• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESENLER BELEDİYESİNDE KEMAHLILAR
00 0000 Salı 00:00

ESENLER BELEDİYESİNDE KEMAHLILAR

Kemah’ı İstanbul’da tanıttılar02 Mart 2005 / 11:37         Kemah Kaymakamı Ali Hazma Pehlivan ve Kemah Belediye Başkanı Şükrü Balcı Kemah’ta turizmi

Kemah’ı İstanbul’da tanıttılar02 Mart 2005 / 11:37

         Kemah Kaymakamı Ali Hazma Pehlivan ve Kemah Belediye Başkanı Şükrü Balcı Kemah’ta turizmi canlandırmak için İstanbul’daki EMITT İstanbul 2005 Doğu Akdeniz ve Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda stand açtılar.         TÜYAP Beylik düzü Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuara katılan Pehlivan ve Balcı, fuarın ardından hemşerileri Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan’ı ve ilçedeki diğer hemşerilerini ziyaret ettiler. Tanıtımının iyi yapılması halinde Kemah’ın turizm potansiyelinin artabileceğini söyleyen Pehlivan ve Balcı, “İlçemizde Kemah Kalesi, Sultan Melik Türbesi, Melik Gazi Zaviyesi, Gülabibey Camii, Gülabibey Türbesi, Tugay Hatun Kümbeti, Midilli Baba Türbesi, İskender baba Türbesi, Pazaryeri Çeşmesi ve Gözetleme Kulesi gibi toplam 20 adet tescilli tarihi eser bulunmaktadır. Özellikle Selçuklu mimarisinin güzel örneklerinden birisi olan Sultan Melik Türbesi ve Türk Sanat Tarihinde okutulan ve ahşap camilere örnek gösterilen 1454 tarihli Gülabibey Camii hala orijinalliğini korumakta ve ibadet edilmektedir. Dünyada belki de eşi bulunmayan doğal Kemah Kalesi de turizm için önemli bir değer oluşturmaktadır. Bu doğal ve tarihi güzellikleri görmek isteyen herkesi Kemah’a davet ediyoruz” şeklinde konuştular.          Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan da çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan Anadolu’nun hemen her yerinin koynunda tarihi bir değer taşıdığını hatırlatarak, “Bunlar arasında Kemah’ın daha bir özel yeri var. Ancak size ve bize düşen görev bu tarihi zenginliklerimizi en güzel şekilde koruyarak gelecek nesillere aktarmamızdır” dedi.

          Diğer taraftan Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin de Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan’a nezaket ziyaretinde bulundu. Çetin, THY uçaklarından birisine Ilgaz isminin verilmesi için teşebbüste bulunduklarını, bunun için de Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan’dan destek istediğini belirtti. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan da özellikle kış turizmi açısından ülkemizin önemli merkezlerinden birisi olan Ilgaz’ın isminin uçaklarımızdan birisine verilmesinin uygun olacağı kanaatinde olduğunu belirterek, gerekil desteği vereceğini söyledi.

Bu haber toplam 1659 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA