• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hürriyet Treni Erzincan a Uğradı
16 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00

Hürriyet Treni Erzincan' a Uğradı

Yolculuğuna 10 Mayıs günü Ankara'dan başlayan ve 11 Mayısta Kayseri'ye uğrayan Hürriyet Hakkımızdır Treni bugün sabah saatlerinde Erzincan'a ulaştı.       Erzincan

Yolculuğuna 10 Mayıs günü Ankara'dan başlayan ve 11 Mayısta Kayseri'ye uğrayan Hürriyet Hakkımızdır Treni bugün sabah saatlerinde Erzincan'a ulaştı. 

      Erzincan Garı'nda davul- zurna eşliğinde halk Oyunları gösterileriyle karşılanan Hürriyet Hakkımızdır Treni'nde oluşturulan vagonda Doğal Afet Sigortası Kurumu (DASK) standında deprem simülasyonu gerçekleştirildi. Türkiye'de en büyük depremlerin yaşandığı Erzincan'da vatandaşlara büyük depremlere nasıl hazırlanılması gerektiği ve ne gibi önlemler alınması konuları anlatıldı.
Hürriyet Treni koordinatörü Emel Armutçu konuk ettiği Valimiz Sayın Abdülkadir Demir' e vagonları gezdirerek etkinlikler hakkında bilgi verdi. 

      Hürriyet Treni vagonlarındaki gezilerine deprem simülasyonu yapılan vagonla başlayan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir ve yazarlar, Richter ölçeğine göre 7. 4 büyüklüğündeki depremin canlandırılması anında heyecanlandı. DASK görevlisi Zafer Öğütçü'den deprem sırasında yapılması gerekenler konusunda bilgi alan Hürriyet yazarları, Valimiz Sayın Abdülkadir Demir 'den Erzincan'ın depreme hazırlığını sordu. Erzincan'ın depreme hazır kentlerin başında geldiğini belirten Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, kentte 4 katın üzerinde bina bulunmadığını belirtti. Kamu binalarının yüzde 97'sinin güçlendirildiğini, özel binaların da depreme dayanıklı olarak yapıldığını anlatan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, insanların bu konuda bilinçlendiklerini kaydetti.
     Konferans vagonunda yazarların Erzincan'la ilgili sorularını cevaplandıran Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, kentin 5- 6 yılda bölgenin en önemli cazibe merkezi haline geleceğini belirtti. Projesi hazırlanan hızlı trenle birlikte karayolu ulaşımının yapılan yatırımlarla büyük bir gelişme kaydettiğini, hava ulaşımında da artık sorun olmadığını haftanın her günü Ankara ve İstanbul'a seferler olduğunu anlatan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, özellikle demiryolu projesiyle Erzincan'ın Orta Asya'ya bağlantısının sağlanacağını ifade etti. Erzincan'da turizm ve sanayi sektörüne yönelik yatırımlara ağırlık verileceğini vurgulayan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, 3 milyon metrekare alan üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi'nde kapasitenin yüzde 70'leri geçtiğini, ikinci Organize Sanayi Bölgesi için arayışlara başladıklarını bildirdi. Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu döneminde turizm sektörü için hazırlanan Ergan Dağı projesinin de tamamlandığını kaydeden Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, burada artık kayak yapmanın büyük bir keyif haline geleceğini söyledi.

      Kente yapılan yatırımlarda Erzincanlı olan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın büyük emeği olduğuna dikkati çeken Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, Sayın Binali Yıldırım'ın kente yeni bir vizyon kazandırdığını anlattı. Kent nüfusunun ilk defa 12 bin kişi arttığını vurgulayan Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, Erzincan'ın 5- 6 yıl içerisinde yapılan yatırımlarla bölgenin en önemli cazibe merkezi haline geleceğini vurguladı.

Kaynak: Erzincan Valiliği

Bu haber toplam 973 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA