• İstanbul24 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçmişten Cumhuriyete Unutulmayan Erzincanlılar
02 Ocak 2014 Perşembe 17:10

Geçmişten Cumhuriyete Unutulmayan Erzincanlılar

Geçmişten Cumhuriyete Unutulmayan Erzincanlılar

Geçmişten Cumhuriyete

Unutulmayan Erzincanlılar

Derleyen ve Yazan

Yunus Nadi Akın

Araştırmacı Yazar

Dizgi Baskı: Özsoy Ofset

Erzincan 2005

285 Sayfa

 

Kemah’ın Aşağı Gedik Mahallesi nüfusuna kayıtlı Yunus Nadi Akın’ın derleyerek yazdığı bu güzel eser; Erzincan ve İlçelerinden tarihe mal olmuş önemli şahsiyetlerin biyografilerini konu edinmiştir.

Erzincan’ın 12.yy’dan Cumhuriyet dönemine kadar önemli simalarının tanıtıldığı eserde ayrıca tespit edilebildiği kadar şehitlerimize ait bilgileri de içermektedir.

Kitabın Önsözünden:

Maziden miras kalan ecdat yadigarı eserlere; vatan ve millet şerefle hizmet etmiş şahsiyetlere sahip çıkmak, onlara hak ettikleri değeri vermek milletimizin asli görevi, bizi yönetenlerin de politikası olmalıdır.

Bu necip milletin bağrından çıkmış değerli simalar,vatan, millet ve mukeddastları uğruna unutulması mümkün olmayan hizmetler ifa etmiş; çileler çekmiş, esir düşümüş, işkencenin her türlüsüne maruz kalıp, sonuçta gazi veya şehit olmuşlardır. Öte yandan, bulundukları mevkii ve makama, sahip oldukları sahte itibara dahi layık olamadıkları halde, baş tacı edilenler olduğu gibi vatan haini, milletin düşmanı, satılmış menfaatçiler de vardır.

Şuurlu ve doğru düşünen insanımıza düşen görev, namuslu ile namussuzu, şerefli ile şerefsizi, ehil ile ehil olmayanı, rezil ile zelili birbirinden ayırmak olmalıdır. Çünkü seçmesini, sevmesini, saygı duymasını, fedakarlık ve takdir etmesini, sahip çıkmasını bilen bir millet, her zaman mutlu ve güçlü kalmanın yollarını keşfetmekte asla yanılmayacaktır.

Yarım ada konumundaki bu mukaddes toprakların efendisi bir millet, geçmişine baktığı zaman neleri kaybettiğini değil, elinden nelerin cebren alındığını çok iyi düşünmelidir. Haç’ın Hilal’e üstün gelmesi için her türlü fesat ve fitneyi, bela ve hileyi İslam ülkeleri içerisine sokan batı aleminin merhameti ve acıma duygusu yoktur. Hak ve hukuk, düşünce ve inanç gibi temel kavramlar yalnız kendileri ve onlardan yana olanlar için geçerlidir. Dost görünen sinsi düşmanın dünyalığına itibar etmek ise necip milletimiz için bir zillettir.

Milli ve manevi değerlerimize, geçmişimize, kültürümüze sahip çıkmak; gelenek, görenek, örf, töre ve ananelerimizi yaşatmak mecburiyetindeyiz. Bizi bize unutturup varlığımızı yok etmeye, vatanımızı bölüp parçalamaya uğraşanlar ile onun destekçilerinin tuzağına düşmemek, her türlü oyunları boşa çıkarmak için uyanık ve şuurlu olmalıyız. Gafletten uzaklaşıp, çok çalışmalıyız. Güçlü birlik içerisinde olmak zorundayız. Aksi halde, geçmişte ve günümüzde cereyan eden her müessif hadise birer ibret vesikası değil midir?

Yunus Nadi Akın 

30.08.1997

ynadiakin20141-001.jpg

ynadiakin20142.jpg

 

Bu haber toplam 2391 defa okunmuştur
YORUMLAR
kitabın 2.cilti hakkında
oktay böğü
Merhum Yunus Nadi Akın'ın bu kitabın devamı olan ve sadece Kemah'a ait olan 2. cilt çalışması yapılmaktadır. inşaallah baskıya hazır hale geldiğinde baskısı yapılarak 2. cilt olarak kütüphaneye ve ilgililere kazandıracağız.
03 Ocak 2014 Cuma 16:20
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA