• İstanbul28 °C
  • Erzincan29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hemşerimiz Dr.Yılmaz Cebecioğlundan Okçuluk Gösterisi..
26 Mayıs 2009 Salı 00:00

Hemşerimiz Dr.Yılmaz Cebecioğlu'ndan Okçuluk Gösterisi..

Kemahlı Kemankeş Dr. Yılmaz Cebecioğlu’nun da katıldığı Kemankeş Okçuluk Enstitüsünün 31 Mayıs Pazar günü Okmeydanı’nda gösterimi olacaktır. Ata sporumuz okçuluk ile ilgili akademik

Kemahlı Kemankeş Dr. Yılmaz Cebecioğlu’nun da katıldığı Kemankeş Okçuluk Enstitüsünün 31 Mayıs Pazar günü Okmeydanı’nda gösterimi olacaktır.

Ata sporumuz okçuluk ile ilgili akademik ve sportif faaliyetlerin öncülerinden aslen Kemah Eskibağlar Köyünden olan Dr.Yılmaz Cebecioğlu; yıllardır okçuluk alanında ciddi faaliyetlerde bulunan Kemankeş grubunun da yöneticileri arasında bulunmaktadır.

 

Kendisi ile görüştüğümüz; memleketimizin yetiştirdiği başarılı hemşerilerimizden Dr.Yılmaz Cebecioğlu; tüm ata sporu okçuluk meraklılarını ve hemşerilerimizi Pazar günü yapılacak gösterilere davet etti.

 

Programın detayları:

 

Okmeydanı'nda yeniden oklar uçuşacak

 

Fethin hemen sonrasında, Fatih Sultan Mehmet tarafından bizzat okçulara tahsis edilen İstanbul Okmeydanı, 100 yıl sonra gerçek sahiplerini ağırlayacak. Kemankeş Okçuluk Enstitüsünün okçuları, 31 Mayıs 2009 Pazar günü tarihi kostümler içinde, ok ve yayları ile atışlar yapacaklar. Okçuların, Okmeydanı ve sevenleri ile buluşması saat 14.00’te gerçekleşecek. 

Tarihi belgelere göre Fatih’in İstanbul’u fethinin hemen sonrasında Haliç sırtlarında okçular yan yana dizilmiş ve oklarını en uzağa düşürmek üzere yarışmışlar. Bu atışlar sonrası birinci gelen Bahtiyar, Okmeydanı'nın ilk menzil (rekor) sahibi okçusu olmuş ve adına bir taş dikilmiş. Fatih de tüm bu alanın sınırlarını belirleyip, bina ve bahçe yapılmasını yasaklamış. İlk atışın yapıldığı yerin merkez olduğu ve “Atıcılar Tekkesi” olarak bilinen alan, 20. yüzyıl başlarına dek sporun da merkezi olmuş. Savaşlar ve istila nedeni ile önemini yitiren, 1895'teki depremle de hasar gören Okmeydanı ile birlikte Türk Okçuluk sporu da unutulmuş.

  

Bu sporu canlandırmak için 5 yıldır ter döken Kemankeş Enstitüsünün okçuları, tarihi kostümleri ve fethe yaraşır atış disiplinleri ile izleyenleri büyülemeye hazırlanıyor. Gerçeğe uygun hedeflere, aynı anda senkronize yapılan atışlarla, 556 yıl öncesine yolculuk yapacak, fethin ilk yıllarındaki sadakat ve disiplini tekrar yaşayacaksınız. Kemankeş Enstitüsü okçuları izleyenlere, seyri keyif ve gurur verici başka sürprizleri ile görsel bir şölen sunacak.

TGRT Haber kanalından naklen yayınacak buluşmanın sürpriz VIP misafirleri de olacak. Tüm halkımızı, 31 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Türk Okçuları ile buluşmaya ve fethin atmosferini solumaya davet ediyoruz.

 

ULAŞIM

 

Mecidiyeköy’den:

 

54K: KULAKSIZ-TAKSİM

İETT hattı ile 16. durak olan “Fatih Namazgah” durağında inilir (Süre 32 dk).

Taksim’den tek kalkış saati 13:25’tir.

 

Eminönü yönünden

 

EM2: EMİNÖNÜ – KULAKSIZ

İETT hattı ile 7. durak olan “Fatih Namazgah” durağında inilir (Süre 10 dk).

Uygun hareket saatleri: (12:50, 13:05, 13:15, 13:25, 13:40)

Adres ve Harita:

Keçecipiri Mahallesi, Kulaksız Caddesi, No:105 Beyoğlu/İSTANBUL

(Kulaksız Mezarlığı ile Kasımpaşa Kulaksız Okspor futbol sahası arasında kalan yıkık minarenin bulunduğu alan)


 

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA