• İstanbul24 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HASAN GÜLKAYA
13 Ekim 2010 Çarşamba 00:00

HASAN GÜLKAYA

“Avrupa'nın en büyük çorap fabrikasının sahibi olan Hasan Gülkaya, başarısının sırrı olarak ticari hayata çocuk yaşta atılmasını gösteriyor.” Bony Çorap ve Eldiven Sanayi AŞ

“Avrupa'nın en büyük çorap fabrikasının sahibi olan Hasan Gülkaya, başarısının sırrı olarak ticari hayata çocuk yaşta atılmasını gösteriyor.”

 

Bony Çorap ve Eldiven Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gülkaya, 1967 yılında küçük bir işletmede başlayan firmasını bugünlere taşmasında en büyük etken olan ticari akıl ve zekasının, babasından miras kaldığını söyledi.

 

Bugün Avrupa'nın en büyük çorap fabrikasının temelini atan Gülkaya, "Ticari ahlak ilkelerinin dışına çıkmaz ve aklı doğru yerde kullanabilirseniz başarı kaçınılmaz" dedi.

Hasan Gülkaya, Bony'nin kuruluş hikayesini ve hedeflerini şöyle anlattı:

1958 İstanbul doğumluyum. Aslen Erzincan'ın Kemah İlçesi'nin Muratboynu Köyü'ndenim. Rahmetli babamın ilk mesleği çorapçılıktı. Erken vefat edince işi biz yönettik. Üç kardeşin en ufağı benim. Bir süre sonra ben ayrıldım. 1987'de ceketimi aldım çıktım. Onların düzeni bozulmasın diye. Bir arkadaşın dükkanı vardı, bir gözünü de bana verdi. Orada çorap satışına devam ettim.Yaklaşık 45 yıldır bu işteyiz. Şimdi İtalya'da bile mağazamız var.

Bir insan çocuk yaştayken kendi kendini ne kadar çabuk tanırsa o kadar başarılı olur. Kişinin kendine güvenmesi gerekir. Ben çocukken dükkan vardı. Ama ben gemilerde çorap satardım. Hem de araba vapurlarında satış yapardım ve hoşuma giderdi. O zaman ipek çoraplar çıkmıştı. Çorapları elimde satardım insan seçerdim. Genellikle varlıklı olduğunu gösteren kişilerin hemen yanında dururdum. Çorapları ve parayı saymaya başlardım. "Evladım ne yapıyorsun?" diye sorduklarında "Hem okuyorum hem de  çorap satıyorum" derdim.

 

Adım adım büyüdü

Deri kemer fabrikasını ziyaretimde isim hoşuma gitti. İnşallah kendi firmam olursa adını "Bony" koyacağım demiştim. Bu markanın oluşmasında bir gazeteci arkadaşımın da katkısı oldu. Bony'i arkadaşımın dükkanından Cağaloğlu'nda daha büyük bir yere taşıdım.

O zaman üretim yapmıyorduk, dışarda yaptırıp satıyorduk. Makinemiz yoktu. Bayrampaşa'ya geçtik. 4 tane makine alıp işe başladık. Aradan 1-2 yıl geçti. Bilgisayarlı makineler çıktı. Bir iki tane onlardan aldık. Bayrampaşa'da 12-13 makine kapasitesine çıktık.

 

Firma büyüyor

Çerkezköyde bir firma vardı. Çorap işi yapıyordu ancak yürütememişti. 1995 yılında bizim ismimizi bir yerden öğrenmiş bir gün geldi bana, "Ben inandım ki bu işi siz yaparsınız, anahtarı size bırakıp, gidiyoruz." dedi. İçeride 45 tane bilgisayarlı elektronik makineler var ama  hepsi çok yıpranmış durumdaydı. Burada yaptığım üretimi büyük marketlere satmaya başladım.

Yurt dışındaki fuarlara katıldık. Büyük talep gördük Avrupa'nın en önemli markalarından H&M'e satışa başladık. Bu marka büyüdükçe biz de büyümeye başladık. Daha sonra iplik ve lastik üretimine de başladık. Bir taraftan da  Bony şapka ve konfeksiyonu oluşturduk. Şapkada önemli firmalarla çalışıyoruz. Zara, H&M gibi. Ben o alanda bir boşluk gördüm. İtalya'da bir mağaza açtık. İşten kazandığımı işe yatıran bir insanım. Bugün tesislerimizde 500'ün üzerinde son sistem makine parkımız var. Makinelerin tanesi 20 bin Euro. 200 kişiye istihdam sağlıyoruz. Şimdi 26 bin metre karelik yeni bir fabrika projemiz var. Tamamlandığında Avrupa'nın en büyük fabrikası olacak.

 

Kaynak:Referans Ekonomi Gazetesi

 

 

Bu haber toplam 8705 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA