• İstanbul25 °C
  • Erzincan25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HASAN FEVZİ AKINEL
00 0000 Salı 00:00

HASAN FEVZİ AKINEL

AKINEL Hasan Feyzi (Emekli Yarbay Alay Müftüsü)Kemah'ın Elmalı Köyünde doğmuştur.Voyvazade Mustafa Paşa'nın oğludur. 15 yaşında hafız olmuş bir yıl Kayseri'de okumuş sonra Trabzon'da

AKINEL Hasan Feyzi (Emekli Yarbay Alay Müftüsü)
Kemah'ın Elmalı Köyünde doğmuştur.
Voyvazade Mustafa Paşa'nın oğludur. 15 yaşında hafız olmuş bir yıl Kayseri'de okumuş sonra Trabzon'da okumuş, bilahare istanbul'a gelerek imtihana girmiş ve bu imtihanı da kazanarak (Fatih Medresesi) Çifteayak Kurşunlu medresesine intisab etmiş, Müderris Mahmut Nedim Efendidinin 14 yıl talebesi olmuştur.

Medreseden, Mektebi Hukuku da bitirerek mezun olmuş. (Fehametlu) Rütbesi ile Arabistan'ın Abyar şehrine KADı tayin olmuştur.

Daha sonra Alay Müttülüğü imtihanına girerek mümtazen kazanmış ve memleketi olan Erzincan'a 5.Kafkas Fırkası (Tümen) 1O.Kafkas Alayına Müftü tayin olmuş. Kafkas-Balkan ve istiklal Savaşlarına katılmıştır. Büyük Madalyasına-istiklal Madalyasına ve Donanma Madalyasına sahiptir.

1945 yılında yarbay Rütbesi ile emekli olmuş, Türk ordusunun sonuncu Alay Müftüsüdür.15 yıl Antalya'da 52. Alay Müftüsü olarak hizmet vermiş, Emekli olunca da buraya yerleşmiştir. (Er'in Sefer Çantası), (Ahiret Yolu) isimli kitaplar yayınladığı gibi basınımızda birçok makaleleri de yayınlanmıştır.
Uzun yıllar Antalya imam Hatip Okullarında dersler vermiştir ve Antalya camilerinde Fahri Vaizlik yapmıştır.
Bir oğlu ve bir kızı olan AKINCI, 1961 yılında vefat etmiş. Antalya'da medfundur.

Bu haber toplam 2468 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA