• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÖNLÜM KEMAH’DA (Eski Erzincan Valisi)
01 Eylül 2007 Cumartesi 00:00

GÖNLÜM KEMAH’DA (Eski Erzincan Valisi)

            GÖNLÜM KEMAH’DA İstanbul da yaşayan Kemahlıların köy dernekleriyle ilişkilerim sıkıydı. Gidip geldikçe onları ziyaret etmeye

            GÖNLÜM KEMAH’DA

 

İstanbul da yaşayan Kemahlıların köy dernekleriyle ilişkilerim sıkıydı. Gidip geldikçe onları ziyaret etmeye özen gösteriyordum. Eksik olmasınlar, onlarda beni başlarına taç ediyorlar sanki. Şerafettin Ulutürk Başkan ile İstanbul' da evlerimiz birbirine yakındı. Beni arabasına alıp Kemahlıların düğününe derneğine götürürdü. Bayram1aşmalarına, toplantılarına. ölüm-yitimlerine de katılırdım. Emekli olunca Kemah' ın köy derneklerinden birisine üye olmayı da kafama koydum. İhsan Bayalan Başkanım, niyetime ne dersiniz? Aralarında mesut oluyor, hayatı daha çok sevdiğimi ve anlamlı bulduğumu hissediyordum. Hepsi yokluk ve yoksulluktan yola çıkıp gittikleri İstanbul' da sanayici ve iş adamı olmuş, hayata sarılmış insanlar. Ama hemen hepsinin aklı fikri hala Kemah'ta.

Köyler arası futbol turnuvalarından birisini izlemeye İstanbul’a gitmiştim. Marmara Hukuk Fakültesi'nin arkasındaki stat mahşer kalabalığındaydı. Yaşlı-genç, çoluk-çocuk. kadın-kız, oğul ¬uşak hepsi oradaydı. İnanılmaz bir coşkuyu yaşıyorlardı. Kemah'a duydukları özlemi gözlerinden ve gönüllerinden okumuştum. Her yıl 70'den fazla oynanan maçlar sonrası kalan 4 takımdan ikisi yarı final için Kemah' da, final maçlarını da Erzincan' da oynamaya geliyorlar, İnanılmaz güzel, heyecanlı ve duygu dolu bir organizasyon. Geçelim Türkiye'yi, benzerinin dünyada olduğunu sanmıyorum. Üstelik bu yalnızca futbol değil, İstanbul' da yaşayan Kemahlıların baba ocaklarına karşı yürüttükleri bir sosyal sorumluluk projesidir. Soğuksu da kurulan panayırı izlerken kendilerinin ait olduğu yerde ne kadar mesut olduklarını görürdüm. Bundan ötürü Kemahlıları severim, sevdiğimden kat kat fazlasıyla da sayarım.

Kurulan yem fabrikasının sonu hüsranla bitmiş olmasına rağmen.., Ahmet BAY AT Ağabeyin önderliğinde hayvancılıkla ilgili hayallerimiz vardı. Kurulacak çiftlik için Aydın DOGAN Beyefendinin Kelkit' de ki işletmesinin örnek alınmasını kararlaştırmıştık. Bir minibüse binmiş, Kelkit'e çiftliği görmeye gitmiştik. Mutlu bir yolculuktu. Kemah'ın bağ ve bahçelerinin elma, ceviz ve kiraz ağaçlarıyla dolmasını, dallarının meyvelerden kırılacağı günleri görebilmeyi özlerdik. Belediye Başkanımız Şükrü Balcı ile kurulacak Erzincan Üniversitesine bağlı Kemah Yüksek Okulunun açılmasını., ilçenin yayla ve kış turizminden pay almasını, yayla ve meralarda sürülerle koyun-kuzuların otlamasını, dağlarında açan binlerce kır çiçeklerinden arıların bal derlemesini de. Şehrin kalesini onarmak ne büyük muradımızdı. Sultan Melik Türbesi ve hemen yanı başındaki Selçuklu Mezarlığı inancın ve yaşanmış büyük bir kültürün izlerini ve hatıralarını taşıyordu. Belki oradaki mezarlığı gören ve ziyaret edenimiz pek azdır. Ancak Türk mezar mimarisinin adeta şaheseri konumundaki Ahlat Şehri Mezarlığı kadar önemli ve görkemlidir. Benden yazması ve söylemesi sizden de gidip görmesi. Yol yorgunları, sıcaktan bunalanlar orada ayrı bir huzuru buluyor, bir yandan da her zaman coşkuyla akan Fırat'ı izliyor.

Güvercinin yavrusuna yem taşımasına benzer yardımlarım olurdu Kemah’a, Başkan Bey ile Kaymakamımız Ali Hamza Bey adımı bir çeşmeye yazdırarak beni yücelttiler. Adımız Kemah şehrine yadigar kaldı.

 

KÖYLER YAŞAMALI

 

İstanbul' da ki derneklerimize köylerine ceviz fidanı dikmelerini, ceviz orman1arı kurmaları çağrısında bulunmuştum. Kardere Köyümüz bunun ilk denemesini yapmış, 5km. uzaktan su getirmeyi kafalarına koymuştu. 40 yıl uğraştılar ve muratlarına erdiler. Suyu akıttığımız günün töreni hayatımın en gürel hatırasıydı inanın. İnsanların hayata sarılışında ki o inanılmaz sadelikten çok etkilenmiştim. Doğanbey' in İsviçre'nin dağ köyleri gibi olma hayali, Yücebelen' deki ağaçlandırma çalışmaları, Boğaziçi Köyünün sulama kanalları, Muratboynu'nun gölet hayali, Koçkar Köyünün yaylalarından su getirme projesi. Meslek hayatımda Köyün içersine parke döşendiğini ilk defa Koçkar' da görmüştüm. Şaşırmış, sevinmiş ve çok mutlu olmuştum.

Gönderdikleri ‘’30. yılında Kemah şenlikleri" davetiyeleriyle bizi yad edenlere selamlarım var.

Acı yüzü görmesin şen olsun Kemah şehri.

 

Refik A.Öztürk

Manisa Valisi

 

Kaynak:

www.erzincan.net

 

Bu haber toplam 2744 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA