• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gediktepe Köyü Kuduz vakası nedeni ile Karantina altına alındı..
05 Haziran 2009 Cuma 00:00

Gediktepe Köyü Kuduz vakası nedeni ile Karantina altına alındı..

Kemah İlçesine bağlı Gediktepe köyünde başıboş bir köpeğin kuduz çıkması üzerine karantina uygulaması başlatıldı.  Gediktepe köyünde bir köpeğin diğer köpeklerle boğuşması

Kemah İlçesine bağlı Gediktepe köyünde başıboş bir köpeğin kuduz çıkması üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

 

Gediktepe köyünde bir köpeğin diğer köpeklerle boğuşması ve sonradan ölmesi dikkat çekti. Erzincan Tarım İl Müdürlüğüne yapılan ihbar sonucu, ekipler tarafından köpekten alınarak Erzurum'a gönderilen numunede kuduz virüsüne rastlandı. Bu durum üzerine köy karantinaya alındı.

 

Kuduzun bulaşma ihtimali olan insanların aşılandığı, tüm başıboş köpeklerin itlaf edildiği, sahipli köpeklere de kuduz aşısı yapıldığı, karantina kapsamında köye hayvan giriş çıkışına izin verilmediği öğrenildi.

 

Öte yandan Gediktepe Köyüne komşu köylerde de köpeklerin itlaf edildiği ve bölgede sağlık kontrollerinin genişlendirilerek takip edildiği bildirildi.

 

Erzincan Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada “Kemah İlçe Tarım Müdürlüğümüze gelen ihbar üzerine aynı gün Gediktepe Köyüne gidilerek Nurdagül Şanver’i ısıran köpekten alınan numuneler 28.05.2009 tarihinde Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiş ve kuduz hastalığı tetkiki pozitif çıkmıştır.

 

Bunun üzerine aynı gün 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu ve aynı Kanunun Yönetmeliğine göre köyde hastalık çıkışı yapılmıştır.

 

Gölpınar köyünde kuduz hastalığının belirlenmesinin ardından kanunlar gereği köyde Hayvan Sağlık Zabıta komisyonu kurulmuştur.

 

3285 Sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununa göre Kuduz hastalığı çıkan yerdeki söz konusu köpekle birlikte köpeğin köyde temasta bulunduğu 9 köpek 2 koyun ve 10 adet tavuk itlaf edilmiştir.

 

Kemah ilçemize bağlı Gediktepe Köyü, Müdürlüğümüzce 6 ay süreyle karantina altına alınarak hayvan giriş ve çıkışı yasaklanmıştır.

 

Isırılan şahıs ise Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından kontrollü olarak kendi evinde aşılamaları yapılmaktadır.

 

Ayrıca köy halkı kuduz hastalığı hakkında bilgilendirilmiştir” denildi.

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA