• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincan'ın Botanik Türleri Tehdit Altında
11 Aralık 2013 Çarşamba 10:13

Erzincan'ın Botanik Türleri Tehdit Altında

Endemik bitkilerden 50 tanesinin dünyadaki tek yaşam alanı Erzincan'dır.

Birlik Vakfı Şubesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kandemir, Türkiye'nin Az Bilinen Bitki Zenginlikleri: Erzincan Örneği'ni anlattı.

Bitkileri niçin korumamız gerektiğini anlatarak konuşmasına başlayan Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kandemir, "Flora bir bölgede yaşayan bitki çeşitlerinin tamamıdır. Endemik bitki ise bir yere özgü bitki türü demektir. Türkiye için endemik tür demek de o tür dünyada sadece Türkiye'de yetişiyor.

Erzincan için endemik tür denildiğinde ise o tür'ün dünyada sadece Erzincan'da yaşadığı anlaşılmalıdır." dedi. Konuşmasında önemli bilgiler aktaran Doç. Dr. Kandemir, "Örneğin ülkemizde 196 Yabani Sarımsak türünün, 600 çeşit Sığırkuyruğu türünün, çoğu dikensiz olan gevenlerin 600'e yakın çeşidinin yaşamını sürdürdüğünü belirtmeliyim. Türkiye bitki çeşitleri (florası) açısından dünyanın en zengin ülkelerinin başında gelir. Dünyanın ılıman kuşakta en zengin floraya sahip ülkesi Türkiye'dir. 11.000 civarında bitki çeşidi Türkiye'de doğal olarak yaşamını sürdürür. Bitki türlerinden üçte biri Türkiye için endemiktir (3034 çeşit). İtalya'da 5600 çeşit (721 endemik), İsrail'de 2870 çeşit (56 tanesi endemik) bitki bulunur. Türkiye'de endemik bitkiler belli alanlarda toplanmıştır. Erzincan Türkiye'de endemik bitkilerin toplandığı alanların en önemlileri arasında yer almaktadır. Doğal olarak Erzincan'da ne kadar bitki çeşidi yaşar sorusuna cevap verirsek, Türkiye Bitkileri Veri Tabanına göre (TÜBİVES) Erzincan'dan 1031 çeşit bitki kayıt edilmiştir.15 yıllık arazi gözlemlerimize göre ilde doğal olarak bulunan bitki çeşidinin 2000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Erzincan'daki 437 çeşit bitki, Türkiye için endemiktir.

 
Endemik bitkilerden 50 tanesinin ise dünyadaki tek yaşam alanı Erzincan'dır. Erzincan'da bitki zenginliğinin ana nedenlerinin Jeolojik ve toprak yapısındaki değişkenlik, iklim elemanlarındaki değişkenlik, kısa mesafelerde bakı, eğim ve topografyadaki değişkenlik ve Erzincan'ın iki flora bölgesinin geçişinde ve Anadolu Çaprazı'nın üzerinde yer almasıdır." diyen Doç. Dr. Ali Kandemir, Erzincan'dan son dönemlere kadar bitki toplayanlar yabancı bilim adamları olduğu ve ülkemizde botanik türlerle ilgili ilk çalışmaların ve bitki türlerini toplama işinin yabancılar tarafından yapıldığını vurguladı. "Bölgenin ilk bitki toplayıcıları; Fransız Montbret (1834) ve A. Eloy (1834 ve 1836)'dur. Erzincan'dan en fazla bitki toplayan yabancı bilim adamı; Alman P. Sintenis (1889 ve 1890)'dir. İlk bitki toplayıcıları genel olarak kervan yollarını takip etmişlerdir. Yabancı bilim adamlarının ülkemizden topladığı bitkiler İskoçya-Edinburgh Herbaryumu ve Londra-Kew Herbaryumu gibi değişik bitki müzelerinde muhafaza ediliyor." diyen Kandemir, "Erzincan'da endemik bitkiler genel olarak 3 bölgede toplanmıştır: Otlukbeli Dağları (2000 m üstündeki serpantinden oluşan bölgeler), Kemah-İliç ilçeleri arasındaki jipsli sahalar ve Munzur Dağları (kalker kayalıklar, serpantinden oluşmuş sahalar) olarak bölümlendiriyoruz." dedi. Doç. Dr. Ali Kandemir, "Erzincan'ın eşsiz bitki zenginliği tehdit altındadır. İl genelinde yol yapım çalışmalarında, taş ocakları ve maden işletmeciliğinde doğal yaşamı korumaya yönelik uygulamaların istenilen seviyede olmaması, türlerin yaşam alanlarının tahribi veya işgal edilmesi, aşırı otlatma ve erozyon bitki çeşitliliğinin en önemli tehditleridir." dedi.
 
 
Erzincan süt otu ile ilgili on altı yıllık çabaya ve toplantılara rağmen karar verici mekanizmalardan kimsenin katılım göstermemesine üzüldüklerini belirten Kandemir, Avrupa Birliği Bitki Koruma Sözleşmesi'ni imzalamış bir ülke olarak taahhütlerimizi yerine getirmek zorunda olduğumuzu, bu konudaki açıklama ve uyarılardan rahatsızlık duyulduğunu ifade ederek, "Erzincan'ın botanik türleri tehdit altındadır!" dedi.
 
Kaynak: Haber-24.com
 
Bu haber toplam 2101 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA