• İstanbul24 °C
  • Erzincan22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazetecilikten Tarıma Uzanan Yolculuk
26 Şubat 2014 Çarşamba 11:39

Gazetecilikten Tarıma Uzanan Yolculuk

MUCİZE MEYVE GOJİ BERRY - KURT ÜZÜMÜ ŞİMDİ ERZİNCAN'DA

MUCİZE MEYVE GOJİ BERRY - KURT ÜZÜMÜ ŞİMDİ ERZİNCAN'DA

Goji Berry ya da wolf berry diye bilinen ancak ülkemizde Kurt Üzümü "Süper Meyve" yada "Mutluluk Meyvesi" olarak bilinen bu mucize meyve şimdi Erzincan Kemah'ta yetiştirilmeye başlandı.

Yılların deneyimli ve usta gazetecisi Hasan Uzunkaya gazetecilik mesleğinin yanı sıra tarım ve ziraatle de başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Uzun zaman önce Kemah’a yerleşen Uzunkaya; ceviz,çilek vb meyveler üzerine fidan yetiştiriciliğini profesyonelce yürüterek bölgenin doğal ürünlerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.Yetiştirdiği ve denemelerini yaptığı doğal ürünlere 2011 yılında bir yenisi ekleyen Uzunkaya; doğal ürünlerin en önemlilerinden biri olan Goji Berry meyvesini de Erzincan’da yetişen doğal ürünler sınıfına eklemeyi başardı. Hasan Uzunkaya, bugün yaklaşık 450 ağaç ve 1000 fidan ile yetiştirmeye devam ettiği Goji Berry meyvesini Erzincan Kemah’tan tüm ülkemize sunmaya devam etmektedir.

Bölgeye uygun yeni ürünler konusunda araştırma yapan Uzunkaya, ''Şimdi sıra Güz Yemişi meyvesinde. Bu meyvede harika bir ürün. -40 derece sovuğa dayanıklı bir ağaç, meyvesi de hem çok leziz hem de yine sağlıkla ilgili şifa kaynağı.'' dedi. Hani olur ya sizin de köyünüzde bir dikili ağacınız olsun diye düşünüyorsanız Uzunkaya'nın telefonu veriyoruz: 0531 393 33 57

GOJİ BERRY MEYVESİ NEDİR

Goji Berry çok önemli bir meyve. Anayurdu Asya olan ve Tibet ve Moğolistan gibi dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar'da eksi 30 derecede yetişiyor. Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek, hatta baldan daha kuvvetli olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.

Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet'te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl Goji'den yaptığı ilacı, kanser, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar.

GOJİ'NİN FAYDALARI

Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır, tadı yaban mersini ve kiraz arasındadır. Goji bitkisinin sağlığımıza çok faydası olduğu için, hiç bir parçası atılmaz. Örneğin yaprakları çay olarak kullanıldığında böbrekleri temizler, onarır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Kurutulan Goji kurutularak çerez olarak da kullanılır.

1656101_1392187611049332_557314125_n.jpg

Çin’de pirinç yemekleri, çorba, pasta, kek ve çay yapımında kullanılmaktadır.Taze olarak da tüketilen Goji Berry meyve suyu yapımında da kullanmaktadır. Son yıllarda Goji suyu Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesi ile aynı değerdedir.

Türkiye'de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç taze olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca 100 gr. dan yapılan 15 bardaklık kompostodan her gün özellikle akşam işten geldiğinizde içtiğinizde tüm yorgunlukları attığı gibi yorgunluktan meydana gelen göz kararmalarını da ortadan kaldırmaktadır.

1891238_1392187554382671_672293109_n.jpg

KURT ÜZÜMÜ'NÜN FAYDALARI:

Dünya'daki en yüksek antioksidan üreten meyvelerden biridir. Örü uzatır, sağlıklı yaşam sağlar.

19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek). Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine ve

21 iz minerallerini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor...

İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir mineraldir.

% 13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir.

Portakaldan yüzlerce kat C vitamini içerir.

B vitaminlerini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.

% 8 Vitamin E içerir. (Çok nadiren meyvelerde bulunur, sadece tahıl ve tohumlarda)

Beta Sitosterol'a içerir, anti-alevlendirici bir ajandır. Kolesterolü düşürür.

Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.

Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.

Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.

Solavetivone içerir. Bu madde güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyeldir.

Physalin içerir. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşiktir.

Tümörlere karşı deney farelerinde doğal katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.

1911785_1392187651049328_662550751_n.jpg

Karaciğer tarafından kolin'i üretmek için kullanılan Betain içerir, sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir.

Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir.

DNA'yı korur.

Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır.

Zeaxanthin içerir. Göz retinasında bulunan iki karotenoidden biridir. Göz sağlığı için çok yararlıdır.

1781909_1392188244382602_1020697906_n.jpg

ANTİOKSİDAN NEDİR?:

Yağların oksitlenmesini yavaşlatan maddedir. Canlılarda, kimyasal süreçler özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verebilir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek onlarla bağ kurarak hücrelere zarar vermelerini önler. Bu özellikleriyle hücrelerin anomalileşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttıkları gibi, hücre yıkımını da azalttıkları için daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir yaşam yaşama şansını yükseltir.

 

FİDAN VE DAHA GENİŞ BİLGİ İÇİN

HASAN UZUNKAYA 0531 393 33 57

 

 

Bu haber toplam 4207 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA