• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnci Gerdanlığıyla Acemoğlu Dondu
23 Ocak 2008 Çarşamba 00:00

İnci Gerdanlığıyla Acemoğlu Dondu

  İnci Gerdanlığıyla Acemoğlu Dondu              Son yılların en soğuk kışını yaşadığımız şu günlerde ülkemizde

  İnci Gerdanlığıyla Acemoğlu Dondu

              Son yılların en soğuk kışını yaşadığımız şu günlerde ülkemizde birçok nehrin donduğu gibi ilçemizden geçen Fırat nehrinin de bazı bölümleri tamamen dondu. İlçemizde görev yapan Kaymakamlarımızdan Yılmaz Kurt Beyin o enfes tasvirleriyle;

“Kocaman bir tepenin tam ortasından, sanki Hz.Ali'nin Zülfikar'ıyla ikiye bölünmüşçesine azametli bir Acemoğlu kanyonunun koynundan akan, nehrin dudakları üzerine bir dantelâ gibi işlenmiş, ismi bile kendi kadar tarih olan bir taş köprü. Acemoğlu Köprüsü belki bugün , geçirdiği zamanların tek şahidi ve sahibi.

Kimbilir üzerinden nice düğün alaylarıyla kınalı gelinler geldi geçti? Kaç koçyiğit delikanlı, altından akan azgın ve kükreyen suların aman vermez girdaplarında bilinmezlere doğru kanatlanıp uçup gitti. Emeği, estetiği ve san'atı asırların ötesine taşıma kabiliyeti olan "TAŞ" var ya; işte ondan yapılma ve namını da, banileri Acemlerden almış bu köprü.

Sadece estetik ve hoş bir nazarı okşayan değil, altından akan bulanık suyu bile mest edip etrafında döndürecek kadar bir zarafet abidesi. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususu ismine istinaden Acemlere dayandırılan, 11 asrın şahidi, çağların yükünü hiç yorulmadan sırtında taşıyan bir bilge.  Ve son 33 yılın en soğuk günlerine şahit olan, sancak şehri Kemah’tan Erzincan’a giderken hemen yanınızda size sadık bir dost olarak refakat eden,  bu ahbaplık, mevsimine göre kabına sığmayan acele ve köpüklü sularındaki ürperti veren korkuyla olabildiği gibi , yorgun ve durgun akışındaki kemaliyle ömrünün hazanını yaşayan bir piri faninin irfanı ve ümranı şeklinde de olabilen Fırat’ın ağır doğa şartları karşısında bitap düşüp, bir yakasından diğerine buzdan bir inci gerdanlık oluşturarak güzelliğine yeni bir güzellik kattığı Acemoğlu” kanyonu dondu.

Kaynak: www.kemah.gov.tr

Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA