar ayrıldığını kaydetti.

Bu kaynaktan Türkiye'nin sadece 26 bin dolar pay aldığını belirten Bakan Yıldırım, ''Atlantik ötesinde, Avrupa'da kriz, Ortadoğu'da istikrarsızlık, Kuzey Afrika'daki siyasi istikrarsızlık, Türkiye'yi önemli bir noktaya getiriyor. Türkiye bu dönemde her yönüyle cazibe merkezi olmaya başlamıştır. O sebeple Türk üniversitelerinin bundan sonraki hedefi bir yandan kendi fiziki ve insan kaynaklarının kapasitesini artırırken bir yandan da dünyadaki bu büyük öğrenci hareketinden gerekli payı almakta olmalıdır. Bu konuda bütün üniversitelerimize büyük görev ve sorumluluk düşmektedir'' dedi.

Kaynak: www.haber-24.com

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA