• İstanbul17 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincanın 21 Yıllık Özlemi Bitti.
26 Mayıs 2011 Perşembe 00:00

Erzincan'ın 21 Yıllık Özlemi Bitti.

Yapımına 1990 yılında Üniversite Hastanesi olarak temeli atılan ve ödenek yetersizliği sebebiyle yaklaşık 15 yıl inşaatı duran Eğitim ve Araştırma Hastanesi 21 yılın sonunda tamamlandı.Bir

Yapımına 1990 yılında Üniversite Hastanesi olarak temeli atılan ve ödenek yetersizliği sebebiyle yaklaşık 15 yıl inşaatı duran Eğitim ve Araştırma Hastanesi 21 yılın sonunda tamamlandı.

Bir dizi açılış ve ziyaret gerçekleştirmek üzere beraberinde İzmir'den  meslek örgütü liderleri, turizmciler ve gazetecilerle birlikte Erzincan gelen Ulaştırma Eski Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Havalanı'nda Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından karşılandı.Havaalanındaki karşılamanın ardından Ulaştırma Eski Bakanı  Sayın Binali Yıldırım,Valimiz Sayın Abdülkadir Demir ve beraberlerindeki heyet, Yunus Emre Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılış törenine katıldı. Sağlık Bakanlığı Erzincan Üniversitesi Mengücekgazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla; 41.000 m2 kapalı alanda, 47 poliklinik, 235 yatak kapasitesiyle ilk etapta 23 doktor, 45 sağlık personeli, 35 idari personelle poliklinik hizmetleri vermeye başlayan hastanenin açlış töreninde bir konuşma yapan Ulaştırma Eski Bakanı Sayın Binali Yıldırım," "Hastanenin hikâyesi yarım kalan diğer hizmetlerden farklı değil. Yıllarca el değmeden bu hastane burada kaldı. Bir enkaz gibi. Geldik 2004 yılından itibaren dedik ki bu hastaneyi yapacağız bitireceğiz. Bize kırk dereden su getirdiler. Civardaki illerde zaten var.

İsteyen Sivas'a gitsin, isteyen Erzurum'a gitsin burada da küçük bir devlet hastanesi idare eder. Baktık ki bu işte fazla mesafe alamayacağız. Tuttuk Erzincan'a önce Tıp Fakültesi kurduk. Tabi tıp fakültesi olan bir üniversitenin hastanesi olmaz mı mecburen olacak işte bu şekilde gereğini yaptık. Sağlık Bakanımızda desteğini verdi. Bu hastane bölgenin en önemli hastanelerinden bir tanesi haline gelecek. Her ay buradan bin kişi başka hastanelere sevk ediliyor. Tabi böyle acil ağır hastalar bu yollarda hayati risk altında. Beklide gideceği ile varmadan Hakkın rahmetine kavuşuyor. Bu hastanenin hizmete girmesiyle birlikte her türlü müdahale anında yapılabilecek. Hemşerilerimiz buradan şifa bulacak. Ama sadece hemşerilerimiz değil Erzincan' ı çevreleyen 9 vilayetimizden de vatandaşlarımız bu hastaneden yararlanacak.

Bu hastane şifa dağıtacak. Şimdiden hastanede 10 tane Profesör olacak. Erzincan'a akın akın herkes gelmeye başladı." diye konuştu. Erzincan'a birçok önemli projenin yapılacağı müjdesini veren Yıldırım, Erzincan'a bin kişi kapasiteli ikinci çağrı merkezinin açılacağını, Et Balık Kurumu'nun Erzincan'a bir tesis kazandıracağını, 3. Endüstri Meslek Lisesinin kurulacağını ve bölümlerinin de ulaştırma sektörü olacağını, Türk Hava Yollarının 300 kişilik eğitim merkezi kuracağını, 2. Organize Sanayi Bölgesinin kurulacağını Erzincanlılara müjde verdi. Sağlık Bakanlığı Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Erzincan için yıllardır beklenin ihtiyaca cevap vereceğini ve bir kamu hizmeti sunacağını ifade eden Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, "2009 yılında 11.213, 2010 yılında 10.930, 2011 Nisan ayı sonu itibariyle 3.684 hastanın il dışına sevk edildiği, Sivas’ın 257 km, Erzurum’un 190 km, Trabzon’un 240 km mesafede oldukları dikkate alındığında tam donanımlı eğitim ve araştırma hastanesinin hizmete açılması çok acil bir ihtiyaç olarak karşımızda durmaktaydı.

Bugün Sayın Bakanımızın ve misafirlerimizin katılımıyla açılışını yapacağımız 3.basamak Sağlık Bakanlığı Erzincan Üniversitesi Mengücekgazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ilimizde özlenen ve büyük ihtiyaç duyulan bir hizmeti verecektir. İlimizin ve komşu ilçelerimizin ihtiyaçlarını karşılanacağına inancım sonsuzdur. Hastanenin inşaat maliyeti 28.600.000 TL, Cihaz ve Demirbaş maliyeti 14.000.000 TL’dir. Hastanemizin tamamlanması için gerekli ödeneklerin tahsisini sağlayan ve hastanemizin ihtiyaçlarını karşılanması için geçen hafta tahsis edilerek kayıtlarımıza giren 7.000.000 TL ödenek ve hastanemizin açılmasındaki verdikleri desteklerden dolayı Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’a huzurlarınızda şükranlarımı sunarım.Ayrıca hastanemizin açılmasında büyük destek ve emekleri olan Belediye Başkanımıza, Üniversite Rektörümüze, Tıp Fakültesi Dekanımıza, Hastane Başhekimine, Sağlık Müdürümüze ve personellerine teşekkür ederim.”şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardındanUlaştırma Eski Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve diğer davetliler hastanenin açılışını yaparak, gezdiler.

 

Kızılay Yerel Afet Müdahale Ve Lojistik Merkezini Açtı

İzmir-Erzincan uçak seferinin başlaması ile birlikte İzmirli işadamları ile birlikte memleketi Erzincan'a gelen eski Ulaştırma Êski Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Araştırma Hastanesinin açılışının yanı sıra Türk Kızılay'ı tarafından yapımı tamamlanan Kızılay Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezinin açılışı yapıldı. Merkezi gezen eski Bakan Sayın Binali Yıldırım, Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Tekin Küçükali ve diğer davetliler, çadır üretim tesisini de ziyaret etti. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Türk Kızılay'ı vermiş olduğu destekler ile kendine hedef koyduğu 2015 yılında Dünya'da en önemli kuruluşun Türk Kızılay'ı olacağını fakat bu dünya birinciliğinin 2011 yılında gerçekleştiğini ifade eden Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Tekin Küçükali, "2011 yılında iletişim ve haberleşmede bize vermiş olduğunuz desteklerden dolayı 186 ülke arasından Dünya lideri olduk." dedi. 

Erzincan’a dev yatırım 

Erzincan Maden Suyu yıllardır hak ettiği değeri, bölgeye yapılacak olan dev fabrika ile kazanıyor. Türk Kızılay'ı tarafından yapılacak yeni tesis ile tüm Türkiye ve dünyaya pazarlanacak hale getirilecek. Sembolik açılışı Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım,Valimiz Sayın Abdülkadir Demir ve beraberindeki heyet tarafından yapılan saatte 50 bin şişe dolum kapasiteli maden suyu fabrikası ile Erzincan Maden Suyu, tüm yurda pazarlanacak.

Kaynak: Erzincan Valiliği

Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA