• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fotoğraf Sanatçısı Sıtkı Fırat Vefat Etti
17 Haziran 2016 Cuma 09:47

Fotoğraf Sanatçısı Sıtkı Fırat Vefat Etti

Kemaliye'nin yetiştirdiği dünyaca ünlü Fotoğraf Sanatçısı, 2012 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Kemaliye Akçalı Köyünden Sıtkı Fırat, 2 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kemaliye'nin yetiştirdiği dünyaca ünlü Fotoğraf Sanatçısı, 2012 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Kemaliye Akçalı Köyünden Sıtkı Fırat, 2 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kemaliye ve Türkiye'nin dünya ölçeğinde tanıtımında büyük katkıları bulunan ünlü Fotoğraf Sanatçısı Sıtkı Fırat 16 Haziran 2016 tarihinde 87 yaşında Ankara'da vefat etmesi Erzincanlılar başta olmak üzere tüm ülkeyi yasa boğdu.

Merhum Sıtkı Fırat, 18 Haziran 2016 Cumartesi günü Ankara Kocatepe Camiinde öğlen namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığında ebedi aleme uğurlanacak.

1929 yılında Kemaliye'nin Akçalı Köyünde dünyaya gelen Sıtkı Fırat, bir çok hemşehrisi gibi küçük yaşta gurbetçi oldu. İlk, orta ve öğretmen okulunu İstanbul’da bitirdi. Bir yıl Kemaliye'nin Başpınar Köyünde ilkokul öğretmenliği yaptı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü sınavlarını 
kazandı. Resim öğretmeni olarak mezun oldu. Fotoğrafla burada tanıştı.  İlk fotoğraf derslerini hocası Şinasi Barutçu dan aldı.

Diyarbakır ve Ankara Öğretmen Okulunda uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Fotoğraf kursları açtı. Gazi Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı, resim ve fotoğraf derslerine girdi. 26 yıl hocalıktan sonra 1977 yılında emekli oldu.

1980 yılında Fıratcolor Renkli fotoğraf laboratuarını kurdu.

Sanat hayatına resim yaparak başladı, devlet sergilerine katıldı ve fotoğrafla devam etti. Türkiye’nin tanıtılmasını amaç edinerek adım adım dolaştığı Ülkenin, doğasını, kültürel zenginliklerini fotoğrafladı. Eserleri dergilerde, takvimlerde, Turizm Bakanlığı broşürlerinde ve afişlerinde kullanıldı. Yurdun birçok yöresi onun objektifi ile tanındı.

Yurt dışında 30’u aşkın ülkeyi gezerek fotoğrafladı. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Almanya, Rusya, Malezya, Kuveyt, Azerbaycan, Balkan Ülkeleri, Kıbrıs, Japonya ve Çin’de sergiler açtı. 1989’da Pekin’de açtığı “Türkiye” ve Ankara’da açtığı “Çin” sergilerinden sonra, 1999 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin 50.kuruluş yılı nedeniyle hazırlanan “Focus One Chaine’’ isimli prestij kitabına fotoğraf çekmek için Çin Kültür Bakanlığından davet aldı.

Yurtiçinde ve yurtdışında açtığı 100’ün üzerindeki sergiden, "Türkiye", "Memleketim", "Doğu Karadenizin Güzellikleri", "Ormanlarımız", "Güneşin Doğduğu Yer Türkiye", "Yurttan ve Dünyadan Yansımalar", "Saklı Cennet Kemaliye" adlı sergileri yurdun bir çok ilinde tekrarladı.

1998 yılında, TÜRKSAV tarafından “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”, 2004 yılında FSK tarafından “Fotoğrafta 50.yıl Onuru”, 2001 yılında FIAP tarafından “Yılın Duayen Sanatçısı”, 2005 yılında Sanat Kurumu’nca “Yılın Fotoğraf Sanatçısı” unvanları ve 55. Fotoğraf yılı dolayısı ile Kültür Bakanlığınca başarı plaketi verildi.

1976’da YAYKUR için Eğitim Enstitüleri resim bölümüne “Fotoğrafçılık’’ adlı kitabını, sonraki yıllarda  “Selçuklu Sanatı”, “Güneşin Doğduğu Yer Türkiye”, “Yurttan ve Dünyadan Yansımalar”, “ Saklı Cennet Kemaliye” adlı fotoğraf kitaplarını yayımladı. 60. fotoğraf yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığınca  “Türkiye’den Renkler ve Şaheserler” adlı prestij kitabı yayımlandı. Birçok dergi ve televizyon kanallarında portfolyoları yayınlanan Sıtkı Fırat’ın 2011 yılında TRT tarafından belgeseli çekildi.

Kaynak: www.erzincanlilarinsesi.com
Bu haber toplam 1746 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA