• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H.İZZET PAŞA
00 0000 Salı 00:00

H.İZZET PAŞA

HACı iZZET PAŞATürk Osman Paşa'nın oğludur. Babasının mutasarrıflığı sırasında Girit'in Resmo kasabasında doğmuştur. Doğumu 1237 yılına rastlar. Öğrenimine özen gös terilmişti.

HACı iZZET PAŞA
Türk Osman Paşa'nın oğludur. Babasının mutasarrıflığı sırasında Girit'in Resmo kasabasında doğmuştur. Doğumu 1237 yılına rastlar. Öğrenimine özen gös terilmişti. Onun için, hızla kademeler aşabildi, ferik rütbesini kazandı, daha sonra da vezir oldu.
1847 yılında Van ve Hakkari valiliğine atanmış sonra Cidde, Kürdistan, Trablusgarp valiliklerinde hizmet etmiş, 1860 yılında göçmenler komisyonu başkanlığına ve aynı yıl içinde Harput, sonra Sivas valiliğine atanmış, bir süre de Yanya'da valilik yapmıştır. Sivas'ta, 5 Yıla yakın bir süre kaldıktan sonra ayrılmışsa da Takiyüddin Paşa memuriyetten çıkarıldıktan sonra, onun yerine tekrar vali olup 1875 yılına kadar kalmıştır.

Sıvas'tayken vilayetin gelir-gider işlerini belli bir düzene koyduğı için bu başarısı takdire şayan görülerek, Erzurum maliye işlerini de düzeltmesi için vekaleten oraya gönderilmiştir.
izzet Paşa'nın Edirne'de iki kez valiliği vardır. ilk valiliği Abdulaziz devrine rastlar ve oldukça icraat ile geçmiş; Doğu Demiryolu bu zamanda Edirne'ye varmıştır. ikinci valiliği 1885 yılında Kadri Paşa'nın ölümü üzerine yapmıştır.

iyiliği ve güzelliği severdi. Kendisinden 40 yıl önce Erzincan'da ölen oğlu Hürrem Paşa için Nuruosmaniye tarzında yaptırdığı cami, Erzincan'a şehir manzarası veren muhteşem bir abidedir.Bu cami 1939 daki büyük depremde tamamen yıkılmıştır. Sıvas ve Harput'ta birer cami ve Edirne'de 3 şerefeli cami,caminin yanındaki kule üzerine bir memleket saati yaptırmıştır. Erzincan'daki camiye 40 bin altın harcamışdiye söylenir, abartma olmasa gerekir. Diğer camiiere de az çok önemli paralar harcamıştır

Öldüğünde 73 yaşında idi.Vasiyetnamesinde Abdülhamit'i varis tayin ettiğini belirtmesi nedeniyle, ölümü üzerine Şevval 310'da Edirne'ye bir heyet giderek terekesini yazmış. Terekesinde un torbaları, adi yemek sahanları, bir çok altın para, altın ve gümüş çubuklar ve kimyevi eczalar.
Kendisine ait aşağıdaki münacatı izzet Paşa'nın şair yönünü göstermesi bakımından, gerçekten güzeldir.

Eya şahinşehi iklm süphanellez iesra
Veya ferman rüvayi hıttai ülyayi ma evha
Hidivi enbiya sahibi seriri kurbi evedna
Habibi hazreti mevla, şefii ruzi vaveyla
Münevver eylemişti alemi lahuti envarın
Şu demler kim bu alemler idi nabudu na peyda;
Hitabı rahmeten Iilalemine eyledi mahzar
Huda zatı şerifin, ey resuli merhamet pira.
Bütün bayü geda seyyan ola divanı kübrada
Usatıümmete sensin penahü mel'ceü me'va.
Şefiülmüzlnibinsin, bir siyehru bendeyim ben de
Beni alude daman etti şirkü masiyet hayfa
Gariki bahri isyanım, hariki narı tuğyanım,
Vücuhiyle perişanım zelilü mücrimmü resva
Şefaat Beni ziri livaülhamde kıllütfun ile isra
Eli bağlı esiri duzah etme ya resulallah!
Ne denlu mücrim ise ümmetindir izzeti şeyda.

Fakat "inandı teres"in bence en bilgince ve feylesofça sözü şu beyittir:

Budu Hak eder bir lehzede nabudu bud,
Sanma felek budu nebudu dehirden gamnak olur

Paşa hattatlığıyla da ün kazanmıştı, kendi eliyle mermer üzerine yazılmış ve bir taşçıya hakk ettirilmiş iki kitabe, terekesini tasfiyeyle görevlendirilen komisyon ta¬rafından gömüldüğü binaya konulmuş, halen korunmaktadıreyle hevli ruzi ristihizden kurtar

Bu haber toplam 7450 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA