• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERZİNCAN'IN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI
10 Mart 2013 Pazar 23:45

ERZİNCAN'IN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI

Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıldönümü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın himayelerinde, İstanbul’da on binlerce Erzincanlının katılımıyla büyük coşkuyla kutlandı.

ERZİNCAN'IN KURTULUŞU COŞKUYLA KUTLANDI

 

Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıldönümü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın himayelerinde, İstanbul’da on binlerce Erzincanlının katılımıyla büyük coşkuyla kutlandı.

Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) ile Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) tarafından, İstanbul’un en büyük Kapalı Spor Salonu olan Sinan Erdem Spor Salonunda düzenlenen şölene, İstanbul’da yaşayan Erzincanlılar yoğun ilgi gösterdi.

 

Salonda büyük coşku yaşanırken, havanın güneşli olmasını fırsat bilerek salona girmeyen çok sayıda Erzincanlı’da şöleni salon dışına kurulan dev ekrandan izledi ve kurtuluş coşkusunu doyasıya yaşadı.

 

Salonda, Erzincan Belediyesi ve İlçe Belediyeleri ile merkezleri İstanbul’da bulunan yörenin Basın kuruluşlarının kurduğu stantlar şölene ayrı bir renk kattı. Bakan Binali Yıldırım stantları tek tek gezdi. Kemah Belediyesi standında tulum döner kesen BakanYıldırım, Erzincanlıların Sesi’nin de bulunduğu, Kemah Tarihi ve Kemahlılar.com standını da ziyaret etti.

 

Ayrı ayrı salona giren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül salona girişlerinde coşku doruğa ulaştı. Sevgi gösterileri eşliğinde salona giren Bakan Yıldırım ve Başkan Sarıgül, salonda tur atarak coşkulu kalabalığı selamladı. Bakan Yıldırım’ı salona girişinde Erzincan Belediyesi Mehteran takımı karşıladı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Kurtuluş Şöleninin açılış konuşmasını yapan ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Erzincanlıların bir kez daha birlik beraberlik örneği gösterdiklerini belirterek, “Erzincanımızın kurtuluş şölenini gurbette yaşayan binlerce hemşehrilerimizle kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Görüyoruz ki artık Erzincanlılar salonlara sığmıyor. Bu salonun dolmasında büyük katkısı bulanan ilçe ve köy derneklerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşu hakkında tarihi bilgiler veren Başkan Sezgin, “Erzincanlılar, 13 Şubat 1918 tarihinde Milis ve Osmanlı kuvvetleriyle birlikte, Rus ve Ermeni işgalinden kenti kurtarmıştır” dedi.

 

EKEV Başkanı Sadık Ağca da konuşmasında, Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunu geleneksel olarak her İstanbul’da kutladıklarını ifade ederek, “Düzenlediğimiz şölende geçmişimizi yâd ederek, Erzincanlıların ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu göstermenin onur ve gururunu yaşamaktayız. Erzincanımızın kurtuluşunu geçen yıl Haliç Kongre Merkezi’nde kutladık, salona sığmadık. Bu yıl İstanbul’un en büyük Kapalı Spor Salonunda kutluyoruz, görüyorum ki Erzincanlılar buraya da sığmıyor. Önümüzde ki yıl Arena da kutlayacağız inşallah” dedi.

 

Büyük alkışlar arasında kürsüye çıkan ve konuşması sık sık alkışlarla kesilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da yaptığı coşkulu konuşmada, kurtuluş günlerinin önemine vurgu yaparak, “Bu günlerin önemini herkesten daha iyi anlayan bir yer var, can Erzincan. Erzincan çok acılar çekti. 1939 depreminde 40 bin evladını kaybetti. 1992 depreminde de hemşehrilerimiz çok acı çekti. Birçok insanımız hayatını kaybetti. Halkımız, Rus işgaline de eyvallah demedi. Rusları topraklarımızdan attı. O yiğit hemşehrilerimiz, bu vatan için canlarını seve seve verdiler. Bugün tüm şehitlerimize şükran günüdür. Onlar bize bu vatanı bıraktılar, Ay yıldızlı bayrağımızın dalgalanması için canlarını verdiler. Biz de bu bayrağa gözümüz gibi sahip çıkacağız” dedi.

Dünyada ülkelerin kriz yaşadığını belirten Bakan Yıldırım, “Türkiye kriz bir yana kalkınmada dörtnala yoluna devam ediyor. Türkiye’yi bölünmüş yollarla donattık, yolları birleştirip insanları bir araya getirdik. Hızlı tren ile hayalleri gerçeğe dönüştürdük. Hızlı tren ile İstanbul - Erzincan arası 7 saate inmiş olacak. Artık hafta sonunuzu Erzincan’da geçirebileceksiniz.

Havalimanlarını birer birer hizmete açtık. 10 sene önce uçakla seyahat eden vatandaşımızın sayısı 8,5 milyonken şimdi bu rakamı 65 milyona çıkardık. 217 bin nüfusu olan Erzincan’da, bir yılda uçakla seyahat edenlerin sayısı 230 bin nüfusunun da üzerinde.

Erzincan’ı 10 yıl içinde doğalgaz, üniversite ve çevre yoluna kavuşturduk. Erzincan ile Erzurum’u, bölünmüş yol ile birbirine bağladık. Erzincan’ı Sivas’a komşu kapısı yaptık.

Erzincanımızda 11 profesör öncülüğünde açık kalp ameliyatları dahi yapılan bir Üniversite Hastanesi var artık.

Erzincan’a dün açılışını yaptığımız kayak merkezi kazandırdık ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yaptık.

1000 öğrenci kapasiteli Polis Meslek Yüksek Okulu yapımı devam ediyor. Erzincan ilçelerinde TOKİ’nin adı yoktu. Bugün 5.600 yeni konut yapılarak hemşerilerimize teslim edildi” dedi.

 

Şölende, Bakan Binali Yıldırım’a, ERSİAD ve EKEV tarafından, Türkiye’nin karayolları haritası üzerinde fotoğrafının bulunduğu bir tablo hediye edildi. Tabloyu BakanYıldırım’a EKEV Başkanı Sadık Ağca takdim etti.

 

Şölende, Refahiye, Kemaliye ve Erzincan Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterisini büyük beğeniyle izleyen Erzincanlılar, Halk Müziği Sanatçısı Göksel Sağlam ve Hüseyin Turan ile Sanat Müziği Sanatçısı Ebru Gündeş konseriyle kurtuluş coşkusunu doyasıya yaşadılar.

 

Şölene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın yanı sıra, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Erzincan Valisi Selman Yenigün, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Merkez Valisi Necati Şentürk, Erzincan MilletvekiliSebahattin Karakelle, İstanbul Milletvekilleri Celal DinçerSevim Savaşer veHarun Karaca, TCCD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı, PTT Genel MüdürüOsman Tural, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Refahiye Kaymakamı Yusuf Karaloğlu, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal, Refahiye Belediye Başkanı Vezir Dumanlı ve 10 binlerce Erzincanlı katıldı.

Bu haber toplam 2095 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA