• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Valimizin 13 Mart Depremi Anma Mesajı
13 Mart 2013 Çarşamba 09:39

Erzincan Valimizin 13 Mart Depremi Anma Mesajı

Erzincan Valisi Sayın Selman Yenigün'ün 13 Mart Erzincan Depremi ile İlgili Mesajı nı sizler ile paylaşır, Cenab-ı Hak'tan bir daha bu tür acılar yaşatmamasını temenni ederiz.

Erzincan Valisi Sayın Selman Yenigün'ün 13 Mart Erzincan Depremi ile İlgili Mesajı nı sizler ile paylaşır, Cenab-ı Hak'tan bir daha bu tür acılar yaşatmamasını temenni ederiz.

13 Mart 1992′de meydana gelen ve yüzlerce vatandaşımızın can kaybına, yüzlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan ve geride büyük yıkım bırakan 13 Mart 1992 depremi, milletimizin yaşadığı en büyük acılardan biri olmuştur. Aradan 21 yıl geçmesine rağmen ve acılarımız hala taze, kaybedilenlerin hiçbir zaman unutulmadığını bir kez daha ifade etmek isterim.

13 Mart depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olacaktır. Böyle bir felaketin yıldönümü; Türkiye’nin bir deprem ülkesi, şehrimizin bir deprem şehri olduğu ve olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerçeğini hatırlatmak anlamında önemlidir.

Bu yıl dönümleri bilinçlenme, depreme karşı daha dayanıklı yapılar yapma, bir deprem felaketi halinde de, toplum bilinci ve dayanışması içinde hareket edilmesi bakımından hayati önem arz etmektedir. Ani Gelişen Doğal Afet olarak değerlendirilen depremler, yaşandıkları bölgelerde çok büyük can ve mal kaybına sebep olmaktadır. 13 Mart Erzincan depremi ve ülkemizde olan diğer büyük depremler toplumumuzda deprem olgusunun çok boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlamış ve deprem bilincinin geliştirilmesine yönelik çok önemli adımlar atılmıştır.

Depremde meydana gelecek can ve mal kayıplarının en az seviyeye indirilmesi için, “Afet Öldürmez İhmal Öldürür” veciz sözü gereğince bina yapan vatandaşlarımız ile denetim yapan kurum ve kuruluşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Binanın yapımında yer seçimi, zemin etüdü, proje ve inşaat safhaları titizlikle yapılmalı, çıkarılan ilgili kanun, yönetmelik ve diğer kurallara titizlikle uyulmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Deprem de hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tüm hemşerilerimize deprem felaketinden ve diğer doğal afetlerden uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileyerek, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                                                                  Selman Yenigün

                                                                                                                                                             VALİ

Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA