• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÜLABİBEY CAMİİ
00 0000 Salı 00:00

GÜLABİBEY CAMİİ

GÜLABİ BEY CAMİİ                Kemah ilçe merkezinde Çarşı Mahallesi’ndedir.Üç kitabesi vardır.Başka bir yerden

GÜLABİ BEY CAMİİ

                Kemah ilçe merkezinde Çarşı Mahallesi’ndedir.Üç kitabesi vardır.Başka bir yerden getirildiği sanılan yazıtta,1328 tarihi görülmektedir.1450 de Emir Gülabi Bey’in yaptırdığı bildirilmektedir.Ayrıca 18. yüzyıla ait onarım kitabesi bulunmaktadır.Kare planlı,eğimli çatıyla örtülü bir yapıdır.Doğu ve batı duvarlarında 2 dizide 3 er,güney duvarında mihrabın yanlarında 2 dizide 2 şer penceresi vardır.Kuzeye,daha geç dönemde son cemaat yeri eklenmiştir.Mihrap mukarras dolguludur,çevresi Barok süslemelidir.İbadet mekanına sütunceli taç kapının girişinde bulunan yuvarlak kemerli kapıdan girilir.

Gülabibey Camiinin kapı girişinin sağında ve minare girişinin solunda bulunan Latin harfleri ile yazılışı:

“Kadzelamu sigare feta lamna hüvel mensiu şebihi min tefget zu merasile drahime emres fi beldei Kemah sebali minhul fe aleyhi, lanetullahi vel melaiketi vennasi ecmale harrererha aleyhi senatin sebine ve semane mie : H.870 M.1454

 

Bu kitabede ise, Gülabibey 1445 ve 1455 yılları arasında Kemah esiri olup akabinde ise Erzincan valiliğine atanmış olup Kemah emirliği zamanında 1445 yıllarında büyük bir deprem olmuş olup, deprem neticesinde bu camiinin yerinde bulunan “Safvan bin Muhattal es Sülemi namazgâhı” ile küçükte bir mescidi olup anılan depremde yıkılması ile Gülabibey bu günkü şekli ile bu camii şerifi 1454 yılında yaptırmıştır.

Kitabede ise şöyle ifade kullanılmıştır;

 Ey Allah’ın kulları yapıldı Kemah’a Mescidi Aksa,

 gelin bu mescide feyizli faruhu fuhur ibadet edin.

 

Fakat bu bina inşa edilirken “ Gülabibey “ çalışan usta ve işçilere yeterli bir miktarda ücret verdiği halde ustalar çok ücret alarak işçilerin ücretini gadr ettiler. Onundur ki Gülabibey de kitabede “ Allah’ın, Meleklerin ve insanların laneti O gadr eden ustaların üzerine olsun diye mahkukat düşmüştür. Tarihi ise, Hicri 870 ve Miladi ise 1454’dür.

Bu camiinin yerinde, Hicri 58 Miladi 679 yıllarında Kemah’a gelen Sahabi kumandan Safvan bin Muhattal es Sülemi ve bunun karargah komutanı Ümeyir ibni el Hubbab ordusuyla beraber namaz kılmış olduklarından ( o zaman ki şehir kalede olup burası ise mezarlıktır.) Bu yere teberrüken yeterli namazgâh ve bir de kapalı mescit yapılmıştır. Daha sonra bu mescidi Akkoyunlu beylerinden Muhammed Vasfi adında bir bey ( tarihsiz ) biraz daha genişletmiş olup, bu günkü halihazır bulunan “ Gülabibey” camisinin nüvesini teşkil etmektedir.

Ve bu mescit üzerine Gülabibey merhum 1454 yılında bu günkü camii şerifi yaptırmıştır.

Ekbilgi İçin Ahmet Palaz Bey'e Teşekkür ederiz

Bu haber toplam 6168 defa okunmuştur
YORUMLAR
Safvan bin Muattal hakkında
Cüheyman Taha Aydın
Safvan bin Muattal hakkında akademik bir araştırma yapıyorum. Yazıdaki Safvan bin Muattal hakkında verilen bilgilerin kaynağını verebilir misiniz. Bizzat bakmak arzusundayım.
17 Mayıs 2017 Çarşamba 20:35
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA