• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÜNLÜK İŞLER
08 Temmuz 2007 Pazar 00:00

GÜNLÜK İŞLER

GÜNLÜK İŞLER Köyde devamlı oturanlarla, yazdan yaza göçenlerin işleri birbirinden farklıdır. Devamlı oturanlar rençberlerdir. Erzincan'da rençberin işi ağır, çeşit çeşit olduğu

GÜNLÜK İŞLER

 

Köyde devamlı oturanlarla, yazdan yaza göçenlerin işleri birbirinden farklıdır. Devamlı oturanlar rençberlerdir. Erzincan'da rençberin işi ağır, çeşit çeşit olduğu için de süreklidir. Hemen hemen dört mevsimi kaplayacak kadar. Kışdan başlayarak toprak gübreleniyor, yerli deyişiyle ahbunlanıyor. (Ahbun Türkçe midir, yoksa başka bir dilden gelip melezleşmiş midir? Bilmiyorum). Bağ, bahçe, tarla ... hepsi. Arkasından sürme ve belleme işi başlıyor.

 

 

 Daha sonra kehan (çapalama), sulama, en sonunda harman ve pazarlama. Söylediklerim, biraz eksiğiyle yapılan işler. Ya ayrıntılar Zaten ne varsa ayrıntılarda.

Erzincan'da evin ve bağın dışındaki daha derli toplu bir deyişle yazıdaki,. (Kır, tarla) bütün işler erkeklerdedir. Kadınların işi, evde, bağ ve bahçededir. Aslında işlere, dökümü yapılır ve ayrıntıyla bakılırsa bunun yani bu iş bölümünün doğal hatta zorunlu olduğu görülür. Kadının evdeki işlerden vakti artmaz ki bir de yazıda (kırda) erkeğine yardım etsin. Kadının işi başından aşkın :

 

Erkek hizmeti, çocuk bakımı, süt sağımı. .. yayık, (yayılacak) hamur (açılacak ve yoğrulacak) ekmek (pişirecek hem de tandırda) çamaşır, bulgur (kaynatılacak) pekmez (pişecek) kavurma  (yapılacak ve pişirilecek) meyve (hazırlanacak, bacaya serilecek, acı çekirdekler kaynatılıp acısı çıkacak) işleri. .. vb. evet ... vb., Çünkü daha aklımıza gelmeyenler vardır. Ve hemen, ilk ağızda iki tanesi: Pekmez ve yün işleri, Pekmez kaynatılır, yün kırkılır, didilir, yıkanır, eğrilir ... Yünün çok işi vardır.

 

 

Baştan beri saydığımız işlerin tümü elle yapılır. Bu gün ev işlerinde kullanılan makinelerin hiç biri daha ortalarda yoktur. Kim bilir belki bu makineleri bulup yapacaklar daha doğmamıştır bile. Bu bakımdan işler çok yorucudur. Tüketilen sadece insan enerjisidir. Enerjinin de erkeği bile değil, dişisi. İşin iyi yanı o dönemde evlerdeki kadın ve kız bolluğudur.

Kızlar, çok küçük yaştan başlayarak analarına yardım ederler, 5-6 yaşın dekiler dana ve kuzu otlatır. Bu yaşın üstündekiler gücüne ve becerisine göre bütün işlere katılır, çok yetersiz boş zamanlarında da tentene (dantele) örer, çeyiz hazırlarlar.

 

Kaynak:Erzincan’dan Kemah’tan ,Nizamettin Özbek

Bu haber toplam 2873 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA