• İstanbul16 °C
  • Erzincan12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Valimiz Abdulkadir Demirden Müjdeli Haberler
25 Kasım 2010 Perşembe 00:00

Erzincan Valimiz Abdulkadir Demir'den Müjdeli Haberler

Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR’den Kemah’lılara Müjdeli Haberler       Erzincan Valimiz Sayın Abdulkadir DEMİR Erzincan İl Müdürlerimizle birlikte, 25 Kasım

Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR’den

Kemah’lılara Müjdeli Haberler

 

      Erzincan Valimiz Sayın Abdulkadir DEMİR Erzincan İl Müdürlerimizle birlikte, 25 Kasım günü ilçemizi ziyaret etti. Valimizi İlçemizin girişinde Kaymakamımız Sayın Gökmen ÇİÇEK, Belediye Başkanımız, İlçe Jandarma Komutanımız, tüm kurum amirleri İstanbul’dan gelen Dernek yetkilileri, esnaflar ve yoğun bir kalabalık karşıladılar.

      Valimiz ve beraberindeki heyet tanasur vadisinden geçerek, vadi içerisinde bulunan dehlizlerden Kemah Kalesine çıktılar. 2011 yılında arkeolojik kazı çalışmalarının başlayacağı kaledeki yıkıntıları, surları, gizli dehliz ve geçitleri gezerek tespitlerde bulundu. Doğal kale olarak büyüklük bakımında dünyada ikinci sırada yer alan, Hitit, Asur, Bizans ve Urartu medeniyetlerine, sonrasında pek çok beyliğe ev sahipliği yapmış, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Devleti himayesinde stratejik bir öneme sahip olagelmiş kalenin, arkeolojik kazısının ve akabinde de restorasyon çalışmalarının yapılması için gerekenin yapılacağını ifade etti.

      Kaleden inişte tarihi Restorasyon çalışmaları tamamlanan Gülabibey Camiini gezerek aslına uygun olarak yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti. 1454 yılında yapılan ve yakın tarihe kadar kullanılan ancak şuanda harabe halinde olan tarihi Gülabibey Hamamında incelemelerde bulunan Valimiz, hamamın restorasyon çalışmalarına bir an önce başlanarak, hamam olarak kullanılmasının sağlanması için gerekli talimatları verdi.  Sayın Valimiz Erzincan’da olduğu gibi Kemah’ın da çehresini değiştirmek için gereken desteğin sağlanacağı müjdesini verdi.

     Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR tarafından sağlanan finansmanla, Kemah Belediyesi tarafından başlatılan kanalizasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Yapılan çalışmaların Kemah’a hayırlı olmasını diledi.           Ardından tüm finansmanı Kemahlı işadamları tarafından karşılanarak yapılan Kemah İlçe Hastanesinde incelemelerde bulundu.

     Projesi hazır olan ve Sancak Şehrimize yakışır Selçuklu mimarisine uygun olarak tasarlanan ihalesi yapılmış, sözleşmesi imzalanmış ve yapım aşamasına gelmiş olan Kültür Merkezinin 2011 yılında tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacağı müjdesini verdi.

     2009 yılında hizmete giren ve 150 öğrenci ile eğitim öğretime başlayan, bu yıl 336 öğrenci sayısına ulaşan Kemah MYO’ nu ziyaret etti. Sayın Valimize ziyaretinde MYO öğretim görevlileri ve öğrencilerinin Kemah halkı ile bütünleşmesinde maddi manevi desteklerinden dolayı teşekkür edildi.

      Bu yıl içerisinde Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumuna devredilen öğrenci yurdunu gezdi. ve yine Sayın Bakanımızın ve Sayın Valimizin destekleriyle önümüzdeki yıl yapılacak olan yurt binası alanında incelemelerde bulundu. Çalışmaların önümüzdeki döneme yetişeceğinin müjdesini verdi

         Ayrıca Kemah YİBO’da Kemah Kaymakamlığı tarafından yapılan çevre düzenlemesi ve okul çevresindeki düzenlemeleri yerinde inceledi 

     Kemahlı işadamlarımız tarafından yaptırılan 500 büyük baş hayvan kapasiteli Kemah Besicilik tesisini de ziyaret ederek, ilçemize istihdam ve ekonomik yönden kazandıracağı ivmeden dolayı teşekkür etti.

     İlçe merkezinden ayrılarak soğuksular mesire alanını gezen Sayın Valimiz, tesisle ilgili bilgiler aldı. Akabinde Özdamar köyüne giden Valimiz 40 yıldır tamamlanamayan sulama suyu projesi ile ilgili incelemelerde bulundu,

     Doğanbeyli ve Doğan köylerini de ziyaret eden Sayın Valimiz yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Doğan Köyünde tarihi Tortan kilisesini gezerek restorasyon çalışmaları için ön inceleme yaptı. Doğanbeyli Köyünde Kemah Kaymakamlığı ve vatandaş işbirliği ile yaptırılan köy içi güzelleştirme çalışmalarını yerinde inceledi ve yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyetini ifade etti.

      İncelemeler sırasında yapılması gerekenler hakkında ilgililere talimatlar verdi. Bütün gününü ilçemize ayıran ve birçok müjdeli haber veren Sayın Valimize ziyaretlerinden dolayı İlçemiz ve tüm Kemah’lılar adına şükranlarımızı arz ediyoruz.

Kaynak: www.kemah.gov.tr


 


 

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA