• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÜLBAHÇE KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

GÜLBAHÇE KÖYÜ

GÜLBAHÇE KÖYÜ  Gülbahçe köyümüz Karasığı Tepesinin yamacına Fatma kapısı,Haşgede ve Fatma kapısı tarlarının üst tarafında kurulmuş. Köyün sağ tarafında ayruzun çay,sol

GÜLBAHÇE KÖYÜ

 

Gülbahçe köyümüz Karasığı Tepesinin yamacına Fatma kapısı,Haşgede ve Fatma kapısı tarlarının üst tarafında kurulmuş. Köyün sağ tarafında ayruzun çay,sol tarafında küçük çay,ve köyün önünde büyük çay ve karşısın tonarın sırtı. Köyün hemen karşısında yllardır köyün bekçiliğini yapan gurik tepesi vardır.

Köylülerimiz burayı kutsal addetip yağmur dualarını burada (gurik tapasinde) yapar kurbanlarını bu tepede keserlermiş. Şu anda İstanbul'da yaşayan Gülbahçeli 300 hane tesbit edilmiştir. Tahirir defterindeki kayıtlara göre köyümüz 1516’da hali harab bir şekildeymiş. 1530 yılında ise köyümüzün ismine tesadüf edilmemiş 1568’de 45 hane olduğundan bahişle gelirinin 1174 akça olduğu tespit edilmiş. Köyümüzde Atasoy, Baysak, BayraktarCebeci, Düzenli, Güleç, Kaymak, İncebayraktar, Kurnaz, Şişman, Şahin, Karaboğa, Özata, Ulusan ve Zarman sülaleri yaşamaktadır.

Köyümüzün ilkokulu 1944 senesinde açılmış,ancak öğrenci sayısı az olduğundan ve dahada düşmekte olduğu için 1991 yılında kapanmştır.Değirmenin karşısında Çermik mevkiinde ve Topkarsmbukda eski tarihi kalıntılar varmış.Köye 3 km. mesafede önceden Gülali merası varmış. Bu mezrayı 1960’da 57.000 TL para ödenerek satın alınmıştır.

Köyümüzün yayları; Elma ağacı, Dartarlası, Kaycak’tır. Köyümüzün doğusunda;Hayret Deresi, Kelek Deresi,Halligin Taş,Boyunun Sırt, Mezarlık ve Büyükçay. Batısında;Keşan yolu, Yerlice Sırt, Mumigin Sırt, Karaçamurun Dere. Kuzeyi;Bızukkomunun Sırt,Ağdaş,Torluğun Sırt,Kıllıonun Gedik, Kuymak Tepesi, Kızılcağının Gedik, Güneyinde;Handeresi,Sitemi Çayı,Toros Komu sınırlarıdır. Köyümüzün içerisinde 8 adet çeşme bulunmaktadır.

 


dartarlası derler tatlılmı tatlı dere

doyulurmu senin gibi allı pullu  yare               

kaçmayı buldular senden tek çare                 

o vefasız gamsızlar gülbahçem

 

neden terkederler seni

üstüne yarmı buldular yeni

istersen aç susuz bırak beni

yine sana aşığım gülbahçem

 

bahar gelince hatırlanırsın

dile gelince şakırdanırsın

kışa gelince öksüz kalırsın

dağların dumanmı sardı gülbahçem

 

sitemiydin gülbahçe oldun

kalmadı kimse gül gibi soldun

kurda kuşa yurt yuva oldun

kuzular buzağılar dururken gülbahçem

 

sitem ediyorum gülbahçeliler size

mecbur kaldım böyle acıklı söze

hoş gelirmi virane gülbahçe göze

sitem ediyor sitem gülbahçe bize hepimize.

 

Mustafa Güleç

 

Bu haber toplam 3741 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA