• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincandan Vana Yardım Eli
27 Ekim 2011 Perşembe 00:00

Erzincan'dan Van'a Yardım Eli

Van ilimizde yaşanan depremde zarar gören vatandaşlarımız için toplanan ihtiyaç malzemelerini taşıyan yardım tırları, Kızılay Afet Koordinasyon Merkezi önünden düzenlenen törenle uğurlandı.  Valiliğimiz

Van ilimizde yaşanan depremde zarar gören vatandaşlarımız için toplanan ihtiyaç malzemelerini taşıyan yardım tırları, Kızılay Afet Koordinasyon Merkezi önünden düzenlenen törenle uğurlandı.

  

Valiliğimiz Koordinasyonunda kurulan yardım komisyonunun başlattığı ve iş adamları, sanayici, esnaf ve vatandaşların büyük destek verdiği yardım kampanyasında toplanan 3 tır dolusu ihtiyaç malzemesi; ihtiyaç sahiplerine teslim edilmek üzere uğurlandı. İl Kızılay Afet Koordinasyon Merkezi önünde gerçekleştirilen uğurlama törenine Valimiz Sayın Selman Yenigün, Vali Yardımcımız Sayın Mehmet Kurt, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Seyfullah Kaban, Erzincan Kızılay Şube Başkan Vekili Ekrem Büyükfırat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Necmettin Ünal, ilgili daire müdürleri, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve yetkililer katıldı.

Uğurlama töreninde Valimiz Sayın Selman Yenigün; yaşanan felaketin, özellikle dayanışmayı ve yardımlaşmayı elzem kılan bir durum yarattığını belirtti. Sayın Valimiz “Geçtiğimiz Pazar günü Van İlimizde meydana gelen deprem, millet olarak bizleri derinden üzmüştür. Bizler afet anlarında bir araya gelmesini bilen, tek bir yumruk halinde yaralarımızı sarabilen ve acılarımızı paylaşarak azaltabileceğimizin farkında olan bir milletiz. Van’daki afet sonrasında devletimiz ve milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak hiçbir uluslararası yardıma ihtiyaç duymadan bölgeye gerekli yardımları ulaştırmış ve ulaştırmaya devam etmektedir. Erzincan depremler münasebeti ile ülkemizde en çok acı yaşayan illerin başında gelmektedir. Bu acı tecrübe ilimizin bilinçlenmesine ve gerekli tedbirleri almasına sebep olmuştur. Yaşanan acılar olası bir depremde ilimizdeki kurtarma ekiplerinin hızlı hareket etmesini ve halkımız tarafından da yardım yapma duygusunu artırmıştır. Acil müdahale adına ilimizde Valiliğimiz emrinde faaliyet gösteren İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tüm ülke genelindeki yapılanması dâhilinde afetlere acil müdahalede yeterli eğitimli personel ve ekipmanı ile afet anlarında müdahaleye hazır durumdadır. Yeni kurulan Kızılay Afet Koordinasyon Merkezimizde çadır depoları ve çadır imalathaneleri keza ilimiz için önemli bir imkândır. Ayrıca Erzincan Belediyesi Acil Afet Müdahale Birimi ve özel kurtarma dernekleri 24 saat acil müdahalelere hizmet vermektedirler. İlimiz, Van’da meydana gelen depremde de gerekli hassasiyeti göstermiş, Valiliğimiz koordinasyonunda, Erzincan Belediyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Kızılay, Erzincan Üniversitesi ve Eraykut arama kurtarma, yardım, sağlık ve asayiş ekipleri deprem bölgesine ilk intikal eden ekiplerin başında yer almıştır. Pazar günü meydana gelen depremin ardından ilimizden yapılacak yardımların koordinasyonunu sağlamak üzere Vali Yardımcısı Mehmet Kurt Başkanlığında Erzincan Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Kızılay Şube Başkanlığı, Erzincan Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığınca oluşturulan ekip çalışmalara başlamıştır. Bu komisyon deprem bölgesi ile sıkı temaslar içerisinde bulunarak deprem bölgesindeki durum normale dönene kadar çalışmalarını sürdürecektir. Deprem bölgesindeki yetkililerle sürekli görüşülerek deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan tüm yardım ve destekleri karar altına alarak uygulamaya koymaktadır.

Bu depremin yaralarını sarmak üzere Erzincan Valiliği olarak ilgili kurumlara yardım ekibi oluşturulması talimatının ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından tam donanımlı 7 kişilik Arama Kurtarma Ekibi, İl Sağlık Müdürlüğünden tam donanımlı 4 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibi olmak üzere toplam 35 personel ile, Erzincan Belediyesi 7 kişilik tam donanımlı bir araçla kurtarma ekibi, Erzincan Üniversitesi Acil Afet Durum Yönetim programı bölümünden 10 öğrenci ve 1 öğretim görevlisi, Emniyet Müdürlüğü tarafından ise 3’er kişilik 2 Asayiş Ekibi ve Eraykut Arama Kurtarma Derneği tarafından 9 kişilik bir ekip deprem bölgesine gönderilmiştir. Ayrıca Erzincan Kızılay Şube başkanlığınca deprem bölgesine ilk etapta 150 Çadır, 1100 Battaniye, 3 kişilik ekip ile yola çıkarılmış ve akabinde 255 katalitik soba ve 950 çadır daha sevk edilmiştir. Kızılay tarafından deprem bölgesine Toplam 1100 çadır, 1100 battaniye ve 255 katalitik soba sevk edilmiştir.

Bu çalışmalar sonucunda ilimizdeki işadamları, sanayici, esnaf ve vatandaşlarımızdan toplanan Un, Su, Makarna, Bakliyat, Yağ, Temizlik malzemesi, Çay, Şeker, Kahvaltı malzemeleri, Süt, Çocuk Bezi, Konserve vs. olmak üzere 73.1 ton ve 71.655 paket 400 çuval 4228 koli yardım malzemesi 3 adet Tır ile yola çıkmaktadır. Ayrıca bir kamyon hazır su da Sakarya ilinden ilimiz adına Erzincanlı işadamlarımızca deprem bölgesine gönderilmiştir. Bu yardımların kısa sürede toplanmasında yardımlarını esirgemeyen Komisyon Başkanı Vali Yardımcımız Mehmet Kurt’a, Erzincan Belediye Başkanlığı ve Personeline, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Üyelerine, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı ve üyelerine, İl Sağlık Müdürlüğü ve personeline, Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ve Personeline, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve personeline, iş adamlarımıza, sanayicimize, esnafımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Başbakanlığın talimatıyla Erzincan Valiliği olarak deprem bölgesine maddi yardım kampanyası başlatılmıştır. Banka hesap numaraları kamuoyuna duyurulacaktır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bölgede canla başla mücadele eden acil müdahale ekiplerine kolaylıklar diliyorum.” Şeklinde konuştu.

Sayın Valimizin konuşmasının ardından içi yardım malzemesi dolu 3 tır Erzincan’dan Van’a doğru yola çıktı.

 

Kaynak : Erzincan Valiliği

Bu haber toplam 1191 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA