• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HASAN YILMAZ SEVİNÇ
29 Haziran 2007 Cuma 00:00

HASAN YILMAZ SEVİNÇ

HASAN YILMAZ SEVİNÇ HOCA EFENDİ(1937-2000)  SİZLERE TANITMAK İSTEDİĞİMİZ DEĞERLİ İLİM ADAMI, ESKİ KEMAH MÜFTÜ VEKİLİ, BOZOĞLAK KÖYÜ KUR’AN KURSU HOCASI SEVGİLİ YILMAZ

HASAN YILMAZ SEVİNÇ HOCA EFENDİ

(1937-2000)

 

 

SİZLERE TANITMAK İSTEDİĞİMİZ DEĞERLİ İLİM ADAMI, ESKİ KEMAH MÜFTÜ VEKİLİ, BOZOĞLAK KÖYÜ KUR’AN KURSU HOCASI SEVGİLİ YILMAZ SEVİNÇ HOCA EFENDİNİN HAYATINDAN KISA KESİTLERİ İSTİFADENİZE SUNUYORUM.


Recep BABACAN

 

1937 Yılında Kemah’ın Bozoğlak köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Hasan, annesinin adı Kamer’dir. İlköğretimini Bozoğlak köyünde bitirdi. Daha küçük yaşlardayken Kur’an ve diğer fıkıh kitaplarını okumaya başladı. Babası gurbette çalışmak için gittiğinde annesi oğlunun Kur’an ve fıkıh ilimlerine gösterdiği ilgiyi keşfederek oğlunun okuması için bir Kur’an alfabesi getirttirdi.

 

 

Okuması için oğlunu köyün hocasına gönderdi ve hoca efendi “çok kabiliyetli bir çocuk bu çocuğu muhakkak okutun” diye dilek ve temennide bulunur.

 

Annesi Kamer hanım, oğlunun okuması için eşi Hasan beyden İstanbul’dan kitap göndermesini ister, eşide gönderir. Bir müddet köy hocasından eğitim alır. Bu esnada ilkokulu bitirir.

 

Annesi daha iyi eğitim alabilmesi için oğlunu İstanbul’a gönderir. Bu esnada Hasan bey İstanbul’da mahalle bekçiliği yapmaktadır. Hasan bey oğlunu İstanbul Yeni camide okuması için Kur’an Kursuna verir. Kur’an kursu eğitimi bittikten sonra köyüne döner. Erzincan-Kemah ilçesinde Kur’an Kursu öğretmenliği sınavına girer ve kazanır.

 

01.11.1962 yılında Bozoğlak nahiyesi Kur’an Kursu öğretmenliğine atanır. 14. sene bu göreve devam eder.

 

Kemah ilçemizin değişik köylerinden gelen yüzlerce talebe yetiştirir. Örnek verecek olursak, Nedim Payalan hoca efendi, Eyüp Çakmaktaş hoca efendi, Fikri Sevim hoca efendi, Salih Kılıçtaş hoca efendi, Hasan yılmaz Hoca efendi …..

 

Daha sonra Kemah Mektep önü camisinde görev yapmış ve yine aynı ilçede Goguş bağı camiinde görevde bulunmuştur.  Yılmaz Sevinç hoca efendi bu esnada boş durmamış ve Erzincan imam hatip lisesini dışarıdan bitirmiştir.

 

Yılmaz Sevinç hoca efendi Kemahta bir müddet Kemah müftülüğüne vekalet etmiş, Kemah İmam hatip lisesi dernek başkanlığı yapmıştır.

12 yıl bir fiil kemah’ta görev yaptıktan sonra Adapazarı-Akyazı-Düzyazı köyüne imam olarak atanmıştır. 12 yıl da burada görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştır.

Adapazarı Maltepe mahallesine yerleşmiştir. Adapazarı Maltepe camisinde fahri olarak imam hatiplik görevine başlamıştır. Bu caminin yapılmasında büyük hizmetleri olmuştur. Caminin inşaatından başlayarak bitiş aşamasına kadar durmadan devamlı çalışmıştır.

2000 yılında İstanbul ilimize taşınmış ama Adapazarı ile ilişkisini hiç kesmemiştir. İstanbul’a gitmeden önce Maltepe’deki camisinde bir Cuma günü..Cemaatiyle helalleşir ve ben Arafat ta rabbime dua ettim. Yarabbi dedim Rasulullah gibi benide 63 yaşında yanına al diye inşallah duam kabul olur. lütfen hakkınızı helal ediniz diyerek camideki cemaatiyle helalleşir. Allah senin makamını ali etsin. Allah senden milyarlarca kere razı olsun. Sen vefat ederken de bize ders verdin

17 Ağustos 1999 depreminden sonraki gün yanına gittiğimde evleri yıkılmamış ama içinde kullanılacak eşya kalmamıştı. Allah’ın izniyle depremden kurtulmuştu sevgili yılmaz hoca.

Ama taktiri ilahiye bakınız ki İstanbul’a yerleşen sevgili yılmaz hoca 08.04.2000  Cumartesi günü oğlunu ziyaret için Adapazarına gittiğinde henüz 1 yaşında olan küçük torunu ile birlikte  bir trafik kazası sonucu hakkın rahmetine kavuşmuştur.

 

Yılmaz Sevinç hoca efendi arkasında gözü yaşlı yüzlerce insanı bırakarak ebedi aleme yolculanmıştır. Kabri Akyazı ilçemizdedir.

Cenazesine katılan yüzlerce insan, böyle bir ilim adamının aralarından ayrılmasından dolayı çok büyük üzüntü duyduklarını belirtmiş bütün Adapazarı halkı depremden sonra kendilerini etkileyen ikinci bir deprem olduğunu belirtmiştir.

Yılmaz Sevinç hoca efendinın 4 erkek çocuğundan ikisi hala babalarının mesleğini devam ettirmektedir.

Bu sayfalara bu bilgileri yazmamıza vesile olan bizlerden desteklerini esirgemeyen oğullarında birisi Kemah ilçemizin Kardere köyünün imamı Bülent Sevinç hoca efendi, diğeri ise Adapazarı Merkez tümen camisindeki görevini sürdürmekte olan Celil Sevinç hoca efendidir.

 

Özledik seni sevgili Yılmaz dayı, ve seni hep özlüyoruz Canım dayım.. ama ne mutlu ki, özlemler en sonunda seni hissettiriyor bize.. zor zamanların aşılmazlarını aşabiliyoruz senden aldığımız güçle ve Rabbimizin ilham ettiği düşüncelerle….

Seni kabre koyduklarında kabrin tam üst başındaydım.

Sevgili oğlun  canım kardeşim Şahin sevinç’in minik bebeği de seninle birlikte trafik kazasında vefat etmişti.

Onu senin kucağına koydular.

Sanki içimden bir parça daha koptu.

Kopan parçalar kor oldu.

Yürek yandi ciğer tutuştu.

Unutamıyorum seni düğünümde kapı başında bana söylediklerini…

O nur yüzünü…

O tatlı gülümsemeni…

O gür sesini…

Unutamıyorum seni, yardıma muhtaç birini gördüğünde öncelik onundur deyişini…

Unutamıyorum seni.

Ve kızıyorum kendime seni daha fazla tanıyamadığım için…

Daha fazla yanında olamadığım için…

Cenazeni görenler, hep senin o güzel yüzünle tebessüm ettiğini söylüyorlar. Onu öptük de öptük diyorlar. Ah, keşke bana da nasip olsaydı. Cenazenin olduğu yere bir nisbet kokusu girdi diyorlar. Bana herkes “ ah, dayının yüzünü göreydin!” diyorlar.

Göreceğim inşallah, firakın bittiği vuslat gününde göreceğim inşallah.

 

Bazen diyorumki içimden, baba sen ne kadar şanslıymışsın.

Ne güzel bir insanın yanında yaşamışsın,

Seni ne güzel bir insan büyütmüş,

Sana kimsenin gösteremeyeceği şefkati ve merhameti vermiş,

Ne güzel anıların olmuş onunla,

 

 

Sonra hatırlıyorum Adapazarı’ndaki günlerimi…

O güzel evini…

O güzel köylünü…

Minareden çıkan o nazlı eda sembolü sesini

 

Meğer değerler sonradan anlaşılırmış..

Seni çok özlüyorum be sevgili Yılmaz dayı..

Yattığın yerde nur içinde yat.

Unutmaki oğulların ve bizler eserlerine sahip çıkacağız. Senin baktığın yerlere senin vukufiyetinden çok uzak ama olsun bakacağız. Senin oğlun ve yeğenlerin  olmayı şerefle taşıyacağız. Senin bizlere öğrettiğin çizgin, kitap ve sünnet ölçüsü nefesimiz çıkıncaya kadar devam edecek. Çünkü sen Resulullah'a nasıl aşık olunabileceğini gösterdin bize,öğrettin bize.

 

Yattığın yerde nur içinde yat..

  

Yeğenin

Recep BABACAN

 

 

NOT: Bu bilgileri bizlere gönderen değerli büyüğüm sevgili Bülent Sevinç hoca efendiye sonsuz teşekkürler dileklerimi sunarım.

 

 

 

 

DEHA İMKANSIZ ZANNEDİLENDE MÜMKÜNÜ BULABİLMEK DEMEKTİR.

GEMİLERİN KARADA YÜZEBİLECEĞİNİ SEZMEK

 MEHMED’LERDEN BİRİNİ FATİH YAPAR.

 

Bu haber toplam 2882 defa okunmuştur
YORUMLAR
Allah Nur İçinde Yatırsın...
Torunu
Nur İçinde Yat Dedecim...
23 Aralık 2015 Çarşamba 21:07
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA