• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

İnfak bir cesaret eylemidir.

11 Temmuz 2015 Cumartesi 10:55

 

İnfak; Allah’ın hoşnutluğunu elde etme amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara aynî ve nakdî yardımda bulunması” demektir.

İnfak bir cesaret eylemidir.

“Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve sizin cimri olmanızı emreder” (Bakara 2/268)

 

Şeytan sürekli cimriliği emrederek açlık korkusu yerleştirmeye çalışır.Cimrilik ile  Kuran’a göre lanetlenmiş kavime benzemeye adım adım yaklaştırır..dolayısı ile şeytanın korku vesvesi ile  mücadele ve Yahudileşme temayülüne karşı infak - cömertlik zırhları kuşanarak mukavemet göstermek ve mücadele etmek mümkündür.İnfak zırhını kuşanmış bir mümin cesareti ve kararlılığı ile mücadeleye hazırdır artık.

 “Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez” (Bakara 2/276)

                Toplumun kanını sürekli emen, darda kalan insanlardan fırsat bularak sömürü çarkını işleten faiz belasının bir panzehiri de infaktır. İnfak ile faize direniş ve faizden muhafaza mümkündür. İnfak; bereketle sonuçlanan bir sosyo ekonomik mücadele ve toplumsal dayanışma eylemidir. İnfak eden de infak edilen de cesurca faize karşı omuz omuza mücadele etmiş olur.

 

“De ki: Hakikaten Rabbim kullarından dilediğine rızkı genişletir de, ona bir ölçüye göre de verir. Ve her neyi (hayra sarf eder) infak ederseniz, O onun yerini doldurur. Hem O rızık verenlerin en hayırlısıdır!” (Sebe sûresi, 34/39)

                Allah yolunda harcamadan dolayı malda eksilme, iflas etme veya yoksun kalma endişesi bizzat servet sahibi Cenabı Hak tarafından giderilmiştir. Allah’ın vaadini apaçık nefsine özümsemiş mümin; infak ile harcadığının kat kat karşılığını maddi ve manevi alacağından emindir. Allah’ın rızık verenlerin en hayırlısı olmasını bilmesi ve vaadinden emin olması, o müminin Allah için harcamada korkusuzca davranmasına sebep olacaktır muhakkak.

İnfak; bir paylaşma ve dayanışma eylemidir. Pay sahibi olmak, yardım eden veya edilen olmak, ya da edileceğinden emin olmak eylemin muhatapları açısından güven veren ortamın oluşmasına vesile olması bakımından önemlidir. Karşılığını Allah’tan bekleyerek harcadıklarının zayi olmayacağını, aksine kat kat bereketleneceğini bilen bir mümin; maddi ve manevi anlamda infak ile kararlı ve cesur kararlar verebileceği gibi bir şeylerin kendisi için de feda edilebileceğini bilerek emin adımlar atabilecektir.

Bu güzel amelden yoksun olan insan; kardeşlikten tat alamaz. Beraber olduğu topluluk içinde emin ve huzurlu kalamaz. Nefsi hata ve yanlışlara düşmesi kolay olur. Bencillik, hırs, ihtiras, gurur, heva ve heveslere, düşkünlük, acımasızlık, ilgisizlik, kıskançlık, kin, öfke ve bunlara bağlı birçok maddi manevi hastalık; bu güzel amelden yoksun bir toplumda sürekli baş gösterebilir.

                Görüldüğü gibi sosyal dayanışmanın ibadi boyutu olan vahiy kaynaklı infak, sadaka ve zekât gibi iktisadi amellerin hikmetlerini gün geçtikçe daha iyi anlamaktayız Paylaşmak, yardımcı olmak, fedakârlık, cömert olmak ve daha sayılabilecek birçok güzel haslet; sağlam bir Müslüman toplumun bütünleşmesini oluşturan, sosyo ekonomik anlamda birlik beraberlik ve dayanışmanın birer eylemleridir. Bu anlamda yaşanan tecrübeler ve idrak edilen her eylem;  zincirin halkalarını oluşturarak bütünü yakalamamıza yardımcı olacaktır.

Bu yazı toplam 901 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA