• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan Yöresi Atasözleri  Metin Tombul
03 Ağustos 2015 Pazartesi 11:18

Erzincan Yöresi Atasözleri Metin Tombul

Erzincan Yöresi AtasözleriMetin Tombul

Erzincan Yöresi Atasözleri

Metin Tombul

Erzincan Valiliği Kültür Yayınları

2014

Özsoy Ofset

Erzincan

122 Sayfa

            Belgeler, belgeler, yok olan belgeler… Yerle bir olan tarih, toprağa gömülen sanat, başkaları tarafından çalınan ve kendilerine mal edilmeye çalışılan kültür. Ah sahipsiz Erzincan ve onun boynu bükük çileli insanı. Hiç mi elinden tutanın olmayacak? Şarkılarını çalmışlar sesin çıkmamış, türkülerini başka şehirler, başka yöreler sahiplenmişler “yahu ne yapıyorsunuz bu bizim malımız” deyip elinizden alınmasına mani olmamışsınız.

            Şimdi bakıyoruz sanatın, sanatçının eli kolu bağlı. Yazar çizer ve edebiyatçı doküman arıyor, malzeme arıyor bulamıyor. Bilgi toplayacaksın yazılı belge yok.

erzincanatasozleri1.jpgerzincanatasozleri2.jpg

Diyerek Erzincan Yöresi Atasözleri kitabına giriş yapan Metin Tombul; bölgenin kaybolan değerlerine sahip çıkma adına söz konusu eseri hazırlayarak kitap haline getirmiştir. Sözlü kültürü yazılı kültüre dönüştürerek gelecek kuşaklara kültürel mirası aktarmayı görev bilen Metin Tombul’un Erzincan Dil Sözlüğü, Erzincan Yöresi Deyimleri adlı eserleri de mevcuttur.

 

“Çorbayı iç bağı dolan, eti ye dağı dolan”

“Geçi gıcıladur dişini,çoban bülür işini”

“Tandur sıcıhaken ekmek tutar”

“Gafamı gıran daş olsun, garnımı yahan aş olsun”

egitimci_yazar_ve_sair_metin_tombul_hayatini_kaybetti_h4743.jpg

METİN TOMBUL KİMDİR?

Erzincanlı Eğitimci-Yazar ve Şair aynı zamanda spor adamlığı ile tanınan Metin Tombul, 1941 yılında Erzincan Bahçeliköy'de doğdu. İlkokulu İnönü ve Kurtuluş İlkokullarında okuyan Metin Tombul, orta ve lise öğrenimini Erzincan Lisesi’nde tamamladı. 1964 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dil ve Edebiyatı bölümünü kazanarak iki yıl okuduktan sonra ailevi nedenlerle okulundan ayrılmak zorunda kaldı. Aynı yaz öğretmen okulu bitirme sınavlarına girerek

1967 yılında öğretmen oldu. Erzincan’ın, çeşitli okullarında öğretmenlik ve müdürlük, Sümerler Ortaokulu ve Erzincan Lisesi’nde sözleşmeli olarak beden eğitimi öğretmenliği yaptı. 1979 yılında Antalya il emrine atanarak dört yıl Alanya’da görev yaptı. 1983 yılında çocuklarının eğitimleri nedeniyle Antalya’ya yerleşerek öğretmenlik görevini burada sürdürdü ve 1996 yılında emekli oldu.

Erzincan yöre halkının konuştuğu Erzincan Ağzı ile şiirler yazdı. Şiirlerinin yanı sıra Erzincan ağzıyla kısa öyküler de yazarak yöresinin konuşma biçimini elinden geldiğince özüne sadık kalarak işlemeye özen gösterdi. Antalya-İstanbul-Erzincan üçgeninde yaşayan Metin Tombul, yaz aylarında baba ocağı Bahçeliköy beldesinde yaşıyordu.

Hayatının büyük bölümünde spor ile de uğraşan Metin Tombul, Erzincanspor’da genel kaptanlık, Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü bünyesinde futbol ajanlığı ve çeşitli branşlarda uzun süre hakemlik yaptı.

Metin Tombul Erzincan'la ilgili şiirleri ve makaleleri ile Erzincan halkının gönlünde yer etmişti. Yayımlanmış birçok kitabı bulunan Metin Tombul, 02 Ekim 2014’de hayata gözlerini yumdu ve Antalya Lara’da toprağa verildi.

Bu haber toplam 4707 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA