• İstanbul16 °C
  • Erzincan12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan ve Deprem  DoçDr.Adem Esen
03 Ağustos 2015 Pazartesi 11:25

Erzincan ve Deprem DoçDr.Adem Esen

Erzincan ve DepremDoçDr.Adem Esen

Erzincan ve Deprem

DoçDr.Adem Esen

Erzincan Hukuk Fakültesi

Ekev

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Yayınları

İstanbul, 1994

Bayrak Matbaacılık

157 Sayfa

Eserde; Erzincan bölgesi depremlerini sebep ve sonuç ilişkileri, özellikle 13 Mart 1992 depremini konu edinerek depremin etkilerini ve depremden korunma, deprem sonrası ekonomik, hukuki ve sosyal tedbirler, istatiskler ve güncel veriler ışığında anlatılmaktadır.

“Erzincan ve Erzincan Depremini konu alan bu araştırma; oldukça geniş bir inceleme ve anket çalışmalarına dayanmakta ve fevkalade anlamlı ve önemli sonuçlar vermektedir.

Kamuoyunun bilgi ve takdirlerine sunarken,bu gibi çalışmaların kaynağı olan yükseköğretim kurumlarının toplumsal sorunlara çözüm aranması hususunda ne denli etkili ve önemli olduklarını da bir defa daha vurgular ve Allah’tan böyle bir felaketi bir daha göstermemesini dilerim.”

Prof.Dr.Şakir Bayındır

Erzincan Hukuk Fakültesi Dekanı

1993

“Öncelikle bu güzel ve anlamlı çalışmasından dolayı Sn.Dr.Adem esen’i kutluyorum.

Belgelenebilen tarihi incelendiğinde,Erzincan’ın yüzyıllardan beri defalarca bu türlü deprem felaketlerini yaşadığı ve pek çok kere yeryüzünden silindiği görülmektedir. Hareketli fay hatları üzerinde jeolojik konumu nedeniyle depremler gelecekte de devam edecektir. Türkiye’nin yüzölçümünün %90 dan fazlasının deprem kuşağında yer aldığı da göz önüne alınacak olursa, bu konuda yapabileceğimiz tek şey depremle birlikte ama depreme rağmen yaşamayı öğrenmek olacaktır.

Bu nedenle daha önce iki gazeteci arkadaşımızın, Bayındırlık ve İskan Bakanlığını ve Valiliğimizin aynı konudaki çalışmaları ve ortaya konulan son derece güzel eserler,1992 depremini ve bu depremin sonuçlarından alınması gereken derslerigelecek kuşaklara aktaracak birer tarihi belge niteliğindedir.”

Recep Yazıcıoğlu

Erzincan Valisi

1993

erzincanvedeprem2.jpg

Doç.Dr. Adem Esen

1961 yılında Konya'da doğan Adem Esen, ilkokulu Selçuk ve Alparslan ilkokullarında, ortaokulu Mevlana Ortaokulunda ve liseyi Konya İmam Hatip Lisesi ile Konya Gazi Lisesinde tamamladı.

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü, 1987 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi.  Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı. Bazı yurtdışı üniversitelerinde / kuruluşlarında eğitim seminerlerine katıldı.

Erzincan Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ekonomi Maliye Bölümü'nde Yrd. Doç. ve Ekonomi Maliye Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca Erzincan İlahiyat MYO'nda Müdür yardımcılığı yaptı. 1993 yılında doçent olduktan sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne kurucu öğretim üyesi olarak geçti ve iktisat bölüm başkanlığını yürüttü. 1998 yılında profesörlük süresi dolmuş olmasına rağmen, 1999 yılında seçimlere katıldı ve Selçuklu Belediye Başkanı seçildi.

Adem Esen'in, yöresel ekonomi (Konya, Sivas, Kayseri, Erzurum illeri, Dinar), işçi-işveren ilişkileri, afetler (deprem), yönetim alanında çalışmaları ve tercemeleri yanında belediyecilikle ilgili bilimsel çalışmaları vardır.

Evli ve üç çocuk babası olan Doç. Dr. Adem Esen, İngilizce, ve Arapça bilmektedir. Halen Konya Selçuklu Belediye Başkanlığını yürütmektedir.

Bu haber toplam 1637 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA