• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternetin Güvenliği Erzincan dan Sorulacak
14 Şubat 2011 Pazartesi 00:00

İnternetin Güvenliği Erzincan dan Sorulacak

İnternet kullanımında yaşanan olumsuzlukların önüne geçilmesi ve vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla kurulan Güvenli İnternet Çağrı Merkezi uygulaması, Türkiye'de ilk kez Erzincan'da

İnternet kullanımında yaşanan olumsuzlukların önüne geçilmesi ve vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla kurulan Güvenli İnternet Çağrı Merkezi uygulaması, Türkiye'de ilk kez Erzincan'da hayata geçirildi.

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü törenlerine katılmak üzere memleketi Erzincan'a gelen Bakan Yıldırım, Güvenli İnternet Çağrı Merkezi ve Microsoft Bilişim Akademisi'nin açılışlarına katıldı.

Güvenli İnternet Çağrı Merkezi ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Yıldırım, "Burası, ülkemizde 30 milyondan fazla internet kullanacak vatandaşımızın derdine derman olacaktır. Sorunlarına, sorularına cevap olacak. Çok önemli bir sosyal sorumluluk merkezi olacak. Burada çalışacak arkadaşlar titiz bir eğitimden geçiriliyor. Sıradan bilgisayarın başında, gelen telefonu alıp muhabbet edecek kimseler olduğunu düşünmeyin. İnterneti kullanırken acaba internetin olumsuzluklarından kullanıcıların annelerin, babaların, çocuklarının geleceği ile ilgili endişelerinden nasıl emin olabilirler? Nasıl istenmeyen bazı mesajları önleyebilirler? Hakkınızda asılsız bir haber çıktı, yorumlar yapıldı, burada hukuki haklarınız nedir? Bunlara cevap bulacaksınız. Alışveriş yaparken, bankaya hesap açarken nelere dikkat edeceksiniz? Sahtecilik olmaması için bilgileriniz, kişisel verilerinizin başkaları tarafından elde edilip sizi mağdur edecek iş ve işlemler yapılmaması için nelere dikkat edeceksiniz? Bütün bu sorulara cevap bulan, cevaplayan 7-24 saat hizmet veren bir merkez olacak." dedi.

Çağrı merkezi için şimdilik Çarşı Mahallesi'nde bulunan sosyal donatı merkezini hazırladıklarını ifade eden Bakan Yıldırım, "Erzincan'ın ikinci bilişim merkezi doğuyor. Bin kişi kapasiteli bu merkezi de hazırlıyoruz. Çağrı merkezi ile ilgili bir de telefon numarası var. Bu tip merkezler için çok faydalıdır. Bunun için de '444 5 446' numarası seçilmiştir." diye konuştu.

"ÇAĞRI MERKEZİ SEKTÖRÜ GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR"

Çağrı merkezi sektörünün dünyada çok rağbet gören, Türkiye'de de gittikçe sayıları artan bir sektör haline dönüştüğünü açıklayan Bakan Yıldırım, "Çağrı merkezlerinin dünyada 340 milyar dolar pazar büyüklüğü var. Dünyada 124 bin çağrı merkezi var. Fiilen 11 milyonun üzerinde çalışanı var. Koltuk sayısı 9 milyon. Çağrı merkezinde o kadar gerilere gitmiyoruz. 10 yılda o rakamlara erişmişiz. Dünyada birçok sektör küçülüyor. Çağrı merkezinin yıllık ortalama büyümesi yüzde 13 oranında. Pazar büyüklüğü Türkiye'de şu anda 1.4 milyar dolara yükselmiş durumda. Binden fazla büyük küçük çağrı merkezi var. 34 bin koltuk var ve 40 bin çalışan var. Türkiye'deki büyüme oranı dünyadan 4 puan daha fazla, yüzde 16. Neredeyse üç katına yaklaşıyor genel büyüme oranımızın. 5 yıl içerisinde bu sektörde çalışan Türkiye'nin çağrı hizmetini verecek insan sayısı 85 bini geçecek. Mevcut rakamın iki katından fazlaya çıkacaktır." şeklinde konuştu.

Çağrı hizmetlerinin, artık dünyada gittikçe yaygınlaşan, bilişimin, iletişimin gelişmesine paralel olarak yükselen bir alan, yükselen bir sektör olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu sektörün en önemli özelliği, bu hizmetin illa bir yerde verilmesi gerekmiyor. İnsanın olduğu her yerde bu hizmet rahatlıkla verilebiliyor. Ülkemizin halen bir numaralı sorunu olan işsizliğe en önemli çözümlerden bir tanesi de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi öncelikli olarak çağrı merkezlerini yaygınlaştırmaktır. Şu anda 40 bin civarında genç arkadaşımız, vatandaşımız bu çağrı merkezlerinde çalışıyor. Son birkaç yıl içerisinde Doğu ve Güneydoğu illerimizde açılan çağrı merkezlerinde 8 binin üzerinde çalışan var. Diyarbakır, Erzurum, Erzincan şimdi Bingöl, Bitlis, Elazığ ve Karaman gibi bunun yanı sıra daha birçok ilimizde çağrı hizmetleri vermek üzere merkezler açılmaya başlandı. Özellikle firmalar, kamu kuruluşları, üniversiteler yani ticaret adına hizmet adına iş yapanlar, çağrı merkezini, çağrı hizmetlerini artık bir ihtiyaç olarak görmeye başladılar. Çünkü bu hizmetleri vermekle beraber, işlerindeki verimlilik artıyor, pazarları büyüyor, sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde olan devlet kurumları vatandaşlarına çok daha kaliteli hizmet, anında ve doğru bilgiyi vermek için de çağrı merkezlerine ihtiyaç duyuyor."

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer de internetin günlük hayatta ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, çekirdek aile kavramına, anne, baba ve çocuğun yanına bir de internetin eklendiğini belirtti.

Böyle bir merkezin, Erzincan'da açılmasından dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Vali Abdülkadir Demir de Erzincan'ın özellikle iletişim alanında Türkiye'nin sayılı kentlerinden biri konumunda olduğunu açıkladı.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, '444 5 446' numaralı Güvenli İnternet Çağrı Merkezi'ni arayarak ilk görüşmeyi yaptı. Bakan Yıldırım, karşısına çıkan operatöre, internette yaşadığı bazı sıkıntılar hakkında sorular yönelterek, operatörden kendisini yönlendirmesini istedi.

Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen programa; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Birdal, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Microsoft Genel Müdürü Tamer Özmen, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: haber-24

 

 

Bu haber toplam 963 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA