• İstanbul24 °C
  • Erzincan22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan'da Nevruz Heyecanı Yaşandı
22 Mart 2014 Cumartesi 10:23

Erzincan'da Nevruz Heyecanı Yaşandı

Erzincan'da Nevruz Heyecanı Yaşandı

Erzincan Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Kültür Kulübünün düzenlediği Nevruz Kutlamaları Erzincan Üniversitesi kampüsünde çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Kutlamalarda, Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir Kazakistan’ın yöresel kıyafetlerinden olan Kazak Çapanı giyindi, yumurta tokuşturdu ve demir dövdü.

Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi kampüs alanında düzenlenen Nevruz kutlamalarına Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Yüksel Çakır, Erzincan Üniversitesi Rektörü Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu yaptı. Prof. Dr. İlyas Çapoğlu konuşmasında; Nevruz’un tarihinden bahsederek, tüm Erzincanlıların Nevruz Bayramını kutladı.

Prof. Dr. İlyas Çapoğlu konuşmasının ardından bir konuşma yapan Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir; birleştirici ve bütünleştirici yönüyle kültürümüzde özel bir yeri bulunan ve 3000 yıllık en köklü geçmişiyle bayramlarımızdan olan Nevruz Bayramının, özünde taşıdığı değerlerle Türk dünyasında ve geniş bir coğrafyada asırlar boyunca kutlana geldiğini dile getirerek; Nevruz Bayramının bu niteliğiyle Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Anadolu'ya kadar büyük bir coğrafyada halkları birbirine bağlayan, yakınlaştıran ve kaynaştıran bir bağ olduğunu belirtti.

Konuşmasında, doğanın canlanmasını, baharın gelişini, bolluğu, bereketi, dostluğu, dayanışmayı, simgeleyen Nevruz Bayramının, aynı zamanda barışa ve kardeşliğe yapılan bir çağrı olduğunu dile getiren Sayın Valimiz, “Nevruz, gerginliklerden uzak bir şekilde, her kesimden insanın katılımıyla, huzur içinde, coşkuyla kutlanması gereken bir bayramdır. Zaten bayramlarda, karşılıklı sevgi ve saygının ifade edilmesine, birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olan günlerdir. Farklılıkları ve çeşitlilikleriyle, tüm kültürel değerleriyle bir bütün olduğumuzu hatırlatan Nevruz’u, tarihin süzgecinden geçerek günümüze ulaşan geleneklerine ve ruhuna uygun şekilde yaşatmalıyız. Bu nedenle, aşırılıklardan ve ölçüsüzlüklerden kaçınılması konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi elzemdir. Barış ve huzur ortamını korumanın; kardeşliği, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmenin ve bu yolda samimiyetle gayret göstermenin ülkemizin geleceği adına herkese düşen en önemli sorumluluk olduğunu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki: etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun, bu ülkede herkes asırlardır olduğu gibi, bundan sonra da eşitlik, dostluk, saygı ve sevgi temelinde, kardeşçe yaşamaya devam edecektir. Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi her daim güçlü kılacaktır. Aziz milletimizin değerli ve ayrılmaz unsurlarını oluşturan farklılıklarımızı ülkemizin zenginliği olarak görüyoruz.” Şeklinde konuştu. 

Yapılan konuşmanın ardından Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir tarafından Nevruz ateşi yakıldı ve halk oyunlarının ekibinin gösterisi sunuldu. Halk oyunları ekibinin Nevruz ateşi etrafında yaptıkları gösterinin ardından Valimiz Sayın Abdurrahman, Akdemir Belediye Başkanı Sayın Yüksel Çakır ve Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu günün anlamı ile alakalı olarak yumurta tokuşturarak, demir dövdüler. Kazakistan yöresine ait şarkıların seslendirildiği mini konserin ardından Valimiz Sayın Abdurrahman Akdemir, törene katılanlarla birlikte halay çekti.

Program Sayın Valimizin, ağaç fidanı dikmesinin ardından son buldu.

Kaynak: Erzincan Valiliği

Bu haber toplam 1681 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA