• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fahri Korutürk;  ölümünün 22. yıldönümünde anıldı
20 Ekim 2009 Salı 00:00

Fahri Korutürk; ölümünün 22. yıldönümünde anıldı

 Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, ölümünün 22. yıldönümünde anıldı.Moda Çocuk Parkı'nda 12 Ekim Salı günü Korutürk için bir anma töreni düzenlendi.   Cumhurbaşkanı

 

Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, ölümünün 22. yıldönümünde anıldı.
Moda Çocuk Parkı'nda 12 Ekim Salı günü Korutürk için bir anma töreni düzenlendi.

 

 


 Cumhurbaşkanı Korutürk’ün evinin yakınında bulunan Moda Parkı’ndaki büstü önünde yapılan anma törenine; Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Ensari, araştırmacı-yazar Muzaffer Ayhan Kara, sevenleri ve Moda sakinleri katıldı.
Anma töreninde konuşan Muzaffer Ayhan Kara, Fahri Korutürk’ün 37 yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevi yaptığını, bu görevdeyken alt yapısını oluşturup Kıbrıs çıkartmasını gerçekleştirdiğini söyleyerek “Korutürk’ü günümüzde hâlâ anmamızın sebebi, o’nun ülkemize yapmış olduğu üstün hizmetleridir. Adaletli kişiliği, kararlılığı, Türkiye’ye değer katması, yolumuza ışık tutması gibi daha birçok meziyetlerinden söz edilebilir” dedi.
Korutürk’ün 22. ölüm yıldönümü anma törenine TBMM eski başkanı Necmettin Karaduman’ın da katıldığını hatırlatan Kara, “İnsanlarımızın, böyle değerlerine sahip çıkması gerekir. Aslen Erzincan Kemahlı olan Korutürk, Kemah’taki arazisini okul yapılması için bağışlamıştı. Bu arazinin üzerine Erzincan Üniversitesi’ne bağlı Kemah Yüksek Meslek Okulu inşa ediliyor. Bu davranış onun köklerini unutmayan ve onlara bağlı olan biri olduğunu gösterir. Bizler de her zaman O’nun değerlerinin koruyucusu olacağız” şeklinde konuştu.
Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Ensari de, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün, Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bire bir uymuş ve önemli vasıflara sahip biri olduğunu kaydederek ”Marmaris’e gezmeye gitmiştim. Orada Aksaz Deniz Üssü’nü gördüm. 'Çok güzel bir yer burası, kim tarafından yapılmış?' diye sorduğumda, oranın komutanı bana Korutürk tarafından yapıldığını söyledi. Bunun gibi birçok eseri olan Korutürk’ü rahmetle anıyoruz. Onun gibi vatanseverlerin çoğalıp ülkemize daha çok sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.


Fahri Korutürk, 6. Cumhurbaşkanımızdı
Soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine bizzat verilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cumhurbaşkanlık görevini 6 Nisan 1973– 6 Nisan 1980 tarihleri arasında yaptı
1903 yılında İstanbul’da doğan Korutürk, 1916 yılında Bahriye Mektebi’ne girdi. Deniz Harp Okulu’nu 1923 yılında Gv. Mühendis (Teğmen) rütbesiyle bitiren Fahri Korutürk, 1 Mart 1923-15 Ekim 1924 tarihleri arasında Hamidiye ve Yavuz gemilerinde tahsil ve staj gördü. Çeşitli gemilerde görev yaptıktan sonra, 1931 yılında girdiği Deniz Harp Akademisi’ni 1933 yılında bitiren ve kurmay albay olan Korutürk, muhtelif gemi ve karargâh görevleri ile Roma ve Berlin Deniz Ataşeliklerinde bulundu. Korutürk, 1936’da Montrö Boğazlar Konferansı’na da askerî uzman olarak katıldı.
27 Mayıs 1960 darbesinden sonra


2 Temmuz 1960’da emekli olan Fahri Korutürk, Moskova ve Madrid Büyükelçisi olarak diplomatik görevlerde bulundu. 1968 yılında Cumhuriyet Senatosu Üyesi olan Korutürk, 1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. Cumhurbaşkanı seçildi. 1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılan Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987 tarihinde vefat etti.

 

Araştırma Haber:  Recep BABACAN

Bu haber toplam 1435 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA