• İstanbul30 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Valimiz Abdulkadir Demir; İstanbulda iş adamları ile buluştu..
05 Mayıs 2009 Salı 00:00

Erzincan Valimiz Abdulkadir Demir; İstanbul'da iş adamları ile buluştu..

VALİ DEMİR, İSTANBUL’DAİŞADAMLARI İLE BULUŞTU  İstanbul’da ki Erzincanlı işadamları ile buluşan Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan’ın potansiyelinin iyi değerlendirilerek

VALİ DEMİR,

İSTANBUL’DA

İŞADAMLARI İLE BULUŞTU

 

 

İstanbul’da ki Erzincanlı işadamları ile buluşan Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan’ın potansiyelinin iyi değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması gerektiğini söyledi.

 

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) tarafından Erzincan Kültür Merkezi’nde organize edilen “Kalkınma yarışında Erzincan” konulu toplantıya konuşmacı olarak katılan Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan’ın sosyal yaşam alanında sorunlarının bulunmadığını ancak ekonomik yönden kalkınması gerektiğini belirtti.

Konuşmasını slâyt eşliğinde, “Genel alanlar, yapılan toplantılar ve değerlendirmeler ile Erzincan’ın potansiyeli ve avantajları nelerdir” konulu üç başlık altında yapan Vali Demir, her ilçenin kendine özgü potansiyelinin bulunduğunu, bu potansiyellerin üretilecek projelerle ekonomiye kazandırılması gerektiğini ifade etti.

 

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan’ın batıdan doğuya ve doğudan batıya geçişte önemli bir konumda olduğuna da dikkat çekti.

 

Vali Demir, “Erzincan eğitim anlamında oldukça iyi durumda, ilde okuma yazma oranı yüksek. Eğitimde Türkiye ortalamasının üstündeyiz. Eğitimin daha kaliteli olması yönünde çalışmalarımız sürüyor.

 

680 yatağa sahip olan hastanelerimizde 180 hekimle hizmet veriyoruz. Erzincan’da, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, nüfusumuzun yüzde 20’sine yardım yaparken, nüfusumuzun yüzde 19’uda yeşil kart sahibi. Bu konuda da ilimiz Türkiye ortalamasının altındadır” dedi.

 

Erzincan’da karayollarının asfalt ile kaplı olduğunu ve duble yolların bir kısmının tamamlandığını kalan kısımlar için çalışmalarının sürdüğünü belirten Vali Demir, “Karayolları projesi Erzincan için önemli. Kemaliye-İliç karayolunda yol çalışmaları başladı. Geniş bir proje kapsamında olan bu yol tamamlandığında kuzeyden Anadolu’ya bağlantı sağlayacak önemli bir yol olacak.

 

Demiryolunda, ulaşım da büyük avantajlardan biri. Hızlı Tren Sivas ayağının tamamlanmasının ardından Erzincan’a ulaşacak” şeklinde konuştu.

 

Erzincan’a yeni bir hava alanı yapılacağı müjdesini de veren Vali Demir, ihalesi yapılan ve iki yıl içerisinde tamamlanacak olan proje ile yolcu kapasitesinin 600 binden 3 milyona çıkacağını söyledi.

 

İlde tarım ve hayvancığın geliştirilmesi konusunda çeşitli toplantılar düzenlediklerini ifade eden Vali Demir, tarım ve hayvancılıkla ilgili ciddi çalışmalar başlatıldığını da sözlerine ekledi.

 

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, “Erzincan önemli bir turizm potansiyeline sahip. Doğa sporlarının tümünün yapıldığı Erzincan’da bu avantajları ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Yine Erzincan için önemli olan projelerden biri de Ergan Dağı Projesi. Dünyaya örnek olacak proje büyük yatırımlar gerektiriyor. Proje kapsamında yol çalışmalarının önemli bir bölümü tamamlanıp,  elektrik ile ilgili ihale aşamasına gelindi. Ergan Dağı Projesi yakın zamanda yatırımcı kabul edecek duruma gelecek.

 

Erzincan cazip bir yatırım merkezi. Teşvik Kanunu kapsamında işyerini bölgelere taşıyan firmalara önemli imkânlar sağlanmaktadır. Valilik bünyesinde oluşturduğumuz bir yatırım bürosu var. Artık yarımcı Erzincan’a geldiğinde yatırım bürosuna müracaat edecek ve tüm işlemler personelimiz tarafından yürütülecek.

 

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’de yatırımcılar için fırsatlar sunmakta. Organize Sanayi Bölgesi’nde şu an toplam 576 çalışan bulunmaktadır. Bölgede 30’un üzerinde firma faaliyet göstermektedir. Erzincan madencilik alanında da önemli potansiyele sahip, bu potansiyeli ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor.

 

Su enerjisi de Erzincan için önemli bir potansiyel” dedi.

 

Erzincan Üniversitesi için yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vali Abdulkadir Demir, “temeli atılarak inşaatına başlanılan Yalnızbağ Yerleşkesi’nin tamamlanması ile üniversite yönetimi önemli bölümleri buraya taşınacak. Bu yerleşke tamamlandığında Türkiye’ye örnek olacak.

 

Öte yandan tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmalarımız sürüyor. Özellikle Taşcı Hamamı’nın ve yine tarihi bir yapı olan Vilayet binası ile bazı binaların restorasyon çalışmaları devam ediyor” dedi.

 

Erzincan’da yapılan bu çalışmalarda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın büyük desteği olduğuna dikkat çeken Vali Demir, işadamlarına Erzincan’a yatırım yapma çağrısında da bulundu.

 

Toplantı sonrasında, Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği “ERSİAD” Başkanı Gülbey Sezgin ve Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) Başkanı Sadık Ağca, Vali Abdulkadir Demir’e bir teşekkür plaketi verdi.

Ayrıca, EKEV Başkanı Sadık Ağca; Vali Abdulkadir Demir, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erdoğan Büyükkasap, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincanspor Kulüp Başkanı Ziya Alp Gülan ve ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin’e üzerinde kendi isimlerinin yazılı olduğu 24 nolu Erzincanspor forması hediye etti. 

 

 

Toplantıya, İstanbul eski Milletvekili Hayrettin Elmas, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Üniversitesi Vakfı Başkanı Hacı Ali Akın, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İliç Belediye Başkanı Ramazan Buran, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Erzincanspor Başkanı Ziya Alp Gülan, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, ERSİAD eski Başkanı İbrahim Sezgin ve işadamları katıldı.

 

Haber Kaynak: www.erzincanlilarinsesi.com

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA