• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Erzincanım Canım Kemahım

21 Ekim 2013 Pazartesi 16:47

Erzincanım Canım  Kemahım

Bir yanı gurbet öbür yanı hasret kokan memleket aşıklarına yolu sorsanız; yolumuz sevdadır derler. Sevdanın adı da vardır ateşi de. Çok insan vardır memleket sevdalısı. Gurbet akşamlarının karanlık sokaklarında hasretini arşınlayan. Kulağında kaybolmayan türküsü ile günleri peşi sıra sayan. Güneş ne zaman doğsa Kemah’dan seher yeli esecek diye ufka dalan.

kanyon-kemah.jpg

Kemah deyince; buhurlaşır gözler,gururlu kaşların çatından süzülür bakışlar,sözcükler düğümlenir de boğazda, ah eder yürekler. Kalplerde veya gönüllerde yanık sevdalar taşınır.Senenin en güzel günleri beklenir vuslatın serin sularında.Seher yelinin esintisi alır götürür ırgat kokulu anlara.

Kimi çocuk olur Kemah’da , kırlarda bayırlarda hoyratça dolaşan.Kimi reçber olur tarlada bahçede, kimi eline kavalını alır da melodi tutturur hayatın akışına. Kimi için yaşmağından süzülen bir iki damla yaş olur Kemah.

Toprağın insanla özdeşleştiği başka bir coğrafya var mıdır bilinmez.Kemah’da toprak olmak gurbette dost kalmaktır. Fırat’ta su olmak; sevgi akışıdır yüreklerden. Efkar çökmüş dumanlı dağlarından gelincikler taşınır kekik kokulu yaylalarına. Telli turnanın kanadında saklı mektuba yanık sözler fısıldar ruzigarları. Bulutlarına sakladığı göz yaşlarını bir çift gözle gurbete taşır.

dsc05221-001.jpg

Kemah’da yürümek kendine rastlamaktır patikalarda. Mütebessim merhabalar yolcular Kemah’da seyyahları. Tarih; alnında taşır yorgun yılları. Zaman köylerinden dökülen kaderleri taşır şehre ve oradan bilinmez ufukların alacakaranlığına. Şafaklarında hala parlayan, geceden kalma yıldızları vardır Kemah’ın.

Kemah bir köydür, şehirdir, vatandır, topraktır.

İnsanı dosttur, candır, yoldaşdır, yarendir, garındaşdır, gardaştır.

Kemahlı olmak bir sevdadır.

Memleket aşkına…

Ekim 2013

Bu yazı toplam 2705 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA