• İstanbul20 °C
  • Erzincan22 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Hemşericilik ve Hemşeri Dernekleri

01 Kasım 2016 Salı 10:24

Yaşam mücadelemiz sırasında belirli sosyal düzen içinde yaşamaktayız. Bu düzen; bazen kendi irademizin yansıması olarak bazen de toplumsal iradenin yansımaları ile oluşmaktadır. Sosyal yaşamın şekillenmesinde çok çeşitli etkenler vardır. Birey ve ailenin bağlantılı olduğu bazı noktalarda hemşeri ve hemşericilik önemli bir etken olarak sayılabilir.

Nedir hemşericilik?

“Hemşehrilik; memleketleri aynı coğrafya olan veya aynı coğrafyaya ait olma hissi taşıyan kişiler arası ilişkiler ve onlar arasındaki bağları ve bu bağlardan doğan çeşitli kimlikleri tanımlar.” diye sosyolojik bir tarif yapılabilir.

Memleket; öncecilikli olarak ulusun toprağıdır. Bu anlamda memleket; ulusun yerleştiği veya köklerini saldığı anavatanı tanımlar. Memleketin diğer bir anlamı da aile toprağıdır. Diğer anlamı itibarı ile de memleket; ailenin yerleştiği ve kök saldığı coğrafyayı tanımlar. Aile toprağı anlamında memleket; ata, baba toprağıdır. Memleketleri aynı coğrafya olan kişiler arasında hemşericilik olgusu; memleket tanımlamalarında ikinci anlamda ata toprağı ilişkisi ile öncelikle dikkat çeken bir durumdur.

Ulusumuzun gelenek ve görenekleri ile manevi dinamikleri bakımından aile ve ata ilişkileri ve buna bağlı değerler; toplumsal yaşantımızda olmaz ise olmazlarından olmuştur her zaman. Aile bağlarının kuvvetliliği, ataya,  babaya saygı ve hürmet, aile olma ve buna bağlı akrabasal ilişkiler ve bu ilişkilerin yansımaları; yaşandığı coğrafya ile doğru orantılı seyretmiştir yüzyıllarca. İnsan karakterinin ve sosyal gelişiminin mekansal uzantılarını da düşünürsek genel anlamda memleketi özel anlamda ata toprağını yadsımamız mümkün değildir.

Ülkemizde ve bölgemizde memleket ile aile, akrabalık ilişkileri, manevi dinamikleri de harmanlayarak aynı coğrafyada sosyal gelişimini devam ettirmiştir.

Dolayısı ile hemşericilik aynı anlamda memleket olgusuna ve toplumu oluşturan temel çekirdeğe yani aileye sahip çıkmak olarak da algılanabilir.

Hemşeri olmak veya hemşeri ilişkilerinizi korumanız neyi ifade ediyor?

Aynı topraklara aidiyet mi, aile bağlarımız mı, karakteristik özellikleriniz mi, uyumlu birliktelikler mi, ortak ilgiler, yakın idealler mi?

Ya da hemşericilik anlayışınızın faydalı/zararlı dönüşümleri hayatınızı ne kadar etkiliyor?

Faydacı yaklaşımların sunulduğu hemşericilik olgusuna bireysel veya toplumsal yaşatma alanları açan kurumlarımız olmalı mı?

Bütün bu sorulara kişisel olarak cevaplar verebileceğiz gibi toplumsal olarak da cevapları verilecek merkezlerin bulunması ve bireye bir şekilde indirgenecek çalışmaların yürütülmesi gerekli diyorsanız, hemşeri derneklerinin mevcudiyeti sizin için bir anlam ifade etmelidir.

Soyut, hayallerle örülü, içi boş sloganik söylemlerin yerine gerçekçi, yakın/uzak vadeli uygulanabilir faydalı projelerin yürütüldüğü somut faaliyetler; hemşericilik olgusunun yaşatılmasına sebep olacaktır.

Bu anlamda hemşeri dernekleri; düzenli sosyal hayatın bir parçası, aile/ata/toprak bağlarının köklerini sağlamlaştırdığı mekânlar, gelenek ve görenekleriyle milli manevi değerlerin korunduğu merkezler olmalıdır.

Bu kurumların üyesi bireyler/hemşeriler yukardaki soruları zaman zaman düşünerek toplumsal statüdeki yerini belirler. Aldığı cevaplar, sunulan hizmetler veya gösterilen hedeflere göre katılır/katılmazlar.

Hemşeri derneklerinin yöneticileri, yönetime geldiklerinden itibaren bu sorulara/sorunlara cevap veya çözüm üretmeli, doğru ve gerçekçi adımlar atmalıdırlar. Aksi halde ortada ne hemşericilik ne de hemşeri kültürü üzerinden gelişecek bir toplum kalır.

Yönetici kadrolar bu açıdan çok önemlidir. Hemşeri derneklerinde yönetime talip olanlar; emekliliklerini değerlendirmek için değil, politik olarak bir yere gelebilme hırsıyla, makam mevki veya iş geliştirme azmiyle değil, ben bilirim başkası bilmez egosunu tatmin için değil, ekip ruhuyla, modern normlarla kültürel geçmişi harmanlayıp, kurumsallaşarak başarıları geleceğe taşımaya niyetli kişiler talip olmalıdır.

 

Bu yazı toplam 2405 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Hayati derecede önemli tesbitller.
Emin Kutluğ
Ercan Bey;
Ağzınıza sağlık. zikrettiğiniz hususlar dikkate alındığında bir çok mesele çözülmüş olacaktır.
Egoları ile hareket edenlerin akılları ile hareket edenler kadar faydalı ve sevimli olmadıkları bu Dünya'da Allah hepimize hırs ve riyadan uzak işler yapmayı ve hayırlara vesile olmayı nasip etsin.
16 Ocak 2017 Pazartesi 09:39
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA