• İstanbul28 °C
  • Erzincan24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ILGARLI KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

ILGARLI KÖYÜ

ILGARLI KÖYÜ (Poyiner-Poğginer) Kemah’a 18 km mesafede, eskiden Ermelik Nahiye’sinin bir mahallesi iken 1943 de ayrılıp müstakil bir köy olan Ilgarlı’nın, kış aylarında bir tek gündüzlü

ILGARLI KÖYÜ (Poyiner-Poğginer)

 

Kemah’a 18 km mesafede, eskiden Ermelik Nahiye’sinin bir mahallesi iken 1943 de ayrılıp müstakil bir köy olan Ilgarlı’nın, kış aylarında bir tek gündüzlü hanesi var. O da Muhtar Halil YAVUZ ve aile efradı. Yaz aylarında ise eski hanelerin sahipleri köye gelir, Ekim dedi mi İstanbul’a giderlermiş. İstanbul’da 35 haneleri varmış muhtarın deyişine göre. 1960 yılında açılan İlkokul, 1968 yılında kapanmıştır.

 Kozderesi Sırtına köyün bekçisi hükmünde kondurulan Cemal DOLU’nun Çocuk’larının evi, Büyük Tarla’nın alt tarafına Poyner Dere’sinin içine kurulan kimseciklerin olmadığı köye yukarıdan bakıp, müzahir olurken, yaşadığı yalnızlığı fısıldayıverdi kulaklarıma. Ben ise yalnız in ve cinlerin top oynadığı o anı, soğuk kağıdın üzerine objektifin içinden kaydetmek için deklanşörü aramakla meşguldüm.

 Tapu-tahrir defterlerinde nüfusu tesbit edilemeyen ve sonradan terk edilmiş olduğu anlaşılan bu köyde, buğday ile arpa ziraati yapılmakta ve vergi hasılı 1516 da tahminen 1 500, 1530 da 2 100 ve 1591 de 3 000 akçadan müteşekkil bulunmakta idi. Köyün arkasında, Palutlu Sırtlar uzayıp gidiyor. Köyün içme suyu Yazı Mevkisinden geliyormuş. Tarlalarını ise Yazulardan gelen suyla dolan göletten sularlarmış. Bir zamanlar bu sularla, münbit ve bereketli topraklarında her türlü sebzeyi, çeşit çeşit meyveleri yetiştirirlermiş. Ama şimdi “Kulak asma hiçbirşey kalmadı”diyerek derin bir iç çekişle, köyün o eski bayındır günlerine “AH” ediyordu yalnız köyün, yalnız muhtarı Halil.

 Köyün Sınırları: Doğusu; Refahiye-Kemah Eski Şosesi, Batısı; Gülen Çayı, Kuzeyi; Koz Deresi Sırtı, Kale Dibi, Oğlan Yeniş ve Minkar Çayı, Güneyi; Pekeriç Çayı.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 2300 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA