• İstanbul28 °C
  • Erzincan29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiliz Dilbilimci Lora Geldi, Gördü, Sevdi
23 Nisan 2009 Perşembe 00:00

İngiliz Dilbilimci Lora Geldi, Gördü, Sevdi

Lora Baker, Afrika Dilleri okumam nedeniyle sürekli Afrika’nın tüm ülkelerini gezip görmekteyim. İngiltere de benim okuduğum Üniversitede Türk arkadaşlarım beni Türkiye ye davet ettiler.

Lora Baker, Afrika Dilleri okumam nedeniyle sürekli Afrika’nın tüm ülkelerini gezip görmekteyim. İngiltere de benim okuduğum Üniversitede Türk arkadaşlarım beni Türkiye ye davet ettiler. Önce arkadaşlarımla Sultanahmet Camisini, Ayasofya Müzesini Kapalı Çarşıyı İstanbul Boğazını, gezdim.

          Erzincan’a gelerek eski yöresel giysiler giyerek Türk Kahvesi yapmayı öğrendim.Yöresel giysilerinizi çok beğendim, Çırahane Nargile Salonunda,Deri yayıkta  süt yayarak yağ çıkarmayı denedim,Hasan Hüseyin Tasa dan Türk Halk Müziği dinledim.Çok beğendim.Folklor kültürünüz çok geniş ve çok güzel.Saz dinlemekten büyük zevk aldım.

Lora Baker, Erzincan’ın meşhur Çağlayan Beldesindeki Şelaleyi gezerek hayranlıkla, şelaleyi izleyerek. Çok süper bir yer. Keşke su daha bol aksaydı. Yazın Erzincan a gelince burayı tekrar görmek istiyorum.

Gazeteci Halil Yüksel ile birlikte Çevirmen Jülide Tunaseliy le beraber Erzincan gezilerini sürdüren Lora Baker. Daha sonra Kemah Acemoğlu köprüsünde Şehit olan Askerlerinin Anıtını ziyaret ederek, Acemoğlu kalyonunu hayranlıkla izleyerek. Kemah Sultanmelik türbesini ziyaret ederek, bu kadar Tarihi dokular olan ülkeniz, sanki açık hava müzesi gibi her yer tarihi varlıklarla dolu. Bu tarihi yerlere herkes sahip çıkmalı, inanç ve kültür Turizmin açısından çok önemli, dedi.

Kangal köpekleriyle şakalaşan Lora Baker, birkaç kelime Türkçe öğrenerek, Erzincan’ı, gördüm, sevdim dedi.

Kemaliye Kalyonlarını eski evleri, Taş yolu Tünellerini gezerek Kemaliye’ye de hayran kaldığını söyleyen Lora.

          İleri bir tarihte İngiliz arkadaşlarıyla Erzincan a gelerek, Fırat nehrinde kanyonlarda Rafting yapmak istediğini söyleyen Lora Baker, Türkçe çok iyi öğrenip, Türk kültür ve geleneklerini yaşayarak öğrenmek istiyorum dedi.

          Yıllar Önce televizyon da Küçük Ev dizisinde küçük Lora ismini çağrıştırdığı için Erzincan da halk Lora Baker e sevgilerini çiçek vererek gösterdiler.

 

Kaynak: www.erzincan.net

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA