• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatim Kampanyamızın Duası Yapıldı...
28 Eylül 2008 Pazar 00:00

Hatim Kampanyamızın Duası Yapıldı...

 Kemahlilar.com ve site ziyaretçileri olarak her yıl yapmış olduğumuz Erzincanlı ve Kemahlı geçmişlerimiz, şehitlerimiz için Hatim Kampanyamız kapsamında 4 genel 2 özel Hatim ile 6 Hatim

 

Kemahlilar.com ve site ziyaretçileri olarak her yıl yapmış olduğumuz Erzincanlı ve Kemahlı geçmişlerimiz, şehitlerimiz için Hatim Kampanyamız kapsamında 4 genel 2 özel Hatim ile 6 Hatim okunmuştur.Hatim Kampanyamıza katılan değerli hemşerilerimizden Allah razı olsun der, okunan hatimlerin geçmişlerimize ve şehitlerimize rahmet vesilesi olmasını temenni ederiz.

Hatim Kampayımız neticesinde okunan Hatimlerin dualarını Kemah Gülabibey Camii İmamı Sn.Aziz Rıdvan Toker ( Koçkar ) hocaefendi yapmış olup, kayıt ve fotograflar ile aynı camii müezzini Sn.Şeref İşliyen ( Eriç ) hocamız bize ulaştırmıştır. Her iki hocaefendiye özellikle teşekkürlerimizi tüm hemşerilerimiz adına sunarız.

 

KEMAH’TAN HATİM DUASI

Ya Rabbi Ya Rabbel Âlemin!

Evveli rahmet,ortası mağfiret sonu cehennemden azad olan şu mübarek Ramazan-ı Şerif ayında rızana ermek ve Kuran-ı Kerim’den kana kana içmek için okumuş olduğumuz  hatm-i şerifi hata, noksan ve kusurlarımızla beraber bizlerden kabul eyle.

Okumuş olduğumuz hatmi şeriften hasıl olan sevabı evvelen bizzat iki cihan serveri başlarımızın tacı, gönüllerimizin ilacı Hz.muhammed Mustafa(s.a.v) efendimiz hazretlerinin aziz, şerif, latif, münevver, mutahhar, mücella, temiz ruhlarına tarafımızdan hediye eyledik vasıl eyle ya rabbi. Peygamber efendimizi bizlerden hoşnut ve razı eyle. O büyük şefaatlerine cümlemizi nail eyle. Ruhu Rasulallah’ ı meclisimizden haberdar eyle.

Hasıl olan sevabı gelmiş, geçmiş cemi peygamberanı izam, resulü ikram(a.s)efendilerimiz hazeratının ruhlarına da gönderiyoruz ikram eyle. Ve hassaten peygamber efendimizin al ve ashabının, hanedanının ve ehl-i beytinin de ruhlarına hediye eyledik ikram eyle.

Ali ezvacı tahirat, ashabı Güzin, ensar ve muhacirin, tabiin, tabei tabiînin, rıdvanullahi Teala aleyhim ecmain hazeratının da ruhlarına hediye eyledik ikram eyle.

Ve hassaten müfessirin, muhaddisin, muhakkikin, ulema-i âlimin, kura-i kâmilin, meşayih-i kâmilin, süleha-i Salihlin, ağnıya-i şakirin, fukara-i sabirin, guraba-i müslimin, müridin, mensubin, mütekellimin ve müteahhirin hazretlerinin de ruhu Tayyibelerine hediye eyledik vasıl eyle.

Hâsıl olan sevabı, dünyadan ahirete gidip, kimi kimsesi kalmayıp isimleri unutulmuş, nesilleri kesilmişi, cisimleri hak ile yeksan olmuş, ruhlarına birer Fatiha okuyacak kimseleri kalmamış şu mübarek günde bizlere de bir Fatiha gönderen yok mu deyip bizlerden Fatiha bekleyen bütün din kardeşlerimizin ruhlarını da bu ziyafeti maneviyeden nasipdar ve hissedar eyle.

Hâsıl olan sevabı Bu caminin banileri, sahipleri, bu camii şerifte gelmiş geçmişte görev yapmış ve şimdi görev yapan imam, müezzin, kayyum vesair hademesiyle cemaatiyle burada ibadet eden ve ahrete intikal edenlerin bu camimizin ayakta kalması için maddi ve manevi hizmetleri dokunanların da başta ebeveynleri olmak üzere bütün ahrete göç edenlerinin de ruhlarına hediye eyledik ikram eyle.

Bir ramazan ayı boyunca okunan bu hatm-i şerifi okuyan hocalarımızın, bu hatm-i şerifin okunması esnasında hatm-i bizimle beraber okuyanların, dinleyenlerin, takip edenlerin de bütün geçmişlerin ruhlarına ayrı ayrı hediye eyledik vasıl eyle.

Velhasıl şu ana kadar dünyadan ahrete iman ve İslam üzere irtihal eden bütün mümin ve mü’minatın, Müslim ve müslimatın ve kâffe-i ehli iman olanların ervahına gönderiyoruz sen vasıl eyle ya rabbi.

Enbiyanın, evliyanın sülehanın, şühedanın fatihlerimizin komutanlarımızın İslam âlemine emeği dokunmuş âlimlerimizin, hocalarımızın, Anadolu’yu Türk milletine ebedi yurt yapan Alparslan’ların. İstanbul’u feth ederek islama kazandıran fatihlerin, Çanakkaleci geçilmez yapan şehitlerin, Balkanlar’da Kafkaslarda Yemen’de Filistin’de istiklal harbinde ve diğer yerlerde vatan için, din için, bayrak için, millet için ve senin rızan için şehit olup kefensiz yatan bütün şehit ve gazilerimimzinde ruhlarına gönderiyoruz ikram eyle.A.Rıdvan Toker Kemah Merkez Gülabibey Camii İmam Hatibi 

Kemah’ımızda görev yaparken aldığı bir istihbaratı değerlendirmek için birliğinden çıkıp arazi arama tarama faaliyetini yapıp geri dönerken hainlerin yola döşemiş olduğu mayının patlaması sonucu feci bir şekilde can veren ve Kemah’ımızı hüzne boğan ama onurluca şehit olan 9 vatan evladının da ruhuna gönderiyoruz vasıl eyle. Başta anne, baba ve eşleri olmak üzere bütün yakınlarına sabr-ı cemiller ve hayırlı ömürler ihsan eyle.

Velhasıl bu fani dünyadan darı bekaya iman ve İslam üzere irtihal eden bütün ehli iman ve ehli islamın da ruhuna gönderiyoruz rabbim vasıl eyle.

Ya Rabbi:

Okumuş olduğumuz Kuran-ı Kerim hürmetine bizleri af ve mağfiret eyle. Dünya sıkıntılarıyla kararan kalplerimizi Kuran ile huzura kavuştur. Bizi kuranın ziynetiyle ziynetlendir, bizi Kuran’ı şerefiyle şereflendir.

Bize Kuran’ı dünyada arkadaş, kabirde yoldaş, kıyamette şefaatçi, sırat üzerinde nur, cehennem ateşinden koruyan perde eyle. Kötü ahlakımızı kuran ahlakı ile tedvir eyle onu bol bol okuyup anlamayı, onun yolundan yürümeyi, onun hükmüyle amel etmeyi nasip eyle.

Razı olacağın şekilde kuran okumayı nasip eyle. Bizleri kuranın hadimi eyle. Kuran-ı Kerim’i dertlerimize şifa, ruhlarımıza gıda, kalplerimize nur, okuyanlara şefaatçi eyle.

Çoluk çocuğumuzun kalbine İslam nurunu, Kuran hidayetini sok. Bütün soyumuzu İslam’a ve Kuran’a bağlı eyle. Hayat yolunda rehberimizi Kuran eyle.

Kuran-ı Kerim okunduğu zaman imanları kabaran, kalpleri titreyen müminlerden eyle. Kurana sahabe misali sımsıkı sarılmayı nasip eyle.

O Kuran ki kazancı çapulculuk, inancı putçuluk olan bir dünyayı en kısa zamanda saadet cennetine dönüştürmüştür. O kuran ki kendi öz kızını sırf kız çocuğu olarak dünyaya geldi diye diri diri toprağa gömecek kadar canavarlaşan insanları merhametli, gözü yaşlı hale getirmiştir. Bize de bu Kuran’ı kerimi sadece okumayı değil anlamayı ve amel etmeyi nasip eyle.

Bizleri Kuran’dan ve onu tebliğ eden peygamber efendimizin yolundan ayırma. Okunan bu Kuran-ı Kerim ziyafetinden bütün geçmişlerimizi haberdar ve hissedar eyle.

         Kuran-ı mevsim kitabı, tören kitabı gibi gören, içini boşaltıp dışına yamayan, lafzına değer verenlerden eyleme

Okunan Kuran-ı azimüşşan hürmetine günahlarımızı affı mağfur amellerimi makbul, dualarımızı kabul, günahlarımızı da affeyle.

 

Ya rabbi ya Rabbel âlemin ;

Bizleri kendine kul, habibine ümmet eyle. Tutmuş olduğumuz oruçlarımızı hata noksan ve kusurlarıyla beraber bizlerden kabul eyle. Ramazan-ı şerifi bizlerden hoşnut ve razı eyle. Ramazan-ı şerifin şikâyetinden emin, şefaatine nail eyle.

         Tutmuş olduğumuz oruçlarımız günahlara karşı bizlere kalkan, kötülüklere firen, hayırlara anahtar, cehennem ateşine karşı kalkan, cennete girmemize vesile eyle. Oruç tutanlar için vaat ettiğin Reyyan Kapısı’dan girmeyi nasip eyle.

         Bir ay boyunca nefsimizle mücadele ettik, aç durduk ama ruhumuzu besledik, paylaşmanın ve bölüşmenin zevkine vardık, manevi kirlerden tövbe, dua, niyaz, Kuran, tespih, zikir ve infak ile arınmaya çalıştık. Beş vakit namazımıza teravih ekledik, orucumuzu iftar ve sahurla süsledik. Nimetlerin kadrini bildik ve şükrettik. Mümkün mertebe oruçluya yakışmayan hal ve hareketlerden söz ve davranışlardan uzak durmaya çalıştık. Yoruldum deyinceye kadar namaz kıldık, kuran okuduk. Hayır ve hasenatta taat ve ibadette yarıştık. İhtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmeye çalıştık. Kalbimizi Kuran’la, gönlümüzü ramazanla doldurduk… Ya rabbi şu kuran ve oruç ayında yapılan ibadetler hürmetine temizlenen kalplerimizi tekrar günah kirleriyle kirletmemize fırsat verme.

“Hayatı ramazan olanın ahreti bayram olur.” Düşüncesiyle yaşamayı nasip eyle.

         Ya Rabbi! Bin aydan daha hayırlı ve faziletli olan mübarek Kadir Gecesi’nin feyiz ve bereketinden cümlemizi nasipdar ve hissedar eyle! Bu müstesna gecede indirdiğin Kur’an-ı Azimüş-Şanın hükümleriyle amel etmeyi ve Kur’anı hayatımıza rehber edinmeyi, onu bol bol kıraat etmeyi nasibeyle! Ve Cümlemizi Kadr’in kıymetini bilen kullarından eyle!

        

Ya Rabbi tutmuş olduğumuz oruçların hürmetine; bu ramazan ayında ramazan ayında yapmış olduğumuz bütün ibadetlerimizi, hayır ve hasenatımızı, hata ve kusurlarımızla beraber bizlerden kabul eyle. Daha nice Ramazan-ı Şerif aylarına sıhhat, afiyet ve gönül huzuru ile kavuşmayı ve en güzel şekilde değerlendirmeyi bizlere tekrar nasip eyle.

Ya Rabbi, Ya Rabbel Alemin;

Hidayetine sığındık kapına geldik, inayetine sığındık affına geldik, kulluk edemedikse affına geldik, bizleri eli boş geri çevirme ya rabbi. Günahkârız; işte günahlarımızı itiraf ediyoruz, affına geldik ağlıyoruz, merhametine sığındık inliyoruz, ikramını umuyor lütuf ve merhametini bekliyoruz ”Bana geleni af ederim.” Buyuruyorsun bizleri boynu bükük, kalbi mahzun ve eli boş olarak geri çevirme ya rabbi.

Rahmetin geniştir biliriz, seviniriz. Azabın şiddetlidir korkarız, çekiniriz ama yine de nefsimize ve şeytana uyar isyan ve hata ederiz. Sen bizlerin hatalarını ve kusurlarını affeyle.

Kabirde sual meleklerinin şiddetinden, kabir azabından, Arasat meydanından, güneşin şiddet ve hararetinden, hesabımızın şiddetli görülmesinden, amel defterimizin sol veya arka tarafımızdan verilmesinden, sırat köprüsü tehlikesinden, cehennemin şiddetli ve korkunç azabından, zebanilerin elinden cümlemizi ve cümle ümmeti Muhammed’i koru Ya Rabbi.

Bazı yüzlerin ak, bazı yüzlerin kara olduğu o günde: yüzümüzü ak, amel defterimizi pak eyle. Amel defterimizi sağ elimizden almayı, sırat köprüsünü şimşek gibi geçmeyi, kevserden kana kana içmeyi, cennete gidip cemalini görmeyi nasip eyle. Eğer bir kul cennete gidip de cemalini göremezse cennet ona cehennem olur cümlemizi cemalinle müşerref eyle. Bizleri cehenneminden uzak, cennetine dâhil eyle.

Ya Rabbi;     Bütün ölmüş geçmişlerimize rahmet eyle. Onların imanlarını yoldaş, makamlarını cennet eyle, ölenlerimizin taksiratını affeyle, seyyiatını hasenata tebdil eyle… Hasbel beşer dünyada iken nefsine uyup, şeytana uyup dünyanın geçici zevk-ü sefasına kanıp günah işleyip de kabir azabı çekenler varsa, okunan Kuran-ı azimüşşanın hürmetine azaplarını def-ü ref eyle… ,

Ölmüşlerimizin kabirlerini cennet bahçelerinden bir bahçe eyle. Kabir azabından muhafaza eyle. Okumuş olduğumuz Kuran-ı Kerim’ leri dünyada arkadaş, kabirde yoldaş eyle, ahrette de şefaatçi eyle.                                               

Ya İlahel Âlemin;

Geride kalan bizlere sağlık, selamet, sıhhat, afiyet, iman ve ihlâs dolu hayırlı ömürlü nasip eyle. Ölmeden evvel ölüm için hazırlık yapmayı, kabirde yüzümüzü güldürecek amelleri şimdiden işlemeyi nasip eyle.

Ya Rabbi: sen bizi hesaba çekmeden bizim kendimizi hesaba çekmemizi, ölümü ve hesabı düşünerek yaşamayı nasip eyle. Bizleri son nefesimize kadar imandan ve kurandan ayırma.  Müslüman’ca yaşayıp, Müslüman’ca ölmeyi nasip eyle. Ölmek üzere olan kardeşlerimize _alih, amel ve iman selameti ile bu dünyadan ayrılmayı nasip eyle.

Bizler dahi sayılı nefeslerimiz tükenip, ömürlerimizin son demine vardığımızda, gözlerimizin perdelendiği şu güzel dünyamızı göremez hale geldiğimiz zaman gözlerimiz cennet-i ala cemali Muhammet Mustafa’ya (s.a.v) nazır ve hayran, sağımızda kuran, göğsümüzde iman, fikrimizde Havf-ı Yezdan, dilimizde Kelime-i Şahadet ki aşk ile buyurun(EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RASULUH) diyerek az ağrı ve Ahsen ölüm ile çene kapamayı, bu iman ve bu ikrar ile huzuruna varmayı cümlemize nasip eyle.

Kabre konulduktan sonra Münker ve Nekir’in suallerine cevap vermeye muktedir eyle. Bizleri kabir azabından, kabirde sual meleklerinin şiddetinden muhafaza eyle. Sevgili habibin bile kabir azabından sana sığınıyordu, bizlerde kabir azabından sana sığınıyoruz, bizleri de muhafaza eyle. Bizleri ölümün dehşetinden kabrin vahşetinden koru. Peygamber efendimiz :”Kabir ahret duraklarının ilkidir, kim kabir durağını rahat geçerse, diğer durakları daha rahat geçecektir, kim de kabir durağında zorlanırsa diğer duraklarda daha fazla zorlanacaktır.” Kabir durağında ve diğer duraklarda zorlanmadan geçmeyi nasip eyle.


Ya Rabbi ya Rabbel Alemin;

Bizleri korktuğumuzdan emin umduğumuza nail eyle.

Nefislerimizi ve nesillerimizi ıslah eyle.

Yönümüzü ve yüzümüzü İslam eyle.

Hakkı hak bilip ona tabi olmayı

Batılı batıl bilip ondan kaçmayı nasip eyle.

         Bizleri her iki cihanda aziz ve bahtiyar eyle.

Bizlere adlinle değil affınla muamele eyle.

         Bizleri Hakkı hakikatten, hüsnü itikattan ayırma.

         Dert verip derman arattırma.

         Zalimin zulmüne divan durdurma.

         Bizleri senden ve sana bağlı kurandan ve onu tebliğ eden peygamber efendimizin yolundan ayırma.

         Doğru yolda olan kullarını daim, kötü yolda olan kullarını ıslah eyle.

Ya Rabbi:

         Azdıran zenginlikten, şaşırttıran fakirlikten, tembellikten, pislikten, korkaklıktan sana sığınırız. Bizleri yoklukla ve açlıkla cezalandırma. Başaramayacağımız imtihanlara bizleri tabi tutma.

         İmtihan için geldiğimiz şu fani dünyadan Salih ameller işleyip anlımızın akıyla huzuruna varmayı cümlemize nasip eyle.

         Varlıkta ve bollukta seni zikreden, darlıkta ve yoklukta sana şükreden kullarından eyle. Bizleri dünya ve ahret mutluluğuna nail eyle. Bize yetecek kadar rızık, faydalı ilim, ağlayan göz, korkan kalp, ölmezden önce tövbe, öldükten sonra da cennetini nasip eyle.

         Bizleri görünür görünmez, bilinir bilinmez, bütün kazalardan, belalardan, musibetlerden, felaketlerden, arızi ve semavi afetlerden, bilhassa deprem, yangın, su baskını, fitne ve fesatlardan, hatır ve hayale gelmeyen afetlerden, salgınlardan, bulaşıcı hastalıklarda muhafaza eyle.

         Kefensiz yatan şehitler hürmetine, kâfir kurşunu ve düşman vurgunu ile yaralanmış gaziler hürmetine, ilahi kelimetullah için ateşe atılan mücahitler hürmetine bizleri düşmana ezdirme. İffetimizi, namusumuzu, mukaddesatımızı ayaklar altında çiğnetme. Bizleri hor, hakir, zelil ve sefil eyleme.

         Ehli İslam’ı daima aziz ve Mansur, düşmanlarımızı her zaman zelil ve perişan eyle. Ordumuzu karada, denizde, havada her zaman ve her yerde Mansur ve muzaffer eyle.

        

Memleketimizin ve milletim izin saadet ve selameti için çalışanları iki cihanda aziz eyle. Hayırlı işlerinde başarılar nasip eyle. Memleketimizde fitne ve fesat çıkarmak isteyenlere fırsat verme ya rabbi.

         Minarelerimizi ezansız, camilerimizi cemaatsiz, kalplerimizi imansız, ölmüşlerimizi duasız, bizleri vatansız ve gönderimizi bayraksız bırakma Allah’ım.

         Ya Rabbi hasta kullarına şifa dertli kullarına deva, hasta bakıcılara sabır, borçlu kullarına edalar, muradı olanlara muratlar nasip eyle. Hastane köşelerinde derdinden inim inim inleyenlere Şafi İsmi Şerif’in hürmetine şifalar ihsan eyle.

         Ya Rabbi Nemrut’u çok İbrahim’i yok olan, Firavun’u çok Musa’sı yok olan, Ebu Cehil’i çok Muhammed’i yok olan şu dünyada bizleri sahipsiz bırakma Allah’ım.

Ya Rabbi: Uzaktan ve yakından teşrif edip aramızda bulunan, dualarımıza el açıp âmin diyen bu cemaatin dualarını buradan ayrılmadan evvel kabul, günahlarını affı mağfur, amellerini de makbul eyle.

         Şu anda burada yapmış olduğumuz âcizane fakat halis hane duamızı huzur-u Resulallah’ta, Kâbe-i Muazzama’da, Mekke-i Mükerreme’de, Medine-i Münevvere’de ve diğer mukaddes ve münevver yerlerde yapılan dualara ilhaken bizim duamızı da müstecap eyle Ya Rabbi.

         Âmin bi-hurmet-i seyyidil murselin ve’l-hamdu lillahi rabbi’l-âlemin el Fatiha.

Aziz Rıdvan TOKER

MERKEZ GÜLABİBEY CAMİİ İMAM HATİBİ


                                                    A.Rıdvan Toker Hocamızın Hatim Dualarını Video ile sesli izlemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

Bu haber toplam 3133 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA