• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İBRAHİM HAKKI EFENDİ
00 0000 Salı 00:00

İBRAHİM HAKKI EFENDİ

ıBRAHIM HAKKı EFENDI(Mevlevi Şeyhi)Rumi 1275'de (M.1859) Kemah'ın Müşekrek Köyünde doğmuş. Babası Hasan b. ıbrahim b. Süleyman b. Abdülgani el- Arabi, annesi Fatma Kamer hatundur. ilk derslerini

ıBRAHIM HAKKı EFENDI
(Mevlevi Şeyhi)

Rumi 1275'de (M.1859) Kemah'ın Müşekrek Köyünde doğmuş. Babası Hasan b. ıbrahim b. Süleyman b. Abdülgani el- Arabi, annesi Fatma Kamer hatundur. ilk derslerini ulemadan Feyzullah Efendi'den aldı. Sonra Erzincan'da hocasının oğlu Mustafa Zühdi Efendi'den istifade etti. Istanbul medreselerinde okumuş bu zattan icazetname aldı.

Erzincan'da iken Muhammed Vehbi (Terzi Baba) Hazretlerinin halifelerinden Mustafa Fehmi Efendi'den de ilim tahsilinde bulundu. Erzincan onun ilim arzusuna kafi gelmeyence, daha derinleşmek için Arap ülkelerine doğru Şam, Mısır ve Hicaz taraflarında bulunmuş, daha sonra bir müddet de Konya'da ikamet etmiştir. Konya'dayken Mevleviliğe intisab eden ibrahim Hakkı,mevlevı icazeti alarak, Erzincan'a geri dönüp buradaki Mevlevihaneyi onararak postnişin oldu. Erzincan'ın son mevlevi postnişi olarak, vefatından sonra Erzincan'da mevlevilik sona ermiştir.

Kısa sürede ünü ülkenin dörtbir yanına yayıldı. Bursa, izmir, Sivas,Trabzon ve Erzincan başta olmak üzere değişik illere irşad ve tebliğ için seyahatlerde bulun- du. Onun bu ünü bir süre sonra payitahta, Abdülhamid'e kadar ulaştı. Sultan kendisini Istanbul'a çağırdı. "Saray Vaizi" olarak sohbetlerinden istifade etti. Daha sonra Halife olan Sultan Reşad da O'nu sarayda ağırladı.

Milli Mücadeleye "Sarıkıı Mücahitlerden" Birisi olarak katılan bu mevlevi Şeyhi, 1924'de istiklal Mahkemelerince idama mahkum edilir. idam kararının infazından evvel teslim-i ruh edip Erzincan'daki Terzi Baba mezarlığına defnolunur. Bu idam kararı ve vefatıyla ilgili, yakın zamanlarda kamuoyunda çok tartışılan "Bize Nasıl Kıydınız?" filmi çekilmiştir.

35. Osmanlı padişahı Sultan Reşad'a ithafen yazdığı "Şemsül'i irşad li Sultan Reşad" adlı eseri meşhurdur. Bundan başka Osmanlıca ve Farsça şiirlerin yeraldığı Divan-ı Ebu'I-Kemal'i, oruçla ilgili Pend-i Pesendide der fezail-i ruze ve tasavvufi mahiyette Arabça kaleme alınmış olan Miftahü'l- Mearif adlı eserleri vardır. Şiirlerindeki tarzı gazel tasavvufi murabba ve aşıkidir. Bu eserlerinin yanında Miratü'l Mevaiz, Necatü'l-islam,Mürşid'z-züvvar li ravzati Nebiyyi'l-muhtar gibi basılmamış eserleri vardır.

Bu haber toplam 13539 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA