• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hemşerimiz Necmi Çiçekci ile Fikirevim Reklam Ajansı Hakkında Görüştük..
03 Nisan 2010 Cumartesi 00:00

Hemşerimiz Necmi Çiçekci ile Fikirevim Reklam Ajansı Hakkında Görüştük..

Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarından biri olan Fikirevim Gn.Müdürü Kemahlı Hemşerimiz Necmi Çiçekçi ile Kemah ve Fikirevim Reklam Ajansı  hakkında görüştük.Öncelikle size

Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarından biri olan Fikirevim Gn.Müdürü Kemahlı Hemşerimiz Necmi Çiçekçi ile Kemah ve Fikirevim Reklam Ajansı  hakkında görüştük.

Öncelikle size bir Kemahlı olarak haliyle sorabileceğimiz ilk soruyu sormak istiyoruz,Kemah sizin için neyi ifade ediyor:

Kemah benim için her şeyden önce ve öyle zannediyorum ki kendini iş hayatının akışına kaptırmış, kendine zaman ayırması nere de ise imkansız hale gelmiş hemşerilerimizin de çektiği Sıla Özlemi’ni ifade ediyor. Daha sonra çocukluğumu,köyümü yani doğduğum yeri Eskibağlar’ı ifade ediyor.Gün geçtikçe gelişen ve geliştikçe bizleri ilerisi için umutlandıran Kemah’ımızın eski  hali ile şu anki halini kıyasladığımızda aradaki farkı görmememiz mümkün değil.Bir zamanlar sadece köy muhtarının evinde olan telefonla tüm köy yetinirken, şimdilerde köylerimizin her evinde sabit telefon ve hemen her evde birer cep telefonu kullanılıyor. Ve yine bir zamanlar belli başlı evlerde ender bulunan sadece TRT kanalı büyük zorluklarla çeken televizyonlar varken, şimdi her evde uydu alıcılar mevcut. Bir örnek daha verecek olursak haftada bir bazen de ayda bir  gazete görürdü Kemah insanımız, oysaki şimdi gazete değil wireless bağlantı farkıyla internet ile modern teknolojiyi yaşayan adeta mini bir şehir oldu Kemah’ımız.

sitemizi takip etme fırsatını buldunuz mu, eğer takip ediyorsunuz sitemiz hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyiz.

www.kemahlilar.com sitesini bir çok kez inceleme fırsatını buldum, ciddi anlamda şunu söylemek isterim ki bir ilçe ve birbirine bu kadar bağlı olan ve bir o kadar da sıcak kanlı bir topluluk sanal ortamda bundan daha iyi temsil edilemezdi. Gerek dizayn gerekse güncelleme açısında tam anlamıyla bir profesyonellik sergiliyor kemahlilar.com bu konuda sizleri yürekten tebrik ediyorum.

 

Şimdi Sektörel Sorularımıza Geçelim

Hakkınızda yaptığımız araştırma sonucunda uzun zamandır reklamcılık sektöründe olduğunuzu gördük. Geçmişte reklamcılığın bugünkü kadar göz önünde bir sektör olmadığını düşünürsek sizi reklamcılığa yönlendiren sebeplerden ve Fikirevim’in ortaya çıkış aşamasından biraz bahseder misiniz?

Geçmiş dönemlerin temel problemi yokluktu... 1980 sonrası Türkiye’de de önemli bir kabuk değişimi yaşandı. Artık dışımızda olup bitenlerden biz de haberdar olabiliyorduk, başka ülkelerin şanslı insanlarının sahip olduklarına biz de sahip olmaya başladık. Yabancı paralara ve yabancı ürünlere sahip olmak suç olmaktan çıkarıldı... Ve asıl problemi tanıdık: BOLLUK...

Bu ortamda, yüzlerce markanın arasından sıyrılabilmek için, keskin rekabet kurallarının zararından korunabilmek için tüm firmaların ve markaların bizim gibi modern İhap Hulusi’lere ihtiyaç olduğunu gördük. Fikir üretebilecek, müşterisinin ve markasının yerine kendisini koyabilecek bir ajans kurmaya karar verdik... İhap Hulusi’yi saygıyla anarak...

Sunmaya başladığınız ilk reklam hizmeti ile bugün geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kimine göre iddialı bir tanımdır ama yıllarını bu mesleğe vermiş insanlar için ‘reklamcılık iş değil, aşktır’ derler. Bizim için bu aşk hâlâ ilk günkü gibi sıcacık. Çünkü biz, başka bir iş yapamadığımız için reklamcılık yaptığımızı söylemekteyiz... Başlangıçta neysek bugün de öyle kalmaya ayrı bir özen gösteriyoruz. Ne anlayışımızdan, ne de kalitemizden taviz vermeden...

 

Fikirevim’in bakış açısında “...Kitleyi önce susatmadan, su satamayacağımızı biliriz. Susamış kitleye de doğru zamanda, doğru yerde su vermeyi biliriz. Bu kadar sudan bahsettikten sonra sakın ha sudan bir ajans olduğumuzu düşünmeyin...” derken esprili ama işini bilen bir ajans olduğunuz anlaşılıyor. Bu dengeyi kuran ortamı ve beraber çalıştığınız ekibi nasıl oluşturdunuz?

Susamış reklamcılara ihtiyacımız vardı... Onlar da bizdeki suyun farkına varmış olacaklar ki, bizi buldular ve inanılmaz bir aşk ve özveriyle, inatçı bir hedef birliğiyle, sevgiyle çalışıyorlar... Böylesi bir birliktelik, her ortamda başarıyı getirebiliyor.

Reklam ajansı denince aklımızda uyanan eğlenceli, renkli bir iş ortamı ve keyifle çalışan yaratıcı bir ekip oluyor. Siz de Fikirevim’in  özelliklerinden bahseder misiniz.

Ajans ortamı kesinlikle eğlenceli bir o kadar da birikim ve beyin sömüren bir ortamdır... Susamış reklamcıların huzur evi dışında olduklarını, memur olmadıklarını, doğru, estetik ve başarılıyı üretmek sevdasında olduklarını, yürürken birbirlerine çarpabildiklerini, çayların kahvelerin dökülebildiğini hayal edebilirseniz, işte orası Fikirevim’dir.

Fikir takımınızın bizde ünvanı merak uyandıran bir üyesi var, bize sanat yönetmeninin işini biraz anlatır mısınız?

Reklam tasarımından film prodüksiyona kadar geniş bir yelpazede, estetik bakış açısını ayrıca önemsediğimiz arkadaşımıza sanat yönetmeni diyoruz. Bazıları ona Art Director demeyi yeylese de, biz Türkçe karşılık vermeyi daha çok seviyoruz.

Kozmetik, inşaat, gıda gibi birbirinden çok farklı alanların reklamlarını birbirinden oldukça farklı şekillerde (görsel, işitsel veya basılı materyal olarak) hazırlarken bir yandan da mandalina tv gibi çocuklar için özel düzenlenmiş bir sitenin tasarımını yapıyorsunuz ; bu tür farklı faaliyetler için ne tarz çalışma yöntemleri izliyorsunuz? Zorluklarından bahseder misiniz?

Bizim işimizde başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biri de rutin işlerden sıyrılmak, işimizi eğlenceli hale getirmektir. Farklı işler aslında, zorluktan öte mesleki körlük adını verdiğimiz problemin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Mandalina.tv çalışması ise, ajansımızın bir sosyal sorumluluk projesidir. Geleceğimiz çocuklarımız için, eğlenceli, öğretici bir o kadar da güvenli bir site oluşturmaya çabalıyoruz. Ocak 2009’da yepyeni yüzüyle, sürprizleriyle yeniden çocuklarla buluşacak...

 

Her yaştan farklı zevklere sahip insanlara hitap eden tv reklamlarının tasarım, çekim, müziklerinin yapım aşamasını kısaca anlatır mısınız?

Yazılı veya audio-video her türlü reklam bir fikirle oluşmak zorundadır. Fikir ortaya konur, tartışılır, senaryolaştırılır, üretilir... Müzikler konusuna gelince,

Bazı eski reklamcılar der ki,

— Satıcılar şarkı söylemez... Bu nedenle reklamda müzik olmamalı...

 

Diğer bazı eski reklamcılar der ki,

-         Kimse sunucunun sözlerini ezberlemez... Bu nedenle reklamda müzik olmalı...

Bize göre, fikir neyi gerektiriyorsa ona göre davranılmalıdır. Müziklerimizin yapımını ise, süper bir genç grup olan Jingle Factory üretiyor.

 

 

“Eğer vakit kaybetmek sizin bünyenizde de sinir üretiyorsa, arayın konuşalım, gelin görüşelim, yedi kişi toplayın halı saha maçı yapalım.” diyerek samimiyetle davet ettiğiniz müşterilerinizin sizin hazırladığınız bir reklamdan beklentileri neler oluyor? Reklam, hedef kitlesine sunulmaya başlandıktan sonra müşteriyle olan iletişiminiz ve reklamın başarısını değerlendirme süreciniz ne şekilde olmaktadır?

REKLAMDAN beklentiler malum. “Şahane bir üretimimiz / hizmetimiz var. Ancak bunu iyi tanıtamadığımızdan pazardan hak ettiğimiz payı alamıyoruz. Bize öyle bir reklam yapın ki satışlarımız artsın, marka bilinirliğimiz tavana vursun..vs”

Biz de ilk görüşmemizde şunu sorguluyoruz: Reklama soyunan firma öncelikle kendi üretim ya da hizmet kalitesinden, biz de detaylara ilişkin açık, anlaşılır ve net brief aldığımızdan emin miyiz?

Eminlerse ve eminsek, iş stratejiye kalıyor. Satışlar mı arttırılacak, itibar, imaj, prestij mi sağlanacak her şey baştan planlanıyor ve karşılıklı karara bağlanıyor. Bu gerçekleştirildiğinde ajansın üretimiyle reklam verenin beklentileri arasında farklılık oluşmuyor ve işler kendi mecrasında akıp gidiyor.

Reklamın başarısını değerlendirme konusuna gelince, başta planladığımız hedeflere ulaşıyorsak, marka bilinirliğini yükseltebilmiş isek, satışlara katkı sağlamış isek ya da diğer beklentileri karşılamış isek, kendimizi ve işimizi başarılı buluyoruz.

Size göre başarılı ve başarısız reklam nedir?

BAŞARILI reklam, reklam veren açısından satışları arttıran reklamdır. Reklamcı için imajdır. Bize göre, başarılı reklam sorunun doğru tespiti, doğru teşhis, doğru mesaj ve doğru şekilde bu mesajın verilmesi süreçlerinin yönetimidir. Başka bir deyişle, hedef kitleyi yakalayacak fikirlerin, estetik uygulamalarla, en etkili sunumla tüketiciyle buluşturulmasıdır. Bunun tersi başarısız reklamdır.

Bildiğiniz gibi, maalesef çoğu reklam mesaj karmaşası içerisinde kayboluyor, söylemek istediklerini anlatamıyor ve sorunun tespitini iyi yapamıyor. Yeni bir reklam, her gün binlerce mesaja maruz kalan ve çoğunu umursamayan insanlara işin ruhunu kavramadan yeni bir mesaj verme hayaliyle üretiliyor. Ajans için bir iş olarak algılansa bile boşa tüketilen emek, zaman ve para olarak görmekteyiz. Reklam vereni de, tüketicileri de olumsuz etkilediğinden yığınla başarısız örneği izlemektesiniz zaten...

 

Necmi Bey bize vakit ayırarak değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz..

 

Necmi Çiçekci Kimdir

 

DOĞUM YERİ,TARİHİ      : Erzincan - Kemah, 10 Eylül 1961

MESLEK                          : Reklam ve Halkla İlişkler- Gazeteci

FİRMA ADI                     : Fikirevim Reklam Ajansı, İhlas Reklam Ajansı,

   Fikirevent PR Ajansı

 

KARİYER               : 1979-Lise son sınıfta Gazeteciliğe başladı (Foto muhabiri),

1985-1986 Milliyet Gazetesi Yayınları (Yazı İşleri Md.), Sırasıyla Türkiye, Günaydın, Posta, 24 Saat ve Sabah gazetelerinde çalıştı,

1987-Üçboyut Reklam Ajansı (Kurucu),

1992-İhlas Reklam Ajansı (Kurucu, Genel Müdür, Devam ediyor),

2001-Fikirevim Reklam Ajansı (Kurucu, Genel Müdür, Devam ediyor),

2009-Fikirevent PR Ajansı (Sahibi, Genel Müdür, Devam ediyor).

Bu haber toplam 4732 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA