• İstanbul24 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erzincanlılar, İstanbul un Anadolu Yakasını Salladı
10 Mart 2013 Pazar 23:42

Erzincanlılar, İstanbul un Anadolu Yakasını Salladı

Erzincanlılar, İstanbul un Anadolu Yakasını Salladı

Erzincanlılar, İstanbul un Anadolu Yakasını Salladı

Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95.Yıl Dönümü dolayısıyla Anadolu Yakası Erzincanlılar Derneği’nin (AYEDER) organize ettiği şölende buluşan binlerce Erzincanlı, İstanbul’un Anadolu Yakasını salladı.

13 Şubat tarihinde Erzincan’da başlayan kutlamalar, Ankara’dan sonra İstanbul’a taşındı. İstanbul’daki ilk kutlama Anadolu Yakasında büyük coşkuyla gerçekleştirildi. 95.Yıl Dönümü kutlamaları, 24 Şubat Pazar günü Avrupa Yakasında Sinan Erdem Spor Salonunda düzenlenecek şölenle sona erecek.

Anadolu Yakası Erzincanlılar Derneği tarafından Bostancı Gösteri Merkezinde düzenlenen ve coşkunun doruğa ulaştığı şölende, büyük izdiham yaşandı. Hınca hınç dolan salona giremeyen binlerce Erzincanlı, salonun dışında davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek, kurtuluş coşkusunu doyasıya yaşadılar.

Kırmızı-siyah ve yeşil-beyaz balonlarla bir gelin gibi süslenen Bostancı Gösteri Merkezi, tarihi günlerinden birini yaşadı ve Erzincanlıların büyük coşkusuna tanıklık etti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün salonun kapısında görünmesiyle birlikte coşku doruğa ulaştı. “Erzincan seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla giriş kapısından salona girmeye çalışan Başkan Sarıgül, uzun süre uğraş vermesine rağmen izdiham nedeniyle protokoldeki yerine ulaşamayınca geri dönerek, kulis kapısından içeri girdi. Dernek Başkanı Gürsel Sarımaden’in konuşmasını bölmemek için kuliste bekleyen Başkan Sarıgül, konuşma bittikten sonra büyük alkışlar ve sloganlar eşliğinde salona girdi.

Suculuğunu İlknur Kaplan’ın yaptığı Şöleninin açılış konuşmasını yapan Anadolu Yakası Erzincanlılar Derneği (AYEDER) Başkanı Gürsel Sarımaden, Erzincanlı Halk Müziği Sanatçısı merhum Ali Ekber Çiçek’in “Şu yüce dağları duman kaplamış” türküsünün sözlerini okuyarak, “Gurbette artık kara haber yok, gurbette sevinçler, coşkular var artık” dedi.

Konuşmasında birlik beraberlik mesajları veren Başkan Sarımaden, “Gurbette yaşayan Erzincanlılar memleketlerine sahip çıkarak, örf, adet ve kültürlerini en güzel şekilde yaşatıyorlar. Erzincanlılar, dürüstlükleri ve güvenirlikleriyle herkese örnek olmaktadır” dedi ve şölene katılan ve destek veren tüm davetlilere teşekkür etti.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de konuşmasında, Erzincanlılarla bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Erzincanlılar Derneğini bu güzel organizasyonundan dolayı kutluyorum. Buradan sizlere birde müjde vermek istiyorum, Derneğimizin güzel bir mekâna sahip olması için bir yer tahsis edeceğim. Yapımını da hep birlikte gerçekleştirerek, Erzincanlılara yakışır bir mekânı hizmete sunacağız” dedi.

Başkan İlgezdi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e atıfta bulunarak, “İstanbul Belediye Başkanlığına bir Erzincanlı yakışır” sözleriyle konuşmasını büyük alkışlar arasında bitirdi.

Büyük alkışlar arasında kürsüye çıkan ve konuşması sık sık alkışlarla kesilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yaptığı konuşmada, Erzincanlıların birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek gelenek göreneklerini yaşattıklarını ve tüm komşularıyla iyi ilişkiler içerisinde olarak, herkes tarafından sevildiklerini söyledi.

Erzincanlı olmaktan her zaman gurur duyduğunu ifade eden Başkan Sarıgül, “Siyasi hayatım boyunca verdiğim hiç bir kararda hiçbir Erzincanlının yüzünü kara çıkarmadım ve bundan sonrada asla çıkarmayacağım. Benim hayatta iki hedefim var. İlk hedefim Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını en yukarıya çıkarmaktır. İkinci hedefim ise Erzincanlı olmaktan her zaman gurur duymaktır” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul da yaptığı konuşmada, Erzincanlıların, artık salonlara sığmadığını ifade ederek, “Erzincanlılar bugün bir kez daha birlik beraberlik örneği sergilediler. Salon hınca hınç dolu ve bir bu kadar hemşehrimizde dışarıda var, bu coşkuya tanıklık eden herkese teşekkür ediyorum. Bu coşku burada kalmayacak, 24 Şubat Pazar günü de Avrupa yakasında Sinan Erdem Spor Salonunda buluşacağız. Bugün Anadolu yakasını olduğu gibi, o günde Avrupa yakasını Erzincan sesleriyle inleteceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından, Anadolu Yakası Erzincanlılar Derneği tarafından ilk kez organize edilen Kurtuluş Şölenine katkıda bulunanlara birer teşekkür plaketi takdim edildi.

Şölene katılan binlerce Erzincanlı, Serpil SarıKenan CoşkunEmre Saltık,ArzuOğuz Aksaç ve Sevcan Orhan’ın söylediği türkülerle Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95.Yıl Dönümünü doyasıya kutladılar.

Kurtuluş Şölenine; Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, İstanbul Milletvekili Celal DinçerKadir Gökmen Öğüt ve Müslim Sarı, İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Şişli Belediye BaşkanıMustafa Sarıgül, Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Yıldırım, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, EKEV BaşkanıSadık Ağca, ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Başkan Yardımcısı Mustafa Kaçmazİhsan Payalan ve Yavuz Canikli, Özulaş Başkanı Sedat Şahin, İSTOD Başkanı Zakir Uzun, Kemahlılar Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk, Refahiye Dernek Başkanı Mahmut Kumbar, İliç Köyleri Birliği Başkanı Cahit Tatar, Genel Yayın Yönetmenimiz Sedat Sevim, Genel Koordinatörümüz M. Ayhan Kara ve binlerce Erzincanlı katıldı.


Kaynak: www.erzincanlilarinsesi.com

Bu haber toplam 2178 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA