• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FırFır Oyuncağı Mürsel Toramanla Hayata Döndü
22 Şubat 2011 Salı 00:00

FırFır Oyuncağı Mürsel Toraman'la Hayata Döndü

FIRFIR OYUNCAGI MÜRSEL TORAMAN'LA HAYATA DÖNDÜYOK, YOKSUL ZAMANLARIN GÖZDE OYUNCAGIFIRFIRMÜRSEL TORAMAN'LA  İSTANBUL'DA HAYATA DÖNDÜ  Kemah Ayranpınar Köyü  1952 dogumlu

FIRFIR OYUNCAGI MÜRSEL TORAMAN'LA HAYATA DÖNDÜ

YOK, YOKSUL ZAMANLARIN

 

GÖZDE OYUNCAGI

FIRFIR

MÜRSEL TORAMAN'LA  İSTANBUL'DA HAYATA DÖNDÜ

 

 

Kemah Ayranpınar Köyü  1952 dogumlu Mürsel Toraman  boş zamanlarında çocuklugunda babasından ögrendigi fırfır oyuncagını yaparak çocuklara hediye ediyor.

 

Bir ceviz, 30cm ip, bir küçük tahta parçasından yaptıgı fırfırları  Kemah'ın bir kültürel mirası olarak kabul ediyor ve  büyük bir memnuniyetle, çocuklugunun o güzel günlerini anımsıyarak adeta o günleri yenifden yaşayarak yapıyor

 


 

Mürsel Toraman basit ve maliyetsiz bir oyuncak olan fırfırla 5 yaşındayken babası sayesinde tanışmış ve ondan ögrenmiş. Babasının da, dedesinden ögrendigini söyledigi bu oyuncak için ''Kemah köylerinde her çocuk babasından, agabeysinden yada arkadaşından bu oyuncagı yapmayı ögrenmiştir.  Bu oyuncagı yapmasını bilmeyen pek kimse yoktur sanıyorum. O zamanlar köylerde yaşayan insanlarımız ellerinde var olan malzemeleri degerlendirerek çocukların eglenecegi ve mutlu vakit geçirebeilecekleri bu oyuncakları yapmıştır. Çocuklugumuzda biz hiç oyuncak sahibi olmadık zaten oyuncagın varlıgınıda, çarşıda satıldıgınıda bilmezdik. Elde yapılan bu tip geleneksel oyuncaklarla oynardık. Bende şimdi boş vakitlerimde bu oyuncagı yapıyor ve çocuklara hediye ediyorum, istiyorumki bütün çocukların bir fırfırı olsun, hem fırfır, hem bizim çocuklugumuz yaşasın, hemde bir kültür mirası olarak kabul  ettigim bu oyuncak unutulmasın'' diyor.

 

 

 

Mürsel toraman bol miktarda yaptıgı fırfır oyuncagını çocuklara ücretsiz olarak hediye ederken, İstanbul, Taksim'deki dükkanında çok cüzi ve hediye mukabili ücretlerle satarak, yardıma muhtaç cocuklara destek oluyor. Yine bu oyuncaklardan çok miktarda satarak Pakistan için açılan yardım kampanyasına destek olmuş.

 

Sunay Akın'a ait olan oyuncak müzesi içinde birkaç tane fırfır hediye eden Mürsel Toraman, fırfır yapmayı şöyle tarif ediyor; ''Oyuncagımızı yaparken düz temiz bir tahtadan yararlanıyoruz, tahtamızın düz ve pürüzssüz olması gereklidir. Bu tahtaya yıldız yada pervane veyahut başka şekiller verilebilir. Tahtayı tam orta merkezinden deliyoruz, açtıgımız bu delige bir dal parçasından yada ince bir tahtadan yuvarlak olarak yaptıgımız diregimizi monte ediyoruz. Diregi pervaneye bir parmak mesafeden  delip yaklaşık 30 cm. bir ipi bu delikten geçirip baglıyoruz. Sonra  daha önceden hazır ettigimiz bir cevizi alttan ve üstten karşılıklı olarak deliyoruz. Cevize tam ortadan bir üçüncü delik daha açıyoruz. Cevizin yan orta deliginden ipi çıkartıp diregimizi cevizin içinden geçriyoruz. İpin ucuna küçük bir tahta baglıyoruzki hem ipi çekerken cevizin içine kaçmasın hemde çekmekte kolaylık olsun. Bu işlemler çok basit ve kolaydır. hazır hale gelen oyuncagımızı cevizden tutarak ipi yavaşca çektigimizde direk dönüyor, diregin ucundaki pervane dönüyor, bu pervaneyi boyayarak daha güzel görünmesini saglayabiliriz. pervane dönüşünü tamamlarken ip direge ters yönde sarıldıgından tekrar çekiyoruz ve fırfırın doyumsuz dönüş zevkini tadıyoruz. Pil yok, masraf yok, yapması kolay, bozulması söz konusu degil, umarım çocuklar bu oyuncagı kendileride yapmayı ögrenerek gelecek nesillere aktarır.''

 

Mürsel Toraman, Ticaretle meşgul, Taksim Elektrik idaresinin oldugu yerde, Toro Büfe adıyla meşhur bir büfe çalıştırıyor, ayrıca aynı yerde,  aynı adla birde köfte salonu var. Ayranpınar Köyü Dernegi yönetim kurulu üyesi, birçok yerel gazetede köşe yazarlıgı yapıyor, İst. kemah Spor kulübü'nde  Masa Tenisi Şube sorumlusu olarak hizmete devam ediyor.

 

En son yaptıgı fırfırı İst. Kemah Spor renklerine boyayıp bize hediye eden bu memleket aşıgı güzel insana Kemah kültürüne, Kemah yöresine, insanımıza ve gençligimize yaptıgı hizmetleri için teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

Not: Mürsel Toraman'ın yaptıgı fırfır oyuncagı ve yardım çalışmaları HOUSEKEEPING (OTEL,TEMİZLİK,EGİTİM VE DEKORASYONU DERNEGİ) Dergisinde de yayınlanmıştır.

 

Kaynak: www.kemahspor.com

 

 

 

Bu haber toplam 2772 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA