• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HÜSEYİN AKÇAY
00 0000 Salı 00:00

HÜSEYİN AKÇAY

942 yılında Kemah'ın Atma Köyünde doğdu. O yıllarda sadece üç yıllık eğitim veren köyündeki okulunda öğretmeni babası ilyas AKÇAY'dl. ilkokul öğrenimi¬ni Kemah Necatibey ilkokulunda

942 yılında Kemah'ın Atma Köyünde doğdu. O yıllarda sadece üç yıllık eğitim veren köyündeki okulunda öğretmeni babası ilyas AKÇAY'dl. ilkokul öğrenimi¬ni Kemah Necatibey ilkokulunda tamamladı ve Sivas Öğretmen Okulunun Yatılı kıs¬mını kazanarak Orta öğrenimini de burada tamamladı. Devletin bu kurumları birincilikle bitirenlere liselere öğretmen yetiştirmek üzere üniversitelere göndermesinden yararlanarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümüne girdi. Bu bölümdeki başarılarından dolayı mezuniyetinden sonra kendisine Asistanlık görevi verildi. Böylece, Akademik Hayatı başlamış oldu. 1969 yılında doktora çalışması için Amerika Birleşik Devletlerindeki Yale Üniversitesine gitti. 1971 yılında doktorasını tamamladı bir süre ingiltere'deki Cambridge Üniversitesinde misafir Öğretim Üyeliği yaptı. Daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesinde 1977 yılında Doçent, 1982 yılında Profesör oldu. 1985 yılında, halen görevini sürdürdüğü Gazi Üniversitesine Fizik Bölüm Başkanı olarak atandı.
italya'da bulunan Uluslararası Teorik Fizik Prof. Dr.Hüseyin Akçay
Merkezi'nin üyesi olan Hüseyin AKÇAY bu merkezi
sık sık ziyaret ederek araştırma faaliyetlerinde bulunmaktadır. Yaptığı araştırmaları yurt içinde ve dışında yayınlıyarak ülkemizin bilim ve eğitim hayatına katkılarını sürdürmektedir.

Bu haber toplam 2982 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA